Anatómia psa

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Anatómia psa

Poslaťod Vikiki22 » Uto 08.02.2011 16:40

Sučky majú taktiež panenskú blanu (hymen), ktorú je potrebné pretrhnúť pri prvom pohlavnom styku, aby došlo k oplodneniu. Ale nepočula som ešte, že by to bol problém. Väčšinou s tým nie sú problémy a myslím, že to u nich také bolestivé nie je. Tá blanka je malinká a tenká.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Anatómia psa

Poslaťod Mackie » Uto 08.02.2011 17:45

je normalne viditelna? a ak nie je pretrhnuta, ze to zarucene, ze nemozem mat suku nakrytu? usetrilo by to mesiac nervov a sono :angel:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Anatómia psa

Poslaťod Vikiki22 » Uto 08.02.2011 18:42

No, nemyslím, že by bola až tak viditeľná, navyše je celkom hlboko. Panenská blana je na hranici pošvy a pošvovej predsiene.Môže byť u sučiek rôznorodá. Niektoré majú len náznak (riasu), iné ju majú naozaj. Ale aj tá sa môže pretrhnúť vplyvom fyzickej aktivity, takže ja by som sa nespoliehala na to.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Anatómia psa

Poslaťod MisheliQ » Uto 08.02.2011 18:50

A sú fenky, ktoré ju vôbec nemajú?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Anatómia psa

Poslaťod Vikiki22 » Uto 08.02.2011 20:49

No, to neviem. Ale náznak hymenu má snáď každá sučka. Je to taká malá riasa okolo otvoru medzi predsieňou pošvy a pošvou... Myslím, že sa to dá aj vkľude nahmatať prstom.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Anatómia psa

Poslaťod Vikiki22 » Pon 08.08.2011 14:30

Orgán sluchu

Pre psa je sluch asi 2. najdôležitejším zmyslovým orgánom po čuchu. U čerstvo narodeným šteniat je sluch nedokonale vyvinutý. Zvukovody sa otvárajú asi okolo 12.-14. dňa života a v 5 . týždni je už sluch plne vyvinutý na úrovni dospelého jedinca. Rozsah sluchovej perpepcie (frekvencie) je u psa väčší ako u človeka. Pes je schopný vnímať zvuky v rozsahu 20 až 30 000 Hz.

Vonkajšie ucho (auris externa)
Ušnica (auricula) je kožná duplikatúra vystužená elastickou chrupkou (cartilago auriculae). Umožňuje príjem zvukových vĺn. Vonkajší zvukovod (meatus acusticus externus) sa skladá z chrupkovej a kostnej časti. Obsahuje mazové žľazy produkujúce ušný maz (cerumen).

Obrázok

Stredné ucho (auris media)
Na hranici vonkajšieho a stredného ucha je polopriesvitná blanka, bubienok (membrana tympani), ktorá prenáša chvením zvukové vlny na sluchové kostičky. Ďalšou časťou zvukovodu je bubienková dutina (cavum tympani), ktorá je uložená v spánkovej časti lebky a je spojená s hltanom prostredníctvom Eustachovej trubice (tuba auditiva). Vo vnútornej časti, za bubienkom, sa nachádzajú 3 sluchové kostičky (ossicula auditus) - kladivko (malleus), nákovka (incus) a strmienok (stapes). Ich úlohou je prenášať zvukové vlny z bubienka do vnútorného ucha.

Obrázok

Obrázok

Vnútorné ucho (auris interna)
Vnútorné ucho je tvorené uzavretým systémom blanitých tenkostenných vačkov a kanálikov vyplnených endolymfou. Tento systém je blanité bludisko (labyrinthus membranaceus). Nachádza sa v ňom centrum sluchového zmyslu a orgán rovnováhy zaisťujúci vnímanie polohy a pohybu. Je uložený v kostnom bludisku (labyrinthus osseus), ktorý je uložený v skalnej časti spánkovej kosti. Blanité bludisko sa skladá z dvoch vačkov (utriculus, sacculus), troch polkruhovitých chodbičiek (ductus semicirculares) - predstavujú vlastný orgán rovnováhy, a z blanitého slimáka (ductus cochlearis), ktorý predstavuje vlastný orgán sluchu.

Obrázok
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Veľkosť lymfatických uzlín

Poslaťod majjuna25 » Ned 06.11.2011 19:15

Ahooj, mám zvláštnu otázku. Akú veľkosť má normálna zdravá lymfatická uzlina stredne veľkého psa v bruchu pri slezine :lol: ??

Dá sa na to vôbec odpovedať? ASi to záleží od mnohých faktorov, čo?
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 974
Bydlisko: Bratislava

Re: Veľkosť lymfatických uzlín

Poslaťod Vikiki22 » Pon 07.11.2011 11:22

Záleží to od rôznych faktorov, ale je to cca 2x1 cm (ako fazuľka). :no:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Anatómia psa

Poslaťod bela2001 » Ned 08.07.2012 19:26

Ahojte.
Mava aj pes zapal slepeho creva?
bela2001
Hafan
 
Príspevky: 613

Re: Anatómia psa

Poslaťod Vikiki22 » Ned 08.07.2012 19:38

Pes slepé črevo má (aj keď len rudimentálny). Skús tu: http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=11&t=8682
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Anatómia psa

Poslaťod EvitaEra » Uto 18.11.2014 15:34

Mňa by zaujímalo, majú jednotlivé typy ( formy ) hláv vlastný názov? stretla som sa len s klinovou hlavou, ako sa nazývajú ostatné formy prosím? neviem sa k tomu nikde dopátrať...dúfam, že je moja otázka ako tak zrozumiteľná...
Obrázok
EvitaEra
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 383
Bydlisko: Jasová ( okres NZ ) / Brusel

Re: Anatómia psa

Poslaťod Vikiki22 » Uto 18.11.2014 18:41

Z anatomického hľadiska rozdelenie také neexistuje, akurát tak plemená s brachycefalickou hlavou (s krátkym nosom), mezocefalickou (stredne dlhý ňucháč, napr. duriče, stavače) a s dolicefalickou hlavou (dlhý ňucháč, napr. chrty).
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Anatómia psa

Poslaťod EvitaEra » Str 19.11.2014 10:12

ĎAkujem!
Obrázok
EvitaEra
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 383
Bydlisko: Jasová ( okres NZ ) / Brusel

Re: Anatómia psa

Poslaťod moschino » Str 19.11.2014 11:15

Da sa u psa nahnatat tato kost? U maldeho neosvaleneho psa este? Frrr tam ma nieco taketo, ked lezi hore pupkom :nwm: toereticky by to mohlo byt ono. Baxy tam nic take nema, ale on je svalnaty, kym Frrr trcia kosti :nwm:
Prílohy
received_10203269784249141.jpeg
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Anatómia psa

Poslaťod Buchťa » Str 19.11.2014 11:19

Moschino, tam, kde je ta ruka a nebo šipka? Které místo je správně :nwm: ?
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby