Babezióza

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Babezioza

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 25.03.2008 8:42

Ďakujem Lenka :smile:
Myslím, že už mu je úplne dobre, s tým, že ešte 31.3. pôjdeme na druhú injekciu Imizol, aby sa pozabíjali aj zvyšné baktérie.
Krívať tiež už prestal, ale, hajzlík, začína byť z neho simulant prosím pekne. Kríva keď ho privolávam, alebo keď sa stočíme smerom domou. :pac: Dúfam, že na takéto triky čoskoro zabudne :ach:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Babezioza

Poslaťod Jimmyho mamka » Uto 29.04.2008 10:19

Najhoršie je, že ani jedným miestom si nemožete byť istý...podla mna sa nedá povedat, tam babelioza je a tam nie.
Jednoducho tie mrchy su všade a je len otázkou "štastia"či psík alebo človek chití toho pravého...podla mna nie su uzemia, kde babelioza je a kde nie.
Podla mna je všade

Inak neska som hovorila s vetom a ten mi vysvetlil, že babellioza nie je prenašana klieštmi-že to je borelioza, že babelioza je prenašane ochorenie v dosledku uštipnutia hmyzom, najčastejšie komarom v primorskych oblastiach
Jimmyho mamka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 100
Bydlisko: Řadějovice

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod Eva K. » Pon 06.10.2008 14:44

Tak ja dávam do placu, pravdepodobne BA lúka za Slovnaftom, alebo DNV pri rieke Morava.
Bohužiaľ aj nás sa to dotklo, dnes v noci sa to prejavilo. A to bola ošetrená proti kliešťom, žiadneho sme nenašli.
V noci sme mali horúčku od 40 do 42, ráno krv v moči. Našťastie sme to zachytili včas, dúfam, že to bude bez následkov.
Chcela by som byť svojim psom.
Eva K.
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 350
Bydlisko: Bratislava

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod Eva K. » Uto 07.10.2008 12:18

Díky Vám všetkým za podporu. Včera sme strávili od 17,30 do 22. hod na klinike na infúziach. Celý deň vôbec nechcela nič piť a ani cikať. Tak jej dali diuretiká na to aby sa vymočila. Konečne sa to o 22. hod. podarilo.
Ráno už aj pila a močila a moč už zmenil farbu na normálnu. Celé doobedie sme strávili u veta, dostala 1 l infúzie, pretože
jej to trochu poškodilo ľadviny. Ako mi to vet vysvetlil, nebezpečné je na tom to, že parazit zapríčiní rozpad krvinky, ktoré sa potom dostanú do ľadvín. V ľadvinách sú glomeruly, filtračné telieska, ktoré sa môžu upchať a tým vzniká poškodenie ľadvín. A kde nie je filtrácia, tam ostávajú v tele škodliviny a telo sa doslova otrávi.
Večer ideme na ďaľšie infuzky, aby sa zabezpečila dobrá činnosť ľadvín.
Ale musím pochváliť Elis, že je úžasne trpezlivá a dobručká.
Chcela by som byť svojim psom.
Eva K.
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 350
Bydlisko: Bratislava

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod Lucifer » Uto 07.10.2008 12:26

Tak super...len tak dalej :jop: Ale bude zase uplne fit aj s ladvinami, vsak? :plac:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod Eva K. » Uto 07.10.2008 14:27

Zatiaľ vet povedal, že prognóza je dobrá, uvidíme po ďaľších infúziach. Asi to bude celý týždeň 2x denne.
Chcela by som byť svojim psom.
Eva K.
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 350
Bydlisko: Bratislava

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod Rehssi » Uto 07.10.2008 15:00

havino mi aspon zdanlivo bezdovodne kriva, veterinar nam vzal vzorku na zistenie bebeziozy, ktoru mam zajtra odniest na statny veterinarny ustav. Prosim vas viete mi niekto povedat odkedy tam su? Ja to na ich stranke proste nevidim :pac:
Rehssi
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1032
Bydlisko: Bratislava

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod michaelak » Uto 07.10.2008 16:32

Vzhľadom k tomu, že rešpektujem copyright, zanechávam tu len link: http://www.quark.sk/archiv_data.php?mon ... 2005&num=6
Matlock from Den Haag :-)
michaelak
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 364
Bydlisko: Tu i tam

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod ess » Uto 07.10.2008 19:38

Rehssi píše:havino mi aspon zdanlivo bezdovodne kriva, veterinar nam vzal vzorku na zistenie bebeziozy, ktoru mam zajtra odniest na statny veterinarny ustav. Prosim vas viete mi niekto povedat odkedy tam su? Ja to na ich stranke proste nevidim :pac:

to ide skor o lymsku boreliozu :no:
Nudný, smutný či beznádejný deň - toto všetko sa zrazu zmení, keď sa na teba vrhne chlpaté klbko, ktoré ti vyšteká , ako sa teší, že si konečne doma. (Pam Brown)
***************************************************************
Obrázok
ess
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 481
Bydlisko: Košice

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod ess » Uto 07.10.2008 19:58

k veci:
Babezioza je ochorenie prenasane kliestami.
Povodcom je vnutrobunkovy parazit (napada erytrocyty), ktory sposobuje hemoglobinuriu (l"krvimocenie") a anemiu, horucku.
Samotne babezie sa delia na male a velke - rozdiel je v diferencialnej diagnostike - pod mikroskopom sa daju od seba krasne rozoznat. U psikov prichadza do uvahy Babesia canis (najpatogennejsia), B. major, B.bigemina... - velke babezie.
Prenasacom je pri psoch kliest - nie ixodes ricinus (klasicky kliest) ale Dermacentor reticulatus tzv. pijak luzny.
vyvinovy cyklus v skratke spociva tom, ze kliest sa prisaje na "chore" zviera - tzv. medzihostitel - parazit prenikne do kliesta, kde sa pohlavne deli a blaa blaaa blaaaa az nakoniec skonci v slinnych zlazach kliesta. Potrebne je zdoraznit to, ze tu prebieha nielen transstadialny prenos (ako sa kliestik vyvija, tak so sebou nesie aj babezie) tak aj TRANSOVARIALNY prenos (to je dost hrozba, kedze "nakazena" samicka kliesta prenesie babezie aj do vajicok a teda ochorenie sa siri dalej roky a roky)
Co vlastne babezie sposobuju - prenikaju do erytrocytov (tu sa rozmnozuju pokial krvinka nepraskne), tym padom su Ec destruovane, mozu sa aj navzajom zlepovat - toto je problem, nakolko sa potom mozu vyskytnut aj nervove priznaky (inkoordinacia pohybu, zvysena citlivost)
INKUBACNA DOBA je 8-20dni!!! (od nacicania sa kliesta po vyskyt priznakov)
Na babeziozu su vnimavejsie starsie zvierata, zvierata s oslabenou imunitou, chore zvierata....
VYSKYT - hlavne tam, kde je vysoka vlhkost prostredia (okolie riek, lesiky...)
PRIZNAKY- kardiovaskularne, zmeny v krvnom obraze (malo Ec, Neu,Tc, vela lym, Eo), edem pluc, gastrointestinalne priznaky
- horucka, Hburia, zlte sliznice, zrychleny pulz a dych, anemia, slkeslost, slabost, ascites az smrt...
Diagnostika - na zaklade klinickych priznakov, hematologickeho vysetrenia (krvny nater)
Terapia- nahrada elektrolytov (infuzie) + nejake tie liecivka (teda IMIZOL - u nas vsak tusim neregistrovany liek, preto si treba vopred overit, ktory vet ho ma aby ste co najrychlejsie po objaveni sa akychkolvek priznakov vedeli kde utekat brat krv a hned aj aplikovat liek)
Prevencia - antiparazitarne pripravky, dokonale prehliadavanie psika, pri vyskyte dermacentora psa sledovat

este obrazky(zdroj internet) :
IXODES RICINUS
ObrázokObrázok

DERMACENTOR RETICULATUS (tieto su akokeby pocmarane na chrbte)
Obrázok
Nudný, smutný či beznádejný deň - toto všetko sa zrazu zmení, keď sa na teba vrhne chlpaté klbko, ktoré ti vyšteká , ako sa teší, že si konečne doma. (Pam Brown)
***************************************************************
Obrázok
ess
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 481
Bydlisko: Košice

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod Tobin » Uto 07.10.2008 20:46

Doslaka, cele leto nemal havo jedineho kliesta... a vcera som mu vysroboval z krku (rovno pod obojkom) presne takeho, aky je na tom druhom obrazku, ten sedy pocmarany... Tu babeziozu prenasa akoze kazdy kliest? Aka je pravdepodobnost, ze 1 kliest moze psa infikovat? Inkubacna doba je 1 az 3 tyzdne - treba nieco preventivne robit???
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod ess » Uto 07.10.2008 20:58

babeziozu prenasa dermacentor, nie ixodes....to ze tvoj havik mal takeho kliesta este neznamena ze ochorie...sleduj ho..ak sa ti nieco nebude pacit, zbehni za vetom, nech urobi krvny nater
Nudný, smutný či beznádejný deň - toto všetko sa zrazu zmení, keď sa na teba vrhne chlpaté klbko, ktoré ti vyšteká , ako sa teší, že si konečne doma. (Pam Brown)
***************************************************************
Obrázok
ess
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 481
Bydlisko: Košice

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod Amaguk » Uto 07.10.2008 21:02

ja ti nefim, ja medzi tym hornym lavym a spodnym obrazkom nejaky rozdiel nevidim :nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod frodord » Uto 07.10.2008 21:34

uf az sa potim. Tu je dalsi clanok http://www.vetweb.cz/projekt/clanek.asp?pid=2&cid=684
.. a toto je prenasac Dermacentor reticulatus
Obrázok
Obrázok
frodord
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 130
Bydlisko: Pezinok

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod ess » Uto 07.10.2008 21:49

Amaguk píše:ja ti nefim, ja medzi tym hornym lavym a spodnym obrazkom nejaky rozdiel nevidim :nwm:


ide o to pismenkovanie....hod si do googla latinske nazvy tych kliestov a vyhodi ti vselijake fotky....ja som sa snazila najst nejake "realne" nie take z labakov...tie klieste sa od seba lisia tym pismenkovanim na chrbte :no:
mozno najde niekto i lepsie zabery...ja som nejako extra nehladala
Nudný, smutný či beznádejný deň - toto všetko sa zrazu zmení, keď sa na teba vrhne chlpaté klbko, ktoré ti vyšteká , ako sa teší, že si konečne doma. (Pam Brown)
***************************************************************
Obrázok
ess
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 481
Bydlisko: Košice

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby