Lupiny, suchá koža

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Lupiny

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 05.11.2009 9:44

Velice sa mi na škrabanie a lupiny osvedčili semiačka ľanu. Dávam mu ich celé do žrádla, zhruba dve polievkové lyžice denne. (pesák má 20 kilo). Keď vidím, že sa začína lupatieť, alebo okusovať, tak to nasadím a do dvoch dní je po probléme. Naposledy som mu dala asi 2 týždennú kúru a už cca 3 mesiace sme nemali problém s lupinami, ani okusovaním sa a to teraz menil srsť. Kúsok dával dole a nahadzoval zimnú.
Tak zatial spokojnosť.
Inak mávame lupiny so stresu. Kým odýdeme od veterinára, tak je ako poprášený, ale to do večera zmizne úplne.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Lupiny

Poslaťod Maruška91 » Štv 05.11.2009 19:41

Naša ratlíčka to mala tiež, veterinár nám odporučil mastný, jemný šampon a po okúpaní sme videli zmenu k lepšiemu..nie úplnú, ale výrazne lepšiu a krajšiu srsť bez bez nejakých extra veľa lupín.
Maruška91
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3

Re: Lupiny

Poslaťod casira » Pia 06.11.2009 16:28

Moj pes sa začal okusovat na zadku,na jednej strane,nejakých 10cm od konečníka.Má tam aj také akési lupiny.Raz to už mal,asi pred rokom,brali mu vzorku kože-bola ok,mal kadejaké vodičky,tabletky-názvy už neviem ale-zmyzlo mu to a bol pokoj..až doteraz.Neškriabe sa,dostáva vitamíny.Teraz som mu to natrela framikoinom,ak to neprejde-čaká nas návšteva veterinára. :ua:
casira
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2313
Bydlisko: Háj,Turčianske Teplice

cierne lupinky ?

Poslaťod p0casie » Pia 22.01.2010 18:04

chcela by som Vas poprosit o radu.
Mam maltezaka 4 mesiace. Dnes pri cesani som zbadala nieco ako lupiny - biele ale aj cierne. :oo:
Vyzera to ako sucha koza s ciernymi bodkami. Uplne miniaturne len ako keby vypadol vlas a ostala dierka po tom. Ale nie su to dierky lebo okrem toho ze to ma na kozi je to aj na vlaskoch nalepene. Uz par dni sa skrabkal ale nikdy som nic nenasla. Az dnes. Ma to na pravom boku, v podstate v strede tela. Nie na nohach ani na slabinach, bruchu-nikde, len na tej casti chrbta-zboku. Celeho som ho teraz prehladala, nic nikde inde som nenasla.
Moze to byt zmenou granul? Doteraz sme mali proplan losos ryza, potom sme dali kuracie s ryzou - to nam doslo tak sme kupili narychlo Acanu asi tak 3 dni to mal - a potom sme kupili proplan kuracie a ryza ale pre stenata malych plenien. A to mu uz velmi nechuti a zrazu sa objavili aj tieto "lupinky".
Neviem ci to moze byt stravou. Inak stale papa to iste co predtym, Akurat sa granule zmenili. Ani nie znacka len typ. :nwm:

Doplnim: prave pozeram a on ma tie bodky vsade po brusku az na boky. Ako keby póry cierne mal. :ua:
p0casie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 202
Bydlisko: Košice

Re: cierne lupinky ?

Poslaťod renqa » Pia 22.01.2010 19:34

p0casie - ja keď som našla toto môjmu westíkovi v srsti, tak to boli blchy, resp. blší trus alebo ako to mám nazvať... :pac: Tiež som vôbec nevedela čo je to, občas sa len poškrabkal a išlo sa ďalej. Ale asi po 3-4 dňoch som mu našla na chrbte chrastičky a potom aj tú vychcanú blchu... :hmm: Kúpili sme pipetu Frontline a odvtedy je pokoj... (radšej si poklopem). No asi ešte deň-dva sa škrabal lebo nemal zahojené chrastičky, ale potom sa to zahojilo a je v poriadku... Dúfam ale, že vo vašom prípade to blchy nebudú... :smile: Inak, tiež som to vôbec nenašla na bruchu ani v slabinách, skôr na chrbte...
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: cierne lupinky ?

Poslaťod p0casie » Pia 22.01.2010 19:37

neviem, teraz som o tom dost citala a pride mi to ako upchate pory...ale neviem co s tym zatial :oo:
p0casie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 202
Bydlisko: Košice

Re: cierne lupinky ?

Poslaťod zeane » Sob 23.01.2010 1:09

Ľahký rozornávací test: Keďže blšie :kak: je v podstate krv, skús lupinky odlepiť a hodiť do čistej vody - alebo na namočenú papierovú vreckovku(aspoň pár, inak nič neuvidíš) ak sa začnú rozpúšťať načerveno, tak máte najvyšší čas odblšiť. Blšku nemusíš nájsť - najmä ak má len jednu - dve - zopár. Biele "kožné" lupiny môže mať zo škriabania, alebo môže mať na blšky alergiu... Ak budeš odblšovať, radšej sa popýtaj veterinára čím šteniatko odblšiť - nie každý antiparazitný prípravok je vhodný, alebo určený pre šteniatka, duplom pre drobného maltézáčka.
Ak to ovšem blšky nie sú, tak ťa čaká cesta k vetovi, ktorý by mal odobrať vzorky "lupiniek" a dať na analýzu. V tomto veku aj potravinovú alergiu budeš riešiť s veterinárom - môžeš skúsiť dávať pár dní varené nesolené kuracie mäsko s ryžou a prílohami (mrkvička, kaleráb, karfiol, zelenina), občas pre spestrenie nesladené a nesolené jemné cestoviny s tvarohom, trebár preliate vývarom z toho kuracieho, alebo hovädzie - u nás sa kupuje kus mäsa, dá sa rovno zomlieť a doma sa naporcuje a zamrazí. Každý deň niečo vyprplem z mrazáku, hodím do vody a za 20 minút mám uvarené :no:
Ale tipnem si tie blšky :no: :ahoj:

renqa - áno, to je presné - JE to blší trus
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: cierne lupinky ?

Poslaťod p0casie » Sob 23.01.2010 9:28

zeane dakujem velmi krasne za pomoc. Snazila som sa odlepit tie cierne bodky, ale kedze su take malilinke a prilepene a denis ma dlhu srst tak sa mi nepodarilo nic. Akurat som zistila ze ich je viac ako vcera a okolo toho aj take jak bezove sfarbenie zacina :( neviem co to je. Skusime dnes zavolat veterinarke, uvidime co jak to dopadne- kedze je sobota :(
A asi by som bola radsje ekby to boli tie blsky ako potravinova alergia :plac: jedno lepsie jak druhe
p0casie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 202
Bydlisko: Košice

Re: cierne lupinky ?

Poslaťod zeane » Ned 24.01.2010 3:02

skús pretrieť namočenou bielou handričkou, alebo vlhčenou papierovou servítkou, či vreckovkou - samozrejme bielou aby si lepšie videla... :no: :no:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Lupiny, suchá koža

Poslaťod adushiik4 » Sob 27.02.2010 9:59

Dúfam, že píšem do dobrej témy.
Všimla som si, že môj westík sa už dlhšie škrabe ( nie intenzívne, nie do krvy a nie často ) ale škrabe sa , zo spodu papuľky.
Pozerala som či tam nič nemá a má tam akoby suché malé vyrážky možno 3-4.
Neviem, čo to môže byť...?
adushiik4
Šampión
 
Príspevky: 2147
Bydlisko: Michalovce

Re: Lupiny, suchá koža

Poslaťod zuzulka232 » Sob 27.02.2010 23:14

Moze to byt alergia na potravu, misku, pelech, ak to ma len nedavno, zamysli sa, ci si nieco nemenila.. Ci mu nieco nove nevadi?
zuzulka232
Šteniatko
 
Príspevky: 71

Re: Lupiny, suchá koža

Poslaťod adushiik4 » Ned 28.02.2010 20:16

Jedine čo ma napadá je , že mal vypratý pelech.. iným práškom ako doteraz...
adushiik4
Šampión
 
Príspevky: 2147
Bydlisko: Michalovce

Re: Lupiny, suchá koža

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 12.08.2010 20:21

No, tak som si znova prečítala celú túto tému a rada by som debatu oživila. Naše problém s lupinami, ale aj kožou ako takou sa našťastie scvrkol len na to, že lupinatie (veľké lupiny) z miest kde aktuálne pĺzne. To by mi až tak nevadilo, ako to, že má tam kožu aj rozdráždenú, teda citlivú aj na bežné pohladkanie. Mnou spomínané kúry ľanovými semiačkami už príliš nezaberajú a preto ma napadlo, či by nám nepomohol biotín (vit H). Čo myslíte, mám to kúpiť, či blbosť a na tento druh problému to nepomôže?
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Lupiny, suchá koža

Poslaťod Mackie » Štv 12.08.2010 21:05

tu citlivost na pohladkanie myslis ze ho to zastekli alebo zasvrbi?
mozno to vobec nesuvisi, ale Haator to konecne taketo nema (liecenie alergie atd.), a okrem vakciny berie imunoglukan, rybi tuk (omega kyseliny), vit. E (ale fakt to moze byt aj vakcinou a celkovym ukludnenim)
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Lupiny, suchá koža

Poslaťod Zuzik8 » Uto 24.08.2010 9:52

Takze vravite, ze pri presrstovani su lupiny? Lebo nas zlopes je uz par tyzdnov lupinaty po celom tele, ale ma teraz 11 tyzdnov a zda sa, ze sa mu na chrbte tvori uz dospelacka srst, ktore mu zlieza do bokov.
Zuzik8
Nováčik
 
Príspevky: 34

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby