Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod trish » Ned 16.06.2013 12:58

Exocrine pancreatic insuffienci - EPI - je nazov tejto diagnozy v anglictine.
Najcastejsie je tymto ochorenim postihnute plemeno Nemecky ovciak, co ma svoje "vyhody" v tom, ze najviac vedeckych studii v tomto smere bolo venovanych prave tomuto plemenu. Avsak ziadne ine plemeno ani krizenec nie je imunny voci tomuto neprijemnemu ochoreniu :ua:
Zalozila som tuto temu z dovodu, ze mojmu psikovi to diagnostikovali. Zda sa, ze sme priznaky podchytili vcas a nedovolili sme vacsiemu prieniku ochorenia ako sa niekedy stava. Castokrat sa cas pre diagnostiku zbytocne natahuje a zdrzuje v kluckovani v slepych ulickach, psik nadalej chradne a markantne sa mu zhorsuje kondicia.
Priznaky:
chronicka hnacka (nemusi byt zrovna vodnata, proste neforemna stolica typu "lievanec" s nestravenymi zlozkami)
enormne velke množstvo stolice viackrat za den, casto velmi zapachajuce
velky hlad (nepriek zvysenym krmnym davkam)
ubytok na vahe (kratkodobo vyrazny, viditelny)
plynatost (dost aromaticka a velmi casta)
koprofacia (pojedanie cudzich exkrementov)
pojedanie nestravitelnych veci (kamene, hlina a podobne)
zvuky vychadzajuce z brusnej dutiny (skrkanie)

Priciny
Pancreatic acinar atrophy (postupne poskodzovanie acinarnych buniek pankreasu, co ma za dosledok znizenie az zastavenie produkcie pankreatickych enzymov potrebnych na travenie stravy)
Chronicka pankreatitida (zapal podzaludkovej zlazy/pankreasu) vnziknute nahlym podrazdenim, ktore sa neda spatne anulovat
Rakovina pankreasu
Vyvojova porucha - abnormalita podzaludkovej zlazy - pankreasu

Diagnostika
TLI (Serum trypsin-like immunoreactivity) test - test z krvi, pokial je hodnota nizsia ako 2 diagnostikuje sa EPI
v ramci biochemie mozu byt zvysene ALT, AST pripadne ALP, cholesterol je zvycajne znizeny
v ramci hematologie mozu byt zvysene ezofily a bazofily
moc byva alkalicky s pritomnostou malych krystalikov (struvitov), bakterie mozu byt pritomne

Terapia
Varena domaca strava bohata na bielkoviny, so znizenym obsahom tukov a vlakniny podavana idealne 5-krat denne, minimalne 3-krat denne, denne davka rozlozena do viacerych mensich, krmna davka musi byt nadsadena minimalne o 20%
S kazdou davkou krmenia musia byt pridane pankreaticke traviace enymy
Velmi dolezity je vitamin B12, hladina vitaminu B12 a kyseliny folatovej musi byt pravidelne kontrolovana
V pripade potreby antibiotika musia byt nasadene (SIBO) - kedze pankreas nefunguje tak ako ma, nastava prerastanie "zlych" bakterii cez stenu tenkeho creva
Dalsie prinosne doplnky - viamin E, C, B-komplex, probiotika, Konezym Q10, olej Silibum Marianum, kokosovy a olivovy olej, zinok, selen, med,

Zalozila som tuto temu nakolko moj psik ma diagnostikovanu EPI a rada by som sa s vami podelila o moje pripadne vase skusenosti! Moje prve prispevky som uviedla v teme Choroby pecene.
Nech sú všetci psíci zdraví a šťastní! Krása je v ich srdiečku!
Nie je dôležité odkiaľ prichádzame, ale kam ideme!
trish
BANNED
 
Príspevky: 87

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod trish » Pon 24.06.2013 18:27

Rada by som aktualizovala, ako sa mojmu psikovi dari :yes: Ale inak je super, ze ziaden z vasich milacikov nema podobny problem, ako ten moj :jop: Tak ale dufam, ze aspon ako informacia pomoze tato tema, mozno niekomu v buducnosti, aj ked velmi dufam, ze nie! Je to nemile ochorenie :ua: Ale ako si ja hovorim, nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byt horsie :no:
Tak ako sa ma moj Randy.
V kratkosti zhrniem, aj nieco z toho co som pisala v teme o chorobach peceni. Zvyseny pecenovy enzym ALT sa nam podarilo znizit v priebehu 10 dni, vdaka 250 ml oleju z bodliaka, klesol z takmer 7, pod 2. Pri odbere krvi na TLI test, som dala Randymu vysetrit moc, a dobre som urobila, Randy mal extremne zasadity moc s vyskytom krystalikov. Nasadila som vitamin C, obycajny lacny celaskon 250 mg, po 4 dnoch sme isli na kontrolu a moc bol absolutne v poriadku! Bolo velmi komicke ako pani veterinarka vstavala a znova sadala na stolicku pri kontrole cez mikroskop a len sa nahlas pytala, co som s Randym urobila :lol:
14. juna sme mali vysledky TLI testu, ktore potvrdili EPI :ua: Hned na druhy den som nasadila Pancreolan Forte, zial musim sa zatial uspokojit s humannym syntetickym liekom, pevne ale dufam, ze coskoro budeme mat enzymy zo zahranicia, ktore budu urcite pracovat este lepsie. Neverila by som, ze Pancreolan tak skvele a rychlo zaberie, uz o 24 hodin vyzeralo Randyho kakanie priam ako zazrak :jop: Farebne sice stale nie idealne, zato konzistenia takmer taka ako ma byt (koho by zaujimalo, fotila som "predtym a potom", je to pre nas dolezite, ale nechcem to sem davat len-tak, predsalen je to iny obrazok)!
Randy ma zatial stale varenu stravu, riadim sa radami z internetu ale tiez aj skvelou knihou od pani Novosadovej, potrebujeme sa co najlepsie zastabilizovat a potom sa nam, dufam, podari vratit sa k BARF. Inak, poviem vam, bola som dost sokovana, ze prave pri BARF sa nieco take stane, takato diagnoza :ua: tak ale clovek nikdy nevie... spatne som vsak rozmyslala co sa kedy u nas zmenilo a pravdou je, ze sme zmenili dodavatela maska, a teda uz od nich nikdy viac :ua: toto sa urcite mohlo stat aj tak, ale tiez nemuselo...
Tiez jasnou zmenou u Randyho je, ze ustupila ta neprijemna nadmerna plynatost a spravanim sa vratil tiez do normalu, je to znova ON :no: Okrem Pancreolanu s kazdym jedlom, dostava denne vitamin B12 (1500 mcgr), probiotika, pivovarske kvasnice, pupalkovy olej, koenzym Q10, B-komplex, vitamin C a E a chlorellu. Okrem netucneho duseneho maska, vela mrkvy, z ovocia banany, ananas a vela kyslomliecnych vyrobkov - jogurty, tvaroh, zincicu. Ma sa dobre to moje srdiecko :yes:
Nech sú všetci psíci zdraví a šťastní! Krása je v ich srdiečku!
Nie je dôležité odkiaľ prichádzame, ale kam ideme!
trish
BANNED
 
Príspevky: 87

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod zuzka:) » Pon 24.06.2013 18:51

super, že sa mu polepšilo. a páči sa mi prístup majitela :hi:
čo sa týka fotiek :kak: , myslím, že na tomto fore nikomu vadiť nebudu, debaty o tom su tu často :heh:
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod hriva » Pon 24.06.2013 19:01

Mna by tie :kak: potešili Ugo ma dosť priznakov tohto ochorenia
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod hruska » Pon 24.06.2013 19:05

Offtopic: mozes to dat iba ako odkaz, nie obrazok a kto chce, otvori :)
Som rada, ze psikovi je uz lepsie!
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod hisham » Pon 24.06.2013 19:13

Och, že Randy :plac: Aj ja mám Randyho. Držím palce, nech nemáte problémy :smile:
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod trish » Pon 24.06.2013 19:13

Jej Zuzka, tak zasa podpora od teba, velmi, velmi dakujeme :jop:
Tak ono to je vsetko zhoda nahod, aj ked na ne neverim, ale iste je, ze sme sa dostali do ruk sikovnej veterinarnej kliniky, dala som si poradit od kamarata a teda najma pani veterinarkam vdacim za expresnu presnu diagnostiku, vdaka ktorej sa Randy velmi rychlo dostal do normalu! Hned ako som tam bola s Randym prvykrat, ziskali si moju doveru a oplatilo sa :jop: Silou mocou sa vyhybali antibiotickej liecbe, chceli problem skutocne riesit a to bolo vidiet, nakoniec, aj ked po nasadeni klasickych probiotik od Aptusu bolo vsetko OK, a nasledne po ich vysadeni zasa zle (este pred diagnostikovanim EPI), pani doktorky rozmyslali, dali nam probiotika s obsahom antibiotik - Streptoftal, ktore vsak neprenikali cez crevnu stenu a teda ani nezatazovali pecen, "len" upratali zle premnozene bakterie - naozaj dobra vec aj len pre chronicku hnacku, urcite to dokaze vyriesit :yes:
Nech sú všetci psíci zdraví a šťastní! Krása je v ich srdiečku!
Nie je dôležité odkiaľ prichádzame, ale kam ideme!
trish
BANNED
 
Príspevky: 87

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod trish » Pon 24.06.2013 19:34

Uzasne, tesime sa z takej podpory, DAKUJEME :jop: Nie je to jednoduche, stale sa ucim, co a ako by mohlo byt najlepsie, zacala som si pisat, co a kedy Randy papa, aby som mala prehlad a tak aj dovod, ak sa to kakanie upne nevydari :yes:
Tak dam obrazky (dufam, ze sa mi to podari :lol: ), ale vopred sa ospravedlnujem za ich obsah :hi:
PRED diagnostikou EPI – bez Pancreolanu, bolo to jedno z lepsich, vacsinou to malo formu akoby lievanca s viditelne nestravenymi castami potravy (podla Hrušky odkaz, dufam, ze to pojde :lol: )
Obrázok

PO diagnostike EPI - 24 hodin po nasadeni Pancreolanu (jedna tabletka s kazdym jedlom), bolo to fotene po tme s bleskom :lol:
Obrázok

Najviac ma vsak mrzi, ze v case ked musim odchadzat za pracou, neviem Randymu dopriat jedlo viac ako 3-krat denne, idealne by bolo 4-krat, to ma aspon cez vikend, najradsej ma zakusok - ovsene vlocky s jogurtom, medom a bananom :lol:
Nech sú všetci psíci zdraví a šťastní! Krása je v ich srdiečku!
Nie je dôležité odkiaľ prichádzame, ale kam ideme!
trish
BANNED
 
Príspevky: 87

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod trish » Pon 24.06.2013 20:24

ups, dneska som nejaka hyperaktivna s prispevkami, ale neda mi to, prave som nasla jeden velmi zaujimavy dokument, a to je tusim prvykrat co do statistik zahrnuli aj ine plemeno ako nemecky ovciak, takze aj dlhosrsta kolia a eurasier :ua: sa uz takto vyskytuju v oficialnych prehladoch EPI postihnutych psikov, to je smutne :ua:
http://www.2ndchance.info/rawdiet-Clark2012.pdf
Nech sú všetci psíci zdraví a šťastní! Krása je v ich srdiečku!
Nie je dôležité odkiaľ prichádzame, ale kam ideme!
trish
BANNED
 
Príspevky: 87

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod Dana D » Uto 25.06.2013 7:38

hrivushka píše:Mna by tie :kak: potešili Ugo ma dosť priznakov tohto ochorenia

Hrivus, aké príznaky má Ugo?
Dana D
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Stupava

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod trish » Štv 27.06.2013 10:01

Ahojte, zial nam sa stav momentalne zhorsil, pockam este do konca tyzdna, a ak sa to nezlepsi, zial nevyhneme sa ATB na preliecenie prerastania zlych bakterii v tenkom creve :ua:
Nasla som vybornu schemu, tak mozno bude pre niekoho zaujimava, skusim teda pridat obrazok.
Obrázok
Nech sú všetci psíci zdraví a šťastní! Krása je v ich srdiečku!
Nie je dôležité odkiaľ prichádzame, ale kam ideme!
trish
BANNED
 
Príspevky: 87

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod Bad » Štv 27.06.2013 10:35

Nebylo by pro tvého psa vhodné tohle : http://www.chlorella.wz.cz/ ?
Nebo něco z aloe vera? (http://www.aloeveraprodukt.cz/)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod trish » Štv 27.06.2013 10:59

Ahoj Bad,
chlorellu dostava okrem dalsich X inych doplnkov... Proste svojim sposobom je to vsetko aj otazka imunity, teda posolstvo dnes tak znamych autoimunitnych ochoreni. Pri diagnoze EPI musi byt az 80% postihnutych psov preliecenych ATB, nic sa neda robit, len mam obavu z reakcie jeho pecene, kedze este pred stanoveni diagnozy mal tak vyletene pecenove enzymy... Ale v jeho stave nemam moc na vyber, tato diagnoza je sice z jedneho pohladu lahko kontrolovatelna - kvalita :kak: Z dalsieho pohladu je dost problematicky manazovatelna, najma v zaciatkoch... Takze musime bojovat!!!
Nech sú všetci psíci zdraví a šťastní! Krása je v ich srdiečku!
Nie je dôležité odkiaľ prichádzame, ale kam ideme!
trish
BANNED
 
Príspevky: 87

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod Cathie » Štv 27.06.2013 15:37

Trish za seba veeeeelmi pekne dakujem, ze si sa tu rozpisala o zdravotnom probleme tvojho Randyho. Je to pre mna nova info, co sa tyka priznakov, diagnozy aj ochorenia ako takeho.. clovek nikdy nevie, kedy sa aj komukolvek z fora mozu tieto informacie hodit a ci dokonca nepomoze raz spravne diagnostikovat a liecit rovnake ochorenie u ineho psika. Takze este raz - vdaka! :jop:
A drzim palce, aby sa Randymu darilo co najlepsie :yes:
Offtopic: btw ak sa mozem spytat - akeho plemena je Randy?
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Exokrinná pankreatická nedostatočnosť

Poslaťod hriva » Štv 27.06.2013 17:40

Dana D píše:
hrivushka píše:Mna by tie :kak: potešili Ugo ma dosť priznakov tohto ochorenia

Hrivus, aké príznaky má Ugo?

Veľký hlad
Hnacky-ale nie take ako na foto. Bez tých nestravenych kúskov.
Zozerie čudné veci-ale myslím ze to ke skôr pazravost, jemu napríklad padne lopta do misky a on ju zje.
Mal operavane čreva, kvôli tomu ze zozral veľkú spongiu. Neviem ci aj tie hnacky nie su spôsobené citlivym trávenim. Je dost chudý, ale zo zrejme preto ze nevie ani chvíľu obsediet, ten pes vkuse niečo robí.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Ďalší

Späť na Choroby