Fialovy zub

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Fialovy zub

Poslaťod romboid4b » Ned 16.11.2014 14:18

Nestretli ste sa niekto s takym problemom? Akurat som si u mojho psa vsimol ze ma spicak sfarbeny z cca 90% do fialoa a uz len spicku ma bielu. Neviete o co moze ist, pripadne ci sa to da neako riesit?
romboid4b
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Fialovy zub

Poslaťod Margita » Ned 16.11.2014 14:33

ennarazil si ho niekde?alebo nekusal nieco velmi tvrde?ze mu ten zub vlastne akoby "odumrel"
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Fialovy zub

Poslaťod Whip it » Ned 16.11.2014 16:43

Fialovym sfarbenim zuba sa prejavuje pulpitida, tj. zapal drene. Moze sa to stat okusovanim tvrdych predmetov, tupym narazom o predmet, surovejsou hrou medzi psami a pod. Ten proces byva bolestivy, ale psi na to aj nemusia nijak reagovat. Dolezite je to nechat endodonticky osetrit u veta, tj. ze sa infikovana dren vyberie. Inak sa moze zapal sirit pomalicky dalej. Krajnym riesenim je extrakcia, ktora ale nie je optimalna v pripade ocneho zubu.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1828

Re: Fialovy zub

Poslaťod romboid4b » Ned 16.11.2014 17:21

Nenarazil si ho praveze nikde a vonku ani doma nic neokusuje. Na zube ma v strede zhruba odlupnutu vast skloviny, tak ci aj toto nie je pricina tohoto stavu
Prílohy
image.jpg
romboid4b
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Fialovy zub

Poslaťod lenka_1705 » Ned 16.11.2014 19:49

moj mal podobne.. akurat mu ten spicak az tak ako by zosivel resp. nieco medzi ruzovym a sivym, dala som to osetrit pod narkozou, pretoze ma z oboch pozdlzne odlomene a odokryty kanalik, ale vet hovoril ze ten zub je zivy.. no na tvojom mieste by som s tym isla k vetovi, nech to pozrie.. moze tam mat zapal, mozno to bude treba osetrit, my sme mali aj atb
The easy day was yesterday
lenka_1705
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1251
Bydlisko: Trnava

Re: Fialovy zub

Poslaťod MisheliQ » Ned 16.11.2014 20:05

to vyzerá na pulpitídu (pulpitis, zápal zubnej drene), určite zájdi za vet.lekárom, ktorý zub ošetrí

edit: vlastne to napísala ešte predo mnou whip it
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Fialovy zub

Poslaťod romboid4b » Pon 17.11.2014 1:48

Boli sme s tym este vcera u veterinara v bennette. Ten nam povedal ze zub je mrtvy a ze pokial nevznikne opuch, bolest, alebo sa nezlomi tak to nemame riesit. Tak fakt neviem teda...

Ak mi viete v BA niekoho ineho este pripadne odporucit...
romboid4b
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Fialovy zub

Poslaťod Whip it » Pon 17.11.2014 2:58

MVDr. Tibor Brauner na Poliankach, venuje sa zubkom, na jeho nazor by som dala najviac.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1828

Re: Fialovy zub

Poslaťod Barbor » Pon 17.11.2014 9:00

Braunera odporucam aj ja :jop:
Barbor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1144

Re: Fialovy zub

Poslaťod MisheliQ » Pon 17.11.2014 13:03

A ako zistil ze zub je mrtvy? Ake vysetrenia urobil?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Fialovy zub

Poslaťod Whip it » Pon 17.11.2014 16:17

Nenechala by som to len tak, kym sa nestane nieco horsie, ale sla by som to skonzultovat este s inym dr. ci ma rovnaky nazor a ci tam prebieha ozaj len vratny proces, ktory sa da vyriesit konzervativne alebo je tam zapal, ktory treba riesit inak, aby sa nesiril smerom k apexu (hrot korena), do kosti, do krvi a nedajboze dalej.
Ako Amici vravia - better be safe than sorry :smile: .
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1828

Re: Fialovy zub

Poslaťod lenka_1705 » Pon 17.11.2014 21:07

tiez by som tomu neverila, ze ten zub je mrtvy.. moj ich ma v katastrofalnom stave, vlastne pomaly z tych zubov uz teraz nic dokopy nema a su este zive
The easy day was yesterday
lenka_1705
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1251
Bydlisko: Trnava

Re: Fialovy zub

Poslaťod Whip it » Pon 17.11.2014 21:18

Nejde ani tak o to, ci zub ostane zivy alebo "mrtvy", ide o to, aby aj mrtvy zub vedel plnit svoju funkciu nadalej a nebol hrozbou pre okolite tkaniva. Tj. ak je ta dren nevratne poskodena, vyberie sa infekcny/nekroticky obsah, vyplni sa vyplnou a pes nadalej funguje normalne...Len treba riadne zhodnotit, v akom stave ten zub je a spravne sa dalej rozhodnut, co s nim.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1828

Re: Fialovy zub

Poslaťod Sunny » Uto 18.11.2014 16:44

Offtopic: Benneťácke čakanie a neriešenie stálo môjho psa hodne problémov, ktoré sme si mohli ušetriť... Takže ja by som určite išla radšej niekde inde a nečakala, kým sa ten problém objaví. :ua:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: Fialovy zub

Poslaťod lenka_1705 » Uto 18.11.2014 17:46

ved aj to.. nam to tiez kvoli tomu vyplnal :yes:
The easy day was yesterday
lenka_1705
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1251
Bydlisko: Trnava


Späť na Choroby