Nezostupene semenniky

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod Domča » Pia 11.11.2011 14:48

Dasssa - kastrácia sa odporúča až po dosiahnutí 1 roka psíka. My sme si všimli asi v 5 mesiacoch že malý nemá vajko, a veterinár mi povedal že môžeme skúsiť hormóny, ale nedával tomu ani 10 % šancu, tak sme to nechali tak, pretože aj tak som mala v pláne vykastrovať ho. Ináč nemusíš ho vykastrovať, stačí len ak mu vyberú to jedno z bruška, bude normálne schopný plodiť detičky - až na to že je to dedičné :/ a ak sa bojíš zmeny správania, tak nič sa nezmení!! :)

Známa ma bišóna a tak isto nemal jedno vajko zostúpené, no veterinár v SNV to nejako neriešil, povedal že to bude treba operovať,ale tým to haslo........ psíkovi ho dali vybrať po 3,5 roku a už tam boli rakovinové bunky. Veťo tvrdil že to bolo v poslednej chvíli.....
If there are no dogs in Heaven, then when I die I want to go where they went.
Ak v neby niesú žiadne psy, potom keď umriem chce ísť tam, kam ony.
(Will Rogers)
Domča
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 291
Bydlisko: SNW

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod chico69 » Uto 15.05.2012 9:07

Ahojte,
dnes ráno som si všimol, že má semeníky trochu vyššie ako by mal mať - tzn. že nie sú v miešku, ale asi v polovici. Tak isto mal aj "oného" takého divného - nejak mu nadmerne vyliezal..
Neviem či to súvisí s Nezostúpenými semenníkmi, lebo sa mu vyvinuli v pohode - mal ich na mieste.
Ale existuje taká možnosť že sa mu ako keby teraz "zaseknú" a nedostanú sa späť na miesto ? či je to blbosť ?
teraz má 13 mesiacov..
chico69
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 162
Bydlisko: Senec (okolie)

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod Vikiki22 » Uto 15.05.2012 9:21

Nemalo by sa to stať, ale môže. Medzi mieškom a brušnou dutinou je tzv. inguinálny kanál, ktorý spája miešok s brušnou dutinou. Cez neho prechádzajú cievy, nervy a semenovod. Občas sa môže stať, že sa semenníky ,,zaseknú´´ v tom kanáli, to by sa mohlo upraviť rukou alebo samo sa to... Horšie je, keď sa semenníky nedostanú na pôvodné miesto, to potom musí riešiť veterinár chirurgicky. Skús ich nahmatať neskôr, možno ani nejde o tento problém, len sa mu miešok vplyvom zimy ,,schvrkol´´ a zdajú sa ti semenníky menšie. :smile:
Alebo iný možný problém: nie je v jeho okolí nejaká hárajúca sa sučka? To by tiež vysvetľovalo úplne všetko. :heh:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod chico69 » Uto 15.05.2012 11:03

miešok nie je iba zcvrknutý - bol prázdny a semenníky mal vyššie - to viem na 100% ..
možno iba zbytočne stresujem a napraví sa to samo, ale bolo mi to veľmi divné - takto mu te ešte neostalo.

čo sa týka háravky.. to je také zložité.. chodí k nám sestrina labradorka a ju zvykol obskakovať aj keď nehárala (do konca až tak že mu úplne vybehol, ale potom sa to napravilo) samozrejme že som mu to zakazoval, ale niekedy to bola rýchlovka.. ale teraz v poslednom čase s tým prestal, takže sme ich nechávali aj bez dozoru.. včera bola síce u nás, ale keby náhodou, tak do rána by sa to napravilo úplne.tak neviem ..
chico69
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 162
Bydlisko: Senec (okolie)

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod chico69 » Str 16.05.2012 7:04

včera som prišiel domov a bolo všetko na mieste - takže planý poplach.. našťastie je to ok
chico69
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 162
Bydlisko: Senec (okolie)

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod Vikiki22 » Str 16.05.2012 12:14

No, vidíš. Nabudúce budeš vedieť. :jop:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod Respo » Str 20.06.2012 20:27

Čavte..spozoroval som že psovi ešte nezostupil 1 semenník.. nevidno ho tam.. zavolal som chovatelke a ta ma ujistila že mu kontrolovala pred tým a mal oba semenníky .. že len to neviem nájsť.. mal by som ísť s tým ku vet. aby to pozrel on, alebo to má ešte čas? za chvíľu bude mať 4 mesiace. :ua:
Obrázok
Respo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 179
Bydlisko: Púchov

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod agah » Štv 21.06.2012 8:21

Ak ho tam opakovanie nenajdes, urcite chod za vetom, nech to skontroluje odbornik a v pripade nudze aj poradi co dalej. Niekedy sa stava, ze ako sa pes vyvija tak semennik cestuje - n iekedy je v miesku a niekedy sa schova.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod pigie » Štv 21.06.2012 8:32

Treba ist za vetom, ja som tiez nevedela nahmatat - vet ano a pes normalne dorastol s 2 semenikmi.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod Respo » Štv 21.06.2012 11:23

No volal som vet. mi vravel že zajtra mam prísť tak dúfam že bude všetko OK.. :ua:

Tak nakoniec som zbytočne stresoval.. vet ich hneď našiel takže všetko je OK :smile:
Obrázok
Respo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 179
Bydlisko: Púchov

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod sima » Pia 16.11.2012 9:19

Zdravím.

Mam 8 mesacne steniatko dlhosrstej civavky a taktiez problem s nezostupenym semenikom. Zostal v inguinalnom kanaly a je rukou hmatatelny v slabine. Chcem sa opytat, ci je rozdiel pri zakroku ked je semenik v inguinalom kanaly a nie v brusnej dutine a ak ano, tak aky??? Predpokladam, ze pojde o mensi rez a je to menej komplikovane. Psikovi ho dam urcite po dovrseni roka vybrat, samozrejme iba ten nezostupeny. Druhy je v poriadku, psika mam pre radost, nie mnozenie a urcite ho dokazem ustrazit. Jedine coho sa obavam je narkoza, kedze ide o dvojkiloveho drobca. Dakujem za odpoved.
sima
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod Denca » Str 21.11.2012 7:41

Dalsi s problemou ktorym trpi moj Bibko je nezostupeny semennik ma ima jeden vonku no uz viac lekarov mi odporucilo kastraciu no az po 12tich mesiacoch nakolko do roka sa psik vyvija dala som ho vysterit urobili mu sonografiu a vajicko ktore ma v brusku je na rizikovom mieste takze budeme ho musiet dat kastrovat nakolko nezostupeny semennik nachadzajuci sa v brusnej dutine zvykne byt rakovinovo cinny a moze z neho narast nador :plac:
pes sa vam nikdy nepomsti,nikdy nerobi nic so zlym umyslom..kolko lasky psovi das tolko lasky ti tvoj milacik vrati
Denca
Okoloidúci
 
Príspevky: 7
Bydlisko: Senec

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod iiivetka » Sob 29.06.2013 13:32

Prispejem svojou skúsenosťou.
Mám 15ročného Borderského teriéra. Narodil sa u chovateľa, ktorý bol aj veterinár (chov s PP), dostával injekcie aby mu to zostúpilo, asi do jeho pol roka, ale nič sa nestalo, má obojstranný kryptochyzmus, teda má oba semenníky nezostúpené. Ja som bola vtedy ešte dieťa, nerozumela som tomu, veterinárovi chodil otec a tak sme nevedeli o tom ako veterinár odporúčal odstránenie semenníkov z bruška čím skôr.... Teraz má môj drahý psík 15rokov, a bruško plné nádorov...je čulý, behá, teší sa zo života, len máme obrovský strach dať ho operovať teraz...stojíme pred ťažkým rozhodnutím...Preto prosím, keď má váš psík takúto vadu, nekryte na ňom, je to dedičná vada!!! a nepodceňujte to a čo najskôr sa poradťe s veterinárom a nechajte mu to odstrániť....
iiivetka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 313
Bydlisko: Nitra - Klokočina

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod cr0n » Ned 11.10.2015 9:14

Zdravím, chcem sa spýtať aká je časová hranica pre zostúpenie semeníkov u Cane Corso? Môžu semeníky zostúpiť i po dvoch- troch mesiacoch?
cr0n
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Nezostupene semenniky

Poslaťod barca1020 » Uto 16.02.2016 22:20

Dobrý večer... som na tejto stránke nová a neviem presne ako to tu chodí ale chcela by som vás veľmi pekne požiadať o radu.
Mám 8 ročného srnčieho ratlíka ktorý má tiež problémy z nezostúpeným semenníkom.
Keď som bola u veterinára tak ma informoval o možnom riziku vzniku nádorov, ale povedal aj to že nádor môže ale nemusí vzniknúť ...
Odporučil nám teda ,že keď nemusíme a pes nemá žiadne problémy tak do toho nemáme vŕtať...
Ale z toho dôvodu že má psík 8 rokov rozmýšľam, že keď by sa náhodou niečo začalo diať ( čo dúfam že nie) a psík by bol už zase starší, či by naozaj nebolo lepšie dať ho na operáciu teraz aj keď sa toho veľmi bojím.(keďže žiadne moje zvieratko doteraz nemuselo podstúpiť žiadnu operáciu)
Preto sa chcem spýtať:
1. Mala by som dať psíka operovať aj keď je (zatiaľ) všetko v poriadku ?
2. Z toho dôvodu že psík má 8 rokov... nehrozí veľké riziko spojené s uspaním počas operácie?? (počula som aj prípady kedy sa uspaný psík neprebral, alebo sa kvôli vyššiemu veku pridružili problémy so srdiečkom a psík pri operácii zomrel)
3. Je možné ,že je nádor na nezostúpenom semenníku cítiť, aj keď ho len tak prehmatám ? (cítim na ňom nejakú malú guličku) .
barca1020
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby