Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod Buchťa » Pon 26.01.2015 21:19

casira píše:Ahoj.Zakladetelka a hlavná prispievatelka (trish) v tejto téme,ktorá mala a má osobnú skúšenost s touto chorobou sem už nechodí.Ak máš záujem,napíš jej mail,určite ti rada a dobre poradí.
mexicanothoorn@gmail.com :no:


A je velká škoda to, že tyto stránky již jí nejsou navštěvovány = je to ku neprospěchu DF = chybí zde její zkušenosti a rady.
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

nedostatočnosť pankreasu / pečeň/ análne žliazky/

Poslaťod Hviezdicka 55 » Str 19.08.2015 10:09

Dobrý deň, môj psík má od štenata zvláštne správanie, je strašne živý budí sa aj v noci, stále hryzie ruky, občas si ľahne na bok a pár krát ním ako keby šklbne a zacne stekat neviem ci sa hrá, alebo ho nieco boli po jedle. Od 6 mesiacov si zacal intenzívne naháňať chvost najmä ráno a intenzívne do neho štekať. Mal zápal análnych žliaz, ale nahánanie chvosta pokračovalo aj potom. Po vyšetrení krvi, portosystémového skratu - negatívny. Sa zistilo zvýšené ALT, vysoký obsah bielkoviny v moči, tmavý zásaditý moč. Odvtedy bol na granuliach GASTRO A HEPATIC, je vsak velmi chudý a stále hladný. Na takej diete je preto, lebo dosť casto aj vracaval a obcas mal hnacku. Momentálne je starý vyse roka, má peknú stolicu, ale neviem ci malé mnozstvo masa v granuliach mu nerobi ine problemy stále ma zdureny konecník a šteká do neho plus je velmi chudučký, každé ráno vstáva uz o 5 a má zhrbený postoj. :ua:
rozmýšlam mu dať vysetriť aj pankreas - TLI, ale doktori ani nevedeli riadne o com hovorim.

Stretli ste sa niekto s niecim podobnym?
Hviezdicka 55
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod Cathie » Pia 11.09.2015 14:41

Moja rada - v prvom rade najdi skusenejsich veterinarov, ktori veci fakt budu RIESIT. Podla mna to, co opisujes, rozhodne nie je normalny stav a treba sa nim zacat poriadne zaoberat.
Odkial si?
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod Hviezdicka 55 » Ned 13.09.2015 12:38

Ahoj,
Ďakujem za reakciu :) Zo Žiliny. No nakoniec som to chytila do vlastnych ruk a spravila si ziadanku do laboratoria na to co chcem vysetriť...moč, krv...Vysledok je, že ma vraj infekciu močových ciest- naznacuje to vysoke množstvo baktérii aj keď krv necikal a ani nie je v moci pritomna a ani sa nikdy doma nepocikal a poruchu metabolizmu bielkovin v pečeni. To TLI vyšlo v poriadku..tie prejavy naozaj nie su normálne. Aj ten chvost nebol prejav hry.. :angel:
Hviezdicka 55
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod Petra Aronko » Štv 08.10.2015 8:58

Ahojte. Prosím vás ľudkovia, potrebujem pomoc.Nasmu Aronkovi prestal fungovať pankreas a tu som sa dočítala všelijaké rady co papať .potrebujem poradiť aké vitamíny mu nakúpiť poprípade lieciky co by mu pomohli.priznaky aké boli písané; stolica aj 5 denne vodnata, plynatosť, únava,bez nálady. ..vopred moc ďakujem
Petra Aronko
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod Hviezdicka 55 » Str 14.10.2015 9:24

Mal by papať, čo najmenej tučného masa, cize skor ryby, kuracie. Celkovo sa musí vyhýbať tuku. Takúto stravu možes doplnit enzýmamy - napríklad DOLFOS Amyladol, ALAVIS, ľudský pancreolan forte. Na trhu je aj množstvo granúl na toto ochorenie -GASTRO Vetlife a podobne. Sama musís sledovať, co mu bude najviac vyhovovat, ci strava normálna s enzýmamy alebo radsej granule. Možes to aj kombinovať do granúl prihodiť pár kuskov ryby napríklad. Do jedálnicka zaraĎ aj Vitamín C a B.

Môjm psík ma problémy s metabolizmom v pečeni, čo je takmer rovnaké. Často sa zvykne zapalovať aj mechúr pri takýchto ochoreniach, preto niekedy su nutné aj ATB.
Veľa úspechov v liecbe prajem :)
Hviezdicka 55
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod Gulino » Uto 12.01.2016 19:30

mame zvysene velmi hodnoty S_AMS, je to priznak tejto choroby?
Gulino
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 338

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod Hviezdicka 55 » Štv 17.03.2016 8:20

Zvýšená hodnota může indikovat

onemocnění slinivky břišní
- akutní zánět slinivky břišní

- vzplanutí chronického zánětu slinivky břišní

- dlouhodobé ztížení průchodnosti vývodů slinivky břišní

- nádor slinivky břišní

- poškození slinivky břišní následkem operace v dutině břišní, po endoskopickém vyšetření žlučových cest a slinivky břišní metodou ERCP nebo úrazem

- dutiny vyplněné tekutinou (cysty) ve slinivce břišní

onemocnění slinných žláz
- příušnice, nádor, poranění nebo kaménky ve slinných žlázách

u některých onemocnění je hladina celkové amylázy v krvi zvýšena, avšak vyšetření neslouží ke stanovení diagnózy (např. nádor, cysty vaječníků, mimoděložní těhotenství, uzávěr střev, protržení žaludečního vředu, zánět žlučníku, slepého střeva, úraz břicha, nádor plic, trombóza, popáleniny, bulimie)
jaterní onemocnění (např. cirhóza, zánět jater)
onemocnění ledvin (se sníženou schopností vylučovat AMS)
makroamylasemie (abnormálně velké komplexy amyláz a bílkovin, které se hromadí v krvi)
některé léky (např. antikoncepce, estrogeny, kodein, morfin, aminosalicylová kyselina, acetaminophen) zvyšují hladinu celkové amylázy v krvi
Hviezdicka 55
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod jarvis » Pia 26.08.2016 9:31

ok, tema je EPI, tak skusim aj ja pridat moju skusenost. Mame nemeckeho vlciaka - suku, Kora. Min rok v oktobri mala mohutnu sportovu postavu, ale zrazu zacala na dvore nechavat lievance, pomerne objemne a ziadne pekne sulceky stolice. A kadila asi tak 6-8 krat za den co uz nebolo normalne. Chodili sme do blavy k veterinarovi, do trnavy, vsade povedali ze nieco zjedla, aj ked to uz trvalo asi mesiac. Robili sono brucha a samozrejme nic nenasli ale aj tak si tvrdili ze to je v pohode, samozrejme za nejaku inuzku a tieto mudre reci sme vzdy pekne zaplatili.
Kora po mesiaci apol schudla odhadom 8-10 kil lebo ked sme odhalili ze to je EPI tak vazila len nejakych 23kg, ale kolko presne predtym to neviem, no urcit to bolo viac ako 30. Kazdopadne, srst jej strasne vypadavala, riedka stolica a neustaly hlad (preto jedla svoje vykaly ak boli coby len trosku pevnejsie).
Ale ok, zistili sme EPI, a ako pisala Trish (inak vyborny clanok, nam velmi pomohla, ja som sa a nu nakontaktovala a vsetko mi vysvetlila a Kora sa z toho dostala za 2-3 mesiace a ma krasnu srst, papa uz len granule co jej davame aj ked obcas ochutna z hovienka, ale naozaj len ochutna, to jej ostal zlozvyk, ale nevadi). Takze, v podstate treba vyliecit SIBO a EPI.

Ako na to:
- SIBO vyliecite ucinnou latkou Tylosin, ktory sa nachadza v lieku Resetyl (tan vam bohuzial daju vo flasticke v podobe prasku) (my sme davali 30mg na kilo zivej vahy). Je to strasne horke pre psa tak si zozenie tie zelatinove kapsulky. V jednej lekarni v blave vam to nakapsuluju, ale boli casy ked sme aj doma so zenou kapsulkovali a vazili :) Takto podavany Resetyl rano a vecer odstrani riedku stolicu behom dvoch dni a mate pekne hovienka, samozrejme v liecbe treba pokracovat a minimalne mesiac ho uzivajte. Samozrejme hned zmenit stravu, my sme presli na granule http://www.zvire.cz/taste-of-the-wild-t ... 4_696.html.

- EPI - dajme tomu ze mate vhodne krmivo, a ste na zaciatku liecby SIBO, zaklad je pokusit sa vratit pankreasu cinnost aspon ciastocne, malemu percentu psov sa to podari aj uplne ale pocitajte s tym ze asi budete patrit do skupinky kde vam neostane nic ie ako do kazdej stravy pridavat enzymy, ktore vedia potravu spracovat a telo si z potravy vezme to co si ma. Pankreolan som skusal ale Trish mi zasa poradila Kreon. Kreon je predajny v dvoch formach , Kreon10000 a kreon 25000. (mimochodom mojmu kamaratovi asi pred mesiacom identifikovali takisto EPI a odporucil mu doktor tiez Kreon a nie pankreolan). Kreon10000 vam predaju v kazdej lekarni bez receptu, Kreon25000 predavaju napriklad v Senci len v jednej lekarni bez receptu ale v dalsich 4 ci kolko ich tu je chcu vsade recept. No, a s Kreonom zasa urobite presne opacny postup ako s resetylom. Kreon je uz nakapsulovany a je potreba kapsulku otvorit a vysypat do kazdej jednej stravy. My sme davali zo zaciatku len 2 male kreon10000 kapsulky a to sme zistili ze 20000 je malo, tak sme zacali davat 50000 (neviem inak co tieto hodnoty znamenaju). Ale preto je idealne si vypisat recept od veterinara na tie Kreon 25000 kapsulky, a do kazdeho jedla dat 2 kapsulky otvorene. Samozrejme stale hovorim o vlciakovi ktory ma teray zasa 36 kg. Ak mate civavku tak asi 50000 je fakt prilis. Ale nikdy nedavajte mlsky, vseljake dobrotky a podobne medzi jedlom. a uz urcite nie bez kreonu. to telo s ttym nema jednoducho co spravit a len to preleti telom do stolice. Idealne krmit 3x denne, co je ale obcas problem kvoli praci a tak, my sme takisto krmili 2x denne a do 3 mesiacov pribrala, hovienka krasne, ani neni taka megahladna ako vzdy byvala, dokonca je aj viac aktivna a veselsia.

takze, dajme tomu ze SIBO a RESETYL mame, granule nejake vhodne tiez (inak raz sme objednali granule specialne urccene na EPI, uz ani neviem nazov a stolica sa uplne pokazila, ale neviem ci to je u kazdeho tak, len upozornujem ze kazdemu psikovi asi vyhovuju ine). Ked berie psik taketo silne antibiotika ako je resetyl, je nevyhnutne podavat prebiotika a probiotika. Trish o nich pise, precitajte si. Davat aj vitamin B12,da sa injekcne u veterinara, ale my sme to vyriesili tabletkou b komplex do kazdej vecere a B12 ma na super urovni.

takze EPI sa da naozaj zvladat, lenm psik trosku trpi tym ze ked ideme na cvicak tak u nas mlsky nie su, len pohladkanie, a mame dvoch vlciakov, tak ked chceme jednemu dat nieco tak musime ich oddelit aby na seba nevideli, ale inak ma pes plnohodotny zivot, pretoze resetyl hadam do mesiaca vysadite, postupne aj probiotika a prebiotika redukujete davku, len ten kreon ostane.
jarvis
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod Gulino » Str 07.09.2016 21:58

To SIBO a EPI si mal diagnostikovane z krvi, ci len odhadom podla priznakov? Ake boli priznaky choroby, to chudnutie, stolica riewdka, cio vodnata? Akej farby bola? My sa trapime s niecim, tiez nevieme s cim.
Gulino
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 338

EPI

Poslaťod Zdena 61 » Pia 30.06.2023 21:19

Zdravim,ma niekto psíka z diagnózou Exokrinna pankreaticka insuficiacia,,,EPI,,,nik ho nevie liečiť, budem vďačná za každú radu.
Zdena 61
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: EPI

Poslaťod Bad » Sob 01.07.2023 7:07

Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod Ellegance » Uto 02.01.2024 10:11

Ahojte, ja mám psíka s EPI - rada si vymením skúsenosti.
Ellegance
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Predchádzajúci

Späť na Choroby