Stránka 1 z 9

Dirofilarióza - srdcový červ

PoslaťNapísal: Ned 25.05.2008 20:55
od dog academy
Je to choroba ktorá je momentálne dosť rozšírená a neviem či ľudia maju o nej dostatok informácii.Písala som trochu o nej v téme kliešť ale nakoľko si myslím je dosť dôležité aby ľudia o nej vedeli preto zakladám túto tému a dúfam , že ma v nej nenecháte samú.Čiže skúste aj pre ostaných napísať čo o nej viete.

Re: Dirofilarióza

PoslaťNapísal: Pon 26.05.2008 8:25
od Lucifer
Silwuska nemyslim si, ze je to problem Zahoria...Skor to je na Juhu :yes: Citajte...
http://www.rr.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=250&inak=1

Re: Dirofilarióza

PoslaťNapísal: Pon 26.05.2008 8:35
od Bibiana
Je to svinstvo, ako sa to všetko rozptyluje, no je to len jeden z mnohých dôsledkov glob. oteplovania.. To aby sme teraz všetci prešli na Stronghold :aaa:

Re: Dirofilarióza

PoslaťNapísal: Pon 26.05.2008 8:36
od Silwuska
Ten je aj proti tymto cervom???bo neskaj idem kupovat volaco protikliestikovo protiblchove...

Re: Dirofilarióza

PoslaťNapísal: Pon 26.05.2008 8:41
od Bibiana
Áno Silwuš :jop: Ale ako sa píše na letáku- Je nutné začať najneskôr mesiac pred sezónou komárov a aplikáciu opakovať každý mesiac do konca sezóny (poslednú pipetu dať mesiac po skončení). Ale ako jasné, že lepšie neskôr ako nikdy :ua:

Budem to musieť kúpiť asik aj ja, tam pri Váhu máme dosť komárov a nepotrebujem si takéto svinstvo doniesť domov..

Re: Dirofilarióza

PoslaťNapísal: Pon 26.05.2008 9:16
od Rika
Hmm, takze ked ma moja ochranu na 6 mesiacov proti komarom a pakomarom, nemusim sa az tak obavat?

Re: Dirofilarióza

PoslaťNapísal: Pon 26.05.2008 9:20
od Bibiana
Rikuš, čo za dobrotivý prípravok funguje 6 mesiacov proti komárom? Ja už som hotová, všetko po pár dňoch končí a komáre si lietajú.. :pac:

Ono teoreticky sa nemusíš až tak obávať, keďže sa prenášajú komármi. Ale Stronghold funguje aj ako "liečba" v zmysle, že ak pes zárodky náhodou má, tak tých smradov zničí a teda sa nezhlukujú ďalej a neupchávajú cievy.

Re: Dirofilarióza

PoslaťNapísal: Pon 26.05.2008 19:04
od Lucifer
Bola som dnes na veterine pre probioticku pastu a pytala som sa na tuto svinsku chorobu...Takze je rozsirena hlavne na juznom Slovensku, ako aj na Devine :pac: (blizko) a na vychodnom Slovensku. Stronghold na 21 dni pre Izaaka by stal az 750 Sk :hmm: mala som si ja kupit civavu :pac:

Re: Dirofilarióza

PoslaťNapísal: Pon 26.05.2008 21:33
od dog academy
Keď nemá výsledkami z kvi potvrdenú chorobu , myslím si že stačí ako prevencia obojok SCALIBOR , ktotý účinkuje pol roka . Tak budeš potrebovať 2 kusy na rok a to sa dá zvládnuť.My to tak robíme pod dohľadom veterinára a STRONGHOLD užívajú len infikovaný psi.
Ak by ste mali záujem može Vám postupne napísať novinky o tejto chorobe nakoľko sa o ňu zaujímam , pretože mám infikovaného psa a chcem vedieť ako mu najlepšie pomôcť.

Re: Dirofilarióza

PoslaťNapísal: Uto 27.05.2008 6:11
od Rika
My máme Scalibor :lol: - fakt super :no: :jop:

Re: Dirofilarióza

PoslaťNapísal: Uto 27.05.2008 21:36
od dog academy
Dozvedeli sme sa o tej chorobe na prednášku ktorú nám robili. Potom sme dostali ponuku na zezplatné vyšetrenie krvi pre našich záchranárskych psov. Niako sa tá choroba na mojom psovi neprejavovala a ani teraz by nikto nepovedal že je to chorý pes.Zo všetkých psov boli dvaja psi diagnostikovaný ako nakazený a to môj pes a pes mojej kamarátky. V prvom momente som si myslela , že sa mi zrútil svet nakoľko môj pes vtedy nemal ani 4 roky.Začali sme zisťovať čo to vlastne je , a zistili sme že oficiálne na túto chorobu neexistuje kvázi žiaden liek. Všetko je to iba podporná liečba ktorá by mala iba zabraniť brozmnožovaniu vlásencových červov v ich tele. Momentálne používame pre všetkých psov ako prevenciu obojok SCALIBOR a infikovaný psi dostávajú ešte každý mesiac pipetu STRONGHOLD. Mi máme ešte šťastie , že máme podkožných červov a nie srdcových.Zistiť sa to dá iba krvnými testami a aj tie su negatývne ak tie červy nie sú dospelé.Je tam inkubačná doba približne 1/2 roka , čiže to neznamená že ak mu dáte teraz urobiť testy a budú negatívne , že sa nemôže stať že o rok tie isté testy budu pozitívne.Je to rozšírené všade okolo nás vo všetkých krajinách a je horšie že už diagnostikovali aj srdcovú formu. Máme oproti psom jednu výhodu že u nás sa ten červ nedokáže rozmnožovať.Dokáže žiť 5 až 7 rokov.Cez sobotu a nedeľu sa Vám pokusim dodať nejaké články písané veterinármi o tejto chorobe.
Zatiaľ prajem príjemný večer.

Re: Dirofilarióza

PoslaťNapísal: Pia 30.05.2008 22:10
od dog academy
Milbemax – účinný i proti Dirofilarioze

Milbemax – účinný i proti Dilofilarióze

Olí červi u psú a koček.

Je mnoho druhú hlísnic, kterými se mohou psi a kočky nakazit a mají jeden společný znak –
kruhový průřez. Odtud jejich název. Většina druhů žije ve strevě. Tam se některé, jako například mchovci, přichytí na stěnu střevního ústnim ústrojim. Jiní volně spočívajú v luminu střeva nebo se pohybují proti proudu putujíci zažitiny. Další mohou žit mimo střevo, napřiklad v srdci, jako je tomu u Dilofilárie immitis – Vlasovce psího – onemocnění známe jako „ Srdeční červivosť“

Vlasovec psí : Dilofilária immitis

Psí se mohou nakazit dilofilárii kousnutím infikovaným komárem. Infikovaní komáři se vyskytují v jižních středozemních oblastech, ale jejich výskyt se v poslôedních letech rozšiřuje i do severněji položených zemí. Často je taká nákaza šiřena dovozem zvířat z ohrožených oblastí a nebo při vycestováni do těchto míst, např. Na dovolenou a pod. Jestliže má jedinec dospělé dirofilárie v srdci, ty pak ucpávají cévy a mohou tím způsobit salháni srdce. Navíc dospělě červy nelze snadno odstranit. A proto je nejlépe nákaze předcházet. Psy, kteří pobývají nebo budou pobývat v oblasti s výskytem dilofilárie, nejlépe ochránitepodaním léku , který zabije larvy rříve než mají šanci se vyvinout v dospělého čaeva v srdci.

Vývojový cyklus.

Srdeční červivosť ( Dirofilaria innitis ) nákaza u psovitých ( pes , liška , vlk ) a kočkovitých šelem a u dalších zviřat nastane jen v geograficky vyhrazené oblasti, velkou měrou protože část životního cyklu parazita proběhne v komárech. Časteší je táto parazitóza u psů než u koček. Dospělý červi mají asi 1 mm v průměru a jsou 10 až 30 cm dlouzí. Žijí zpravidla v plícnich tepnách odkud se proti toku krve dostanou do pravého srdce a dokonce až do duté žily. Závažnost výskytu dilofilárie tkví v její schopnosti způsobit chronické onemocnění plíc a srdce, které může vést až ke smrti a je riskantní a obtížne je léčit.

Různe druhy komárů mohou přenášet infektční larvy ( 3.stadium ) kousnutím psa. Larva migruje přes ústní ústroji komára do těla zvřéte. Místo po koustnutí asi táden po infekci pelichá. V podkoží se vyvíji4. larvárni stádium a vede k dalšímu pelicháni asi 2 měsíce po infekci Během 3. až 4. měsíce po ifekci mladí dospělci ( 2 až 4 cm dlouzí ) migrují do cíloveho orgánu ( plicni tepny, pravého srdce, duté žíly ). Někteřdospělci mohou také migrovat do břicha, centrálni nervové soustavy, oči, průdušek a dalších orgánů. Během dalších 3 měsiců dorastou do délky 10 až 30 cm a pohlavně dospějí. Začnou uvolňovat larvy 1. stádia, nazývané mikrofilárie ( cca 0,3 mm) . Prepatentní doba je asi 6 měsíců. Mikrofilérie přežívají okolo 2 let a dospělci, nazývaní makrofilárie, asi 7 let. Komáři při kousnutí nakaženého psa naberou i mikrofilárie. V komárech docházi k vývoji parazita na 2. larvárni stádium a na infakční 3.larvární stádium během několika týdnů.

Pro vývoj je nutná teplota ne nižší jak 14 – 21 stupnů a vlhkost, která je optimálni pro komáry. Týto klimatické požadavky určí zeměpisný a sezónní výskyt parazita. Tímto je dáno rozšíření parazita v tropických a subtropických regiónech a také v některých oblastech s teplejším mirnym podnebím. Pravděpodobne nakažení parazitem je přimo úměrná k počtu komárů a infikovaných psů v daném regiónu. Vyšší výskyt převažuje u psů starších a žijúcich venku, jelikož u nich docházi k větší expozíci. Mikrofilárie může infikovat šteňatá intrauterinně ( vnitroděložně ). Imunita dovolí vzniku infekce, ale omezí počet dospělců v plícnich tepnách.
V Europě se D. immitis vyskytuje endemicky , hlavně v jižních zemích : Partugalsko, Španělsko , Francie , Itálie a Řecko. Největší endemická oblast je v údoli řeky Pád v severní Itálii, s výskytem u 50 – 80% psů. Odtud je expanze do oblasti s mírnějším podnebím již od 70. let, jednak díky zvýšenému pohybu domácich psů a asi také zásluhou přřizpůsobovaní komárů a dilofilérii nižším teplotám potřebným pro vývoj. Ve Francii se endemické oblasti rozšiřuje také severně od Pařiže, v našich zeměpisných šiřkách se D. immitis vyskytuje v Maďarsku, na Slovensku a v České republice.

Hostiteľské druhy zahrnují psy a mnoho jiných druhů jako je kočka, liška, vlk, šakal, medvěd, fretka, kůň, opice a zřídka i člověk. Nicmeně, u mnoha druhů, nedojde k rozmnožení parazita a ten zahyne ve stádiu dospělce.

Prevence

Onemocnění dirofiláriemi můze být velmi vážne či smrtelné, avšak léčba nese další rizika a nemusí být plně účinná. Cílem proto musi být prevence, zvláště proto, že je jednoduchá, bezpačná a efektívni. Před zahájením preventivniho ošetření by měl být pes testován na možnou infekci dilofiláriemi ( v připadě možnosti nakažení v minulosti). V připadě pozitivniho testu je nutno nejdřive zahájit lečbu, a až po vyléčení je možno preventivní ošetřeni.

Milbemax je účinný proti 3. 4. larvárnimu stadium, mikrofiláriim a do jiste míry í dospělcům. Preventivni účinek Milbemaxu před možnou infekcii dirifiláriemi je 4 týdny po podáni.

Dirofilarioza jako zoonóza

Dirofilárie se u lidí obvykle vyskytuje jako jednotlivý červ, často lokalizovaný jen pod kůži, ačkoli někdy může doputovat až do plíc. Výskyt u lidí je velmi malý, nepochibně také proto, že není pravděpodobně vůbec rozpoznán.

Re: Dirofilarióza

PoslaťNapísal: Uto 21.10.2008 11:21
od ess
vraciam sa s5 k tejto teme, nakolko tema mojej diplomovky je prave Dirofilarioza...momentalne zacinam zbierat vzorky krvi ktore sa budu vysetrovat ....ak mate zaujem o vysetrenie i vasho psika, mozte mi napisat SS pre viac info
v skratke: staci nechat psovi u veterinara odobrat krv do skumavky s citratom (netreba vela - pol skumavky postacuje) ... vysetrenie bude bezplatne :no:
najblizsie budem zbierat vzorky na vystave v novembri v Nitre.
samozrejme vsetkym, ktori mi tymto sposobom "pomozu" zmapovat SR ohladom vyskytu dirofilarii vopred velmi velmi dakujem :lol:

Re: Dirofilarióza

PoslaťNapísal: Štv 12.02.2009 18:45
od Sisulilinka
Bohužiaľ, my žijeme v Pezinku, ale mávam psiny aj v BA a dnes obom diagnostikovali dirofilariozu, srdcovú formu.Sara RR je na tom už zle :plac: , došlo sa na to náhodou na jednej klinike v rámci interných vyšetrení, chúďa našli jej cca 70ks lariev v 1krvnom stere!!!Assia 16 mes.odrastenček CC to má tiež, ale tej našli 6ks v stere a to im dávam celú letnú,jarnú a jesennú sezónu Stronghold a Advantix.Nedá sa to liečiť, jedine tlmiť opakovanými podaniami Strongholdu,lebo akonáhle sa vyliehne z larvy červ a toho by sme zabili nejakým liekom, upchá jej cievu a dostane trombózu a uhynie.Ani neviem odkiaľ to majú, neboli sme s nimi nikde v cudzine, tak predpokladám, že od Dunaja a Moravy, kam chodíme na ryby. :plac:
Dostanem aj fotky toho bordelu, čo má v krvi, tak to sem hodím.

Re: Dirofilarióza

PoslaťNapísal: Uto 17.02.2009 21:54
od gaab
Tak aj nám dnes vyšla krv pozitívne... Nejako sa to tu "premnožilo" :ua: