Babezióza

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Babezióza

Poslaťod sarach » Ned 12.03.2017 11:37

majjuna25 píše:Sarach a akú diagnózu vet stanovil? AKo ho liečil? neposielal krv do labáku?


Autoimunitna hemoliticka anemia. Ale ked som sa pytala, ci to nemoze byt z kliesta, povedal ze nie. Moc mal uplne tmavy, bol apaticky, skoro nic nejedol, nepil, smutny bol. Najskor sme boli u ineho veta, co mu dal len nejaky prasok co sa dava do vody. Potom som ho zobrala do NR. Tam mu vzali krv, zistil sa rozpad cervenych krviniek a vet dal urobit coombsov test. Ten bol pozitivny. Predpisal mu prednison. Nic ine. A este nejake doplnkove tablety, co sa bezne v lekarni da zohnat, ale to len ako doplnok. Po niekolkych dnoch to uz bolo lepsie. Pravidelne kontroly, krvinky sa dostali do normalu, bolo postupne znizenie davky prednisonu, nejaky cas som mu denne merala teplotu, ci sa mu nezvysuje. Uz som potom neriesila z coho to bolo. Ale ked som citala priznaky babezky, tak mi to hned pripomenulo nas pripad.
ObrázokObrázok
sarach
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 774
Bydlisko: Od Galanty až po Novú Baňu

Re: Babezióza

Poslaťod Elis » Pon 13.03.2017 9:50

sarah - nic jiného? ani infuze, ani atb k tem kortikoidum nedostal?
ach jo.
jinak, co jsem ted o tomhle onemocneni cetla -jeden z duvodu vzniku jsou krevni parazite.

ona ta diagnostika ale strasne poskocila, to jedine me uklidnuje.

však jak je to dlouho 4 roky? co to zacalo ve vetsim?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Babezióza

Poslaťod Buchťa » Pon 13.03.2017 10:15

Elis píše:
Buchťa píše: tak ty testy nejsou naprosto prúkazné.


testy na A. uz existuji :yes: Offtopic: je to drahe, ale otestuji ti psa uz spolehlive na vsechny prenasene nemoci
obecne testovani na ty klisteci hnusy velmi poskocilo dopredu.


Elisko, asi jsem to špatně napsala a nebo jsme se nepochopily. Vím, že testa na A. existují, jsou již delší dobu na trhu. Jen, pokuď pes prodělal "tichou" A., tak ty testy u něj budou kdykoliv nadále vždy pozitivní (na protilátky). Tak jsem myslela, že nejsou plně prúkazné. Takže, když u psa nejsou klin. příznaky, ale test je pozitivní = neznamená to, že v tom okamžiku má anaplazku.

Sarach, je mi to velmi, velmi líto. Hlavně, že už je drobec v pořádku.
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Babezióza

Poslaťod Elis » Pon 13.03.2017 10:28

Buchťa píše: Vím, že testa na A. existují, jsou již delší dobu na trhu. Jen, pokuď pes prodělal "tichou" A., tak ty testy u něj budou kdykoliv nadále vždy pozitivní (na protilátky).


no -asi ne :-)
aspoň ted kamarádky pes -a resi se to s nim treti rok - ma hladinu protilátek 0 a opet ji budou kontrolovat za cca mesic po dobrani ATB, jestli je porad 0.
přitom před 3mi mesici ji vet rikal, ze staci dostat hodnotu pod 40 "neceho", aby se pes povazoval za zdravého.
jen v prubehu lecby zacala laborka delat nejaky jiny test, jiné hodnoty. a trvaji na 0.


To je proc to pisu, ze se ty testy vyviji a velmi rychle. ty první byly uplne mimo, nespolehlive. rychlotesty jsou porad nespolehlive...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Babezióza

Poslaťod Elis » Pon 13.03.2017 10:28

Buchťa píše: Vím, že testa na A. existují, jsou již delší dobu na trhu. Jen, pokuď pes prodělal "tichou" A., tak ty testy u něj budou kdykoliv nadále vždy pozitivní (na protilátky).


no -asi ne :-)
aspoň ted kamarádky pes -a resi se to s nim treti rok - ma hladinu protilátek 0 a opet ji budou kontrolovat za cca mesic po dobrani ATB, jestli je porad 0.
přitom před 3mi mesici ji vet rikal, ze staci dostat hodnotu pod 40 "neceho", aby se pes povazoval za zdravého.
jen v prubehu lecby zacala laborka delat nejaky jiny test, jiné hodnoty. a trvaji na 0.


To je proc to pisu, ze se ty testy vyviji a velmi rychle. ty první byly uplne mimo, nespolehlive. rychlotesty jsou porad nespolehlive...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Babezióza

Poslaťod pigie » Pon 13.03.2017 11:15

Inak toto je pravda. Hugo prekonal anaplazmozu v roku 2012 (namatkovy test ju odhalil este skor ako nastupili priznaky), to iste mi hovorili, ze testy budu ukazovat pozitivne vysledky aj po prelieceni - co by asi aj ukazovali, nebol dovod robit znova. Ale minuly rok sa robili testy kvoli tym teplotam a ukazali uz nulu.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Babezióza

Poslaťod sarach » Pon 13.03.2017 16:45

Elis píše:sarah - nic jiného? ani infuze, ani atb k tem kortikoidum nedostal?
ach jo.
jinak, co jsem ted o tomhle onemocneni cetla -jeden z duvodu vzniku jsou krevni parazite.

ona ta diagnostika ale strasne poskocila, to jedine me uklidnuje.

však jak je to dlouho 4 roky? co to zacalo ve vetsim?


Nie, nic ine sme nemali. Ani infuzie, ani antibiotika, nic. Len prednison. Zacali sme 2apol tabletky 2x denne a koncili sme stvrtka tabletky 1x denne.
ObrázokObrázok
sarach
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 774
Bydlisko: Od Galanty až po Novú Baňu

Re: Babezióza

Poslaťod majjuna25 » Pon 13.03.2017 20:52

Môj Scottynko je už zdravý :aaa: Boli sme na kontrole, krvné doštičky už má v norme, prehlásený za zdravého :aaa: Šťastná som neskutočne. Mali sme z pekla šťastie, zázračne rýchlo sa vyliečil :jupi: Budúci týždeň ešte raz kontrola a ešte raz Imizol a dúfam, že už nikdy sa nedostaneme do kontaktu s tou pliagou babeziózou.
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 974
Bydlisko: Bratislava

Re: Babezióza

Poslaťod wer » Pon 13.03.2017 21:01

Super spravy! :jupi:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Babezióza

Poslaťod moschino » Pon 17.07.2017 7:33

ako do budúcna ovplyvní život psa prekonaná a vyliečená babezka?
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Babezióza

Poslaťod Vikiki22 » Pon 17.07.2017 7:48

Pri oslabení imunity môže znovu prepuknúť. Druhá vec sú poškodené obličky vplyvom prekonanej babeziózy, určite by som ich dala vyšetriť.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Babezióza

Poslaťod Buchťa » Pon 17.07.2017 8:40

moschino píše:ako do budúcna ovplyvní život psa prekonaná a vyliečená babezka?


Mo, nemělo by ho to nijak ovlivnit, ale mohlo.
Babézka se nedá nikdy na 100% vyléčit. Vždy něco zústane v těle, jako "spící" . Múže se probudit a nemusí. Cokoliv - odčervení, očkování, velký stres, nemoc atd...., ji mohou "probudit" .
Jinak by měla být znovu zkontrolována krev po ukončení léčby, jak kr. obraz, tak biochémka.
Jestli chceš, pošlu Ti výsledky krve u nás, jak na začátku léčby, tak na konci.
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Babezióza

Poslaťod moschino » Pon 17.07.2017 9:16

Ďakujem za info
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Babezióza

Poslaťod Vikiki22 » Str 20.09.2017 16:21

Máme babézku. Zase... Raz sa vyberieme na Záhorie aj to sa vrátime s kliešťom. :ua:
Ráno Freya nechcela žrať, ale veľmi som tomu neprikladala vážnosť, keďže máva dni, že raňajky nezje. Na obed keď som prišla z roboty, už bola taká bez nálady, nedalo mi to a zmerala som jej teplotu - 40.4. OK, už som vedela, že je zle. Naložila som ju do auta a frčala na veterinu. Chcela som jej odobrať moč, ale po pol hodine som to vzdala. Nie a nie cikať. Tak sme jej odobrali krv a teda babézia jasná... Dostala hneď imizol a teraz čakám, aby jej aspoň teplota klesla.
Samozrejme, keď sme došli domov, sa hneď vycikala. Nemala som nič po ruke, len vlastnú ruku. Tak aspoň takto som jej mohla skontrolovať moč. Je síce tmavší, ale nič strašného to nie je. Snáď už ani nebude. Ach jo...

IMG_20170920_161825_935.jpg
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Babezióza

Poslaťod Slausa » Str 20.09.2017 17:38

Ppč... :ua:
nech sa to rýchlo zlepší :no:
Ja si musím zaklopať, od veľkonočného incidentu so Scaliborom na sebe nemá nič, len ho občas prestriekam arpalitom. a za celé leto asi 5 kliešťov.
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby