Dirofilarióza - srdcový červ

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Sunny » Str 18.02.2009 9:31

A ako ste na to prišli? Nejaké príznaky? Alebo náhodou?
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Dirofilarióza

Poslaťod livia333 » Str 18.02.2009 11:45

Gaab to by aj mna zaujimalo, ako ste na to prisli...??? Kde ste davali robit krvne testy? :plac:
livia333
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 341
Bydlisko: Bratislava, Dúbravka

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Sunny » Str 18.02.2009 12:03

Testy by sa mali dať spraviť u každého veta - resp. zobrať krv a oni to potom posielajú na vyšetrenie. My sme mali výsledok do 24 hodín tuším (testovala sa Monča, keď sa u nej zistilo to zväčšené srdiečko). Našťastie negatívne.
Inak taká zaujímavosť - v USA je prevencia voči diroflarióze teraz neviem či povinná alebo bežná(musím nájsť, kde som to čítala). U nás je k máni tuším len Stronghold ("For the prevention of heartworm disease caused by Dirofilaria immitis with monthly administration." )
http://www.noahcompendium.co.uk/Pfizer_ ... S3772.html )
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Dirofilarióza

Poslaťod max » Str 18.02.2009 12:18

Fuuu teraz som sa celkom dost zlakla...chodime vencit k dunaju a tam je tych komarov strasne vela. Mozu toto ochorenie zistit aj z beznych krvnych testov alebo treba nejake speci? Ci zvlast to povedat aby sa zamerali aj na to?

Chcem sa spytat, pozerala som Stronghold a trosku nechapem ci ide len o spot on alebo aj lieky?
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Sunny » Str 18.02.2009 12:28

Stronghold je spot on. A ja som sa taky celkom slušne vyplašila, bojím bojím.
Z bežného odberu krvi myslím nie, je na to special test. A z toho testu len zistia, či to pes má, potom treba ešte nejako zistiť, akú má formu, či len svalovú alebo srdcovú. K tomu sme sa už chvalabohu nedostali.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Mayaa » Str 18.02.2009 13:04

pigie píše:Co stoji prosim vysetrenie cca?

Minulý týždeň sme dávali testovať krv na babeziózu v ŠVPÚ a vyšlo to do 10 EUR (zatiaľ negat., našťastie).
Snáď toto vyšetrenie bude cenovo podobné. I keby vychádzalo oveľa viac, chceme dať radšej hneď vyšetriť aj oboch našich flatíkov, tie správy uvedené vyššie sú hrozivé. :oo: :oo:
www.RAVENFIELD.eu
Flat Coated Retrievers
Mayaa
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 416

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Sunny » Str 18.02.2009 13:20

Bratislava - EUVet - cena cca 800 Sk. Inde to bude pravdepodobne o kúsok lacnejšie :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Silwuska » Str 18.02.2009 15:14

Na Trnavskej klinike stoji vysetrenie 10 ojro :ahoj:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Dirofilarióza

Poslaťod gaab » Str 18.02.2009 16:54

Z bežného odberu krvi myslím nie, je na to special test. A z toho testu len zistia, či to pes má, potom treba ešte nejako zistiť, akú má formu, či len svalovú alebo srdcovú.

Z bežného odberu zistia,či je pes negat. alebo pozitívny. O aký typ a formu ide,ukáže nejaký iný test,ktorý tu nerobia všade. Sestre to robili u jednej baby na Jaggy,mne veterinár hovoril,že on to môže poslať na špecifikáciu do Maďarska... Pokiaľ viem,sestra spomínala,že aj Košice.. Má toho pozisťovaného dosť,pretože jedna havina má už diagnostikované srdcové...
My sme na tom celkom dobre,v jednom stere mal len dva kusy. Dáme Stronghold a uvidím,ako sa vyjadrí Jaggy...
Inak v Trnave majú ako-také skúsenosti,sestra hovorila o tom jedným doktorom /neviem teraz meno/
gaab
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 251
Bydlisko: Bratislava

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Sisulilinka » Str 18.02.2009 18:43

No moje haviny to majú obe, jednej to zistili na Jaggy v rámci predoperačných vyšetrení, sme tam išli so zlomenou nohou a odišli s dirofilariózou.Mala v jednom krvnom nátere min. 70ks lariev, vraj "univerzitný prípad" a druhej som dala urobiť vyšetrenie tu a tá má cca 6ks lariev v jednom stere.Tá prvá sučka už má problém so srdiečkom, mi najprv povedali tu u nás, že to má vrodené, ale až na Jaggy zistili, že nie, že je to následok srdcovej červivosti, má plné pľúca všelijakých uzlíkov, no uvidím ako dopadne, ale nevideli to ružovo.Teraz čakám na stanovisko od nich, lebo mi povedali, že to pošlú na parazitóliu na univerzitu do Brna a Bernu, kde študoval internista lekár, čo ju vyšetroval, potom mi pošlú, čo a ako.Máme tam ísť aj tak o mesiac na kontrolu, tak uvidíme.Teda ak dožije bez hnačiek a zvracačiek, lebo ešte tie uzlíky môžu byť aj rakovina, ale nenašli jej hlavný nádor, tak to odsunuli ako druhotnú diagnózu.Prvá je momentálne srdcová červivosť.Inak si myslím, že ju to zabije, v tom rozsahu ako to má.Aj mi to tak naznačil v telefóne, keď som volala za výsledky, lebo dlho by sme čakali na ne.

Toto je vyjadrenie zo slov.parazitológie /hlavne čo sa týka ľudí, pýtali sme sa na ľudí, lebo to môžu rovanko dostať ako peso/, tam mi povedali najviac o tom.Veterinári len tak, že každý niečo, ale vo finále nemajú tucha ako s tým bojovať.neviem všetko mi to pripadalo, také dosť neisté, ale v poho, lebo je to naozaj nová vec.

...chcem Vás hneď na začiatku upokojiť... človek nie je špecifický hostiteľ tohto parazita, a preto aj riziko nakazenia je oveľa menšie ako pre psov. Inkubačná doba u psa je minimálne 6 msiacov (to znamená že až po 6 mesiacoch od uštipnutia nakazeným komárom sa v krvi psa objavia larválne štádia - mikrofilárie). U človeka sa parazit nevyvíja do dospelého štádia a teda ani nie sú produkované mikrofilárie (to znamená, že nemôžeme diagnostikovať prípadné ochorenie vyšetrením krvi pod mikroskopom ako je tomu u psov). U človeka, ktorý sa nakazí, sa väčšinou nevyvinú žiadne špecifické príznaky. Ak sa jedná o podkožnú formu, tak to pacient zbadá sám na sebe bežnou prehliadkou (čiže uvidí červy pod kožou - prípadne už zbadá vytvorené uzlíky, v ktorých sa nachádza parazit). Aj dva prípady, ktoré zatiaľ boli na Slovensku diagnostikované boli charakterizované takýmito uzlíkmi (uzlíky sa chirurgicky odstránili a pacienti nemali žiadne zdravotné problémy.) Pri pľúcnej forme je tá diagnostika trochu zložitejšia, parazit sa dá v pľúcach detegovať pomocou bežných zobrazovacích metód (ultrazvuk, počítačová tomografia, RTG....).
Čo sa týka psov, tak tam je predpoklad, že sa nakazí oveľa väčším počtom červov než človek a ochorenie môže byť naozaj veľmi nebezpečné (hlavne ak bol diagnostikovaný druh D. immitis). Bežne sa používa Stronghold, ale bohužiaľ, my nemáme veľmi dobré skúsenosti s týmto prípravkom (vyšetrili sme mnoho psov po terapii Strongholdom, a zistili sme, že nebol schopný eliminovať ani mikrofilárie - larválne štádia)... preto Vám odporúčam, aby ste dali psov opakovane vyšetriť... ak žijete na Slovensku, môžete poslať krv aj ku nám (vyšetrenie robíme zadarmo). Ak sa potvrdí opätovná infekcia, môžete vyskúšať prípravok Advocate alebo Ivomec (aj keď tento prípravok nie je určený pre psov, práve naši niektorí veterinári ho použili v prípade, že nezabral Stronghold a výsledok bol takmer 100 % dobrý.... ale to už musí zvážiť veterinár, ktorí psa ošetruje. Dôležité je dbať na prevenciu u psov - čiže ak idete so psom do endemickej oblasti dirofilariózy (na Slovensku je to Podunajská a Východoslovenská nížina a Záhorie), dajte mu Stronghold alebo Advocate - účinkuje 4 týždne (to znamená, že ak psa aj uštipne infikovaný komár, tieto prípravky by mali larvičky okamžite zabíjať a pes sa nebude podieľať na šírení nákazy..
Takže ešte raz Vás chcem upokojiť; riziko je minimálne....ale naozaj treba dbať na ochranu, hlavne v oblastiach pri riekach, kde je veľa komárov.
Ak by ste mali ešte nejaké otázky, rada Vám na ne odpoviem a ak by ste mali záujem o vyšetrenie krvi od psov, môžete sa na nás obrátiť.
Prajem pekný deň.
S pozdravom
Martina Miterpáková

MVDr. M. M., PhD.
Parasitological Institute SAS
Hlinkova 3
040 01 Košice

A inak z bežného vyšetrenia sa nedá zistiť, ktorá je to forma, Sare povedali, že srdcová, lebo má aj uzlíky už pľúcach, aj poškodené srdiečko, ale Assii, mojej druhej sučke to nevedeli povedať presne, ktorá je to forma.Musí sa dať myslím že, larva na kultiváciu a počkať.Neviem naozaj presne.
A jeden môj osobný podotaz, my sme Strongold im dávali.... :ua: Od jari do jesene v kombinácii s advantixom, a malo by to byť dostačujúce ako nám povedali v Brne.Sami boli desivo prekvapení...

A v Trnave som hovorila o tom s MVDr.Ruttkayom, ako on jej zistil tú "vrodenú srdcovú chybu", ale teraz mi potvrdil, že je to z červov ako mi povedali aj v Brne, nie vrodené.... .Veľmi veľa krát som sa na toto inak pýtala, lebo chodíme na ryby s nimi a dosť veľa vetov na mňa kukalo, že čo zbytočne preháňam starostlivosť /používali sme na ne aj repelent-Autan/, že je to exotické a keci a keci a keci.Keď jej to našli, som myslela, že ma rozšklbe od zlosti, že u nás sa na to podľa mňa kašle, a vyšetrenia si musíme vyžiadať sami a inde je to štandard.Nemuselo jej to vôbec takto ďaleko zájsť a pomaly nám ju brať nejaké červy :bum: Ale neva, ja som to po týždni rozdýchala a dúfam, že to bude už len dobré.Inak Sara sa tvári úplne zdravo, sa teší, papá, behá do možností zlomenej nohy, jednoducho žiadne príznaky niečoho.

A ešte ma napadlo, že nám doporučili dať každé dva týždne Stronghold, alebo Advocate, pak kontrolný test, zopakovať to tri krát po sebe a vo finále sa to dá doraziť liekom Milbemax, len je riziko, že ak začnú kapať larvy masívne, upchajú cievy a pes hynie..., ešte horšie je ak sa nájde aj červ, treba to pomaly, ale naozaj pomaly likvidovať a dúfať, že to nič neupchá, a hlavne sledovať a kontrolovať celý proces.A po pol roku repete vyšetrenie a veeeľmi dôkladná prevencia.A potom už stále dokola, nedá sa to vyliečiť úplne 100%, len takmer 100%.
Sisulilinka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 360
Bydlisko: Pezinok

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Silwuska » Štv 19.02.2009 8:17

Teda to mi je naozaj uprimne luto...hlavne dufam ze psika nic neboli a boliet nebude... :ua: a ze si s vami pozije este hooooodne dlhu dobu :yes:

Tak teraz som nejak nepochopila tu prevenciu :nwm: stronghold nieje dostatocny?? alebo je dostatocny ak sa dava kazde dva tyzdne?? :nwm: alebo je lepsi ten Advocate ako Stronghold?? a co je to zac ten Ivomec?? dakujam :ahoj:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Sunny » Štv 19.02.2009 9:10

Ivomec je odčervovák s obsahom ivermectinu:
http://www.veterinarypartner.com/Conten ... &A=518&S=0
Je to jedna z tých vecí, čo sa v USA bežne používajú na prevenciu proti červom, ak ma pamäť neklame (aj ten Heartguard). Len u nás sme 100 rokov za opicami :hmm: Na koňofóre sme sa raz o tom bavili priamo s babou, čo žije v USA - len musím počkať, kým prejde platba môjho členského, aby som sa k tomu zase dostala a potom sem nejako hodím sumár tých info.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Dirofilarióza

Poslaťod pigie » Štv 19.02.2009 9:21

Vetpoint - 9 Eur, platba len za odber, vysetrenie v ramci vyskumu zadarmo. Volaju len ak je vzorka pozitivna, vysledky do nasledujuceho dna, ak pridete na odber rano. Ak je negativna, vysledok pride postou.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Dirofilarióza

Poslaťod pigie » Štv 19.02.2009 12:57

Sme chvalabohu negativny! :aaa: Prave tu strasne nieco buchlo - kamen zo srdca odpadol :lol:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Sunny » Štv 19.02.2009 13:09

Supiš :smile: Ste ma inak normálne vyplašili, zvažujem, že pôjdeme taky na testy.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby