Babezióza

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Babezioza

Poslaťod calwen » Pon 08.06.2009 15:19

Ja by som skusila este ineho vetosa, v najhorsom Jaggy v Brne. Drzim palce
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Babezioza

Poslaťod agah » Uto 09.06.2009 8:47

Babesia moze niekedy prerast to podoby trvalej - a prejavovat sa v obdobach oslabenia organizmu (najcastejsie v zime, alebo na jar). Lieci sa tak ako normalne, plus dieta setriaca oblicky a pecen, pripadne lieky podporujuce cinnost tychto organov. :ua:
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Babezioza

Poslaťod Ajocka » Uto 09.06.2009 10:02

Dik -agah-,som na tejto stranke novacik,poslala som Ti i e-mailom odpoved ,ale neviem ci Ti dosla.
ja jej davam od malicka granule ACANU je na ne zvyknuta,ale uz si myslim/i ked obcas zmenim/ ze sa
ich asi prezrala,tak teraz pridavam nejake i to masko,/krky,pecienka/ aku dietu by som jej mala davat
ma 5 rokov a ma zhruba 40 kg.??
DIK
Ajocka
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Babezioza

Poslaťod agah » Uto 09.06.2009 10:23

Ja som Ti uz aj odpovedala :lol:
Ajocka, ja neviem ci tie zahnisane ocka mozu s tym suvisiet. Nie som vet a nastastie s babeziozou zatial nemam osobne skusenosti. Skor by som to pripisovala nejakej infekcii a mozno celkovemu oslabeniu organizmu. Viem, ze tato choroba poskodzuje oblicky a pecen. Pokial pecen ma iste regeneracne schopnosti, oblicky nie, ale mozu za to fungovat aj pri 75% poskodeni. Moja fenka NO trpela chronickou insuficienciou obliciek a vetka nam vtedy odporucala pre nu vegetariansku dietu - tzn mohla dostat asi 30 g masa na den + popucene zemiaky, zelenina, cestoviny a pod. Bolo to pred dobrymi par rokmi teraz su uz ovela dostupnejsie specialne krmiva. Vyskusaj, opytaj sa na to doktora. Drzim palce!
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod roxy » Ned 12.07.2009 21:40

!!!!!POZOR
Chcem len upozornit , ze davajte si pozor na tuto chorobu , akurat ideme z NZ od veta , pretoze Bruno tuto ifekciu nanestastie DOSTAL , no nastastie som ju zaregistrovala v skorom stadiu ,cize sa liecime!Mali sme aj protikliestove opatrenie , no jeden smrad sa pritrafil.
Drzte palce nech sme skoro zdravi! :ahoj:
Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba.

Kdo nikdy nemal psa, ten nevie čo to znamená milovať a byť milovný.
roxy
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 137
Bydlisko: Šaľa

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod Eva K. » Uto 14.07.2009 15:28

Držíme palce, my sme ju prekonali minulý rok, našťastie sme to zachytili včas.
Chcela by som byť svojim psom.
Eva K.
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 350
Bydlisko: Bratislava

Re: Upozornenie - Vyskyt babeziozy

Poslaťod roxy » Str 15.07.2009 1:53

Dakujeme :ahoj: , lem dufame , ze to bude bez neakych nasledkov :ua:
Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba.

Kdo nikdy nemal psa, ten nevie čo to znamená milovať a byť milovný.
roxy
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 137
Bydlisko: Šaľa

Re: Babezioza

Poslaťod phuture » Uto 29.09.2009 19:08

po dnešnom dni máme už aj my osobnú skúsenosť s babeziózou :-(

všetko začalo nevinne, včera ráno pes cvičil a pracoval ako obvykle, bez problémov a s nadšením ako vždy. vrátili sme sa domov a po zhruba hodinovom oddychu dostal jesť, ale jedla sa ani nedotkol. cez deň bol unavený, inak ešte celkom vitálny. počas víkendu sme dosť cestovali v aute, nespali sme moc dobre a boli sme medzi psami v pre nás netypických podmienkach. pripisoval som to celkovej únave. večer ale nechcel jesť znova, cez deň sa nedotkol inak veľmi obľúbeného banánu.
v noci spal až podozrivo tvrdo a na druhý deň ráno namiesto nadšeného vítania a radosti len zostal ležať. išli sme venčiť a hoci moč bol tmavší, zdal sa mi ešte nezakalený. stolica malá a riedka, neskôr už iba tmavá voda. celkovo bol už viditeľne unavený, strácal silu v nohách a nechodil celkom rovno. po návrate znovu odmietnutie potravy a čím ďalej vyššia malátnosť, zväčša už len ležal. od rána sa mi zdal na dotyk horúci, na obed to už bolo dosť výrazné.

išli sme k veterinárovi, teplota 40,8 stupňov, sliznice začali naberať žltý odtieň a vzorka moču už bola zakalená a sfarbená mierne do hneda. biochemické vyšetrenie krvy ukázalo zvýšené bielkoviny; urobil, bilirubín a hemoglobín boli extrémne vysoké. zvýšená bola aj hustota krvy a ph. všetky príznaky skorého štádia babeziózy..

následne dostal infúziu - Ringerov roztok, vitamín C a antibiotikum Synulox. potom dostal chemoterapeutikum Imizol, ktoré dokáže našťastie kauzálne liečiť aj babeziózu. po asi pol hodine sa dostavili sprievodné znaky podania Imizolu, teda slintanie, triaška, hnačka a celková nevoľnosť. mimochodom, Imizol u nás nie je stále ešte registrovaný..

našťastie, že sme išli k veterinárovi už dnes a našťastie, že mal v zásobe Imizol. žiaľ, pohybujeme sa v okolí, kde je babezióza už niekoľko rokov veľmi rozšírená a dnes tam krátko po nás prišla mladá golden retrieverka s veľmi podobnými príznakmi. aj napriek tomu bol veterinár pri diskusii skeptický voči vakcinácii na babeziózu, ktorá okrem iného tiež nie je u nás ešte schválená. vedel to dobre odborne zdôvodniť a zjavne má túto problematiku vďaka hojnému výskytu v tunajšej oblasti veľmi dobre preštudovanú, žiaľ neviem to celkom hodnoverne zreprodukovať.

paradoxne, antiparazitný obojok Scalibor u nás funguje takmer dokonale, tento rok som ho dokonca nasadil už vo ferbuári a počas leta som vymenil za čerstvý, aby mal na jeseň a zimu pes ešte dobrú ochranu. kliešťa som vyberal naposledy pred 5 týždňami a predtým som tiež niekoľko týždňom nespozoroval žiadneho prisatého.

zajtra pôjdeme možno ešte na jednu infúziu, ak bude pes jesť tak ani to nie. bude brať ešte zhruba 2 týždne antibiotiká a dostane ešte raz Imizol, ale z najhoršieho by sa mal dostať už možno zajtra alebo pozajtra. hnusná choroba, rýchly priebeh ale na druhej strane aj rýchle vyliečenie.
v našom prípade je veľmi pravdepodobné, že nenastane trvalé poškodenie pečene ani obličiek, opäť našťastie. výhra ešte nie je istá, ale dúfam, že to najhoršie už máme za sebou a bude to pre tentokrát už len lepšie.
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Babezioza

Poslaťod Deria » Štv 01.10.2009 0:31

Phuture, ako sa ma tvoj pesko?
Deria
Snoopy
 
Príspevky: 108

Re: Babezioza

Poslaťod phuture » Štv 01.10.2009 10:11

vďaka za opýtanie, dnes je to už vynikajúce.
včera okolo obeda, 24 hodín po podaní Imizolu mu klesla teploza z 40,8 na bežných 37,7. počas včerajška bol ešte unavený ale naberal silu a bol už oveľa vitálnejší. večer sa už aj trochu najedol.
dnes ráno sa schuti prvý krát najedol, na dvore sa spontánne rozbehol, celý deň je aktívny a čulý. moč je už takmer normálnej farby. dnes by som nepovedal, že pred dvomi dňami som tu mal smrteľne chorého psa.

dostal predpísané ešte antibiotiká (Synulox v tabletách - 2x1 5 dní) a vrámci podpory obnovy vnútorných orgánov sme mu svojpomocne naordinovali kapsule Essentiale forte N - liečba a prevencia pečeňových ochorení a Silymax - výťažok s Pestreca Mariánskeho tiež pre detoxikáciu a obnovu pečene a k tomu Phytovet Detoxikácia.

po 14 dňoch pôjdeme ešte na jednu dávku Imizolu pre zničenie babézií ktoré ešte mohli zostať v krvi ako mladé a nezničila ich prvá dávka. predpokladám, že tým bude táto kapitola definitívne uzavretá.

pre zhrnutie popíšem príznaky, ktorými sme dokázali rýchlo a skoro identifikovať babeziózu. verím, že to pomôže aj iným:
- pes z ničoho nič v priebehu hodiny stratil chuť do jedla, za pár hodín bol unavený a začínal byť apatický
- do 1 dňa extrémne zvýšenie telesnej teploty, môže byť až 41 stupňov
- počiatočné žltnutie slizníc a tmavožlté zafarbenie moču
- v priebehu dvoch dní od prepuknutia je pes už viditeľne vyčerpaný, malátny, na dotyk horúci
- na biochemickom rozbore krvi sú zaznamenané extrémne vysoké hodnoty hemoglobínu, bilirubínu a urobilu
-- v tejto rannej fáze sme to zachytili my, preto bola liečba pravdepodobne tak úspešná a rýchla

- neskôr pokročilejšie žltnutie slizníc, moč dostáva bledohnedú a neskôr až tmavohnedú farbu kofoly - vylučujú sa odumreté červené krvinky
- klesne telesná teplota
- v tomto štádiu už je možné trvalé poškodenie vnútorných orgánov a je potrebný okamžitý zásah, každá hodina je dôležitá. do niekoľko málo dní prichádza kolaps a úhyn.

na záver ešte zopár linkov ktoré som si v tejto súvislosti zozbieral:
http://www.havino.net/index.php?option= ... &Itemid=45
http://www.vetweb.cz/projekt/clanek.asp?pid=2&cid=3033
http://www.find-health-articles.com/rec ... asites.htm
http://www.drugs.com/vet/imizol.html
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Babezioza

Poslaťod Deria » Štv 01.10.2009 19:42

No to je super! :jupi: Vyzera to, ze mas dobreho veta. Inak, citala som od odbornika, ze ta druha injekcia Imizolu nie je vzdy nutna, to ale tvoj vet urcite vie, ci je nutna v pripade tvojho psika. Takze, nadalej drzime palce, nech to speje uz iba k lepsiemu a vdaka za info.
Deria
Snoopy
 
Príspevky: 108

Re: Babezioza

Poslaťod agilazi » Pon 02.11.2009 19:16

Nám to začalo s hnačkami ale sme si mysleli, že má pokazený žalúdok, lebo predtým večer sa mimoriadne nažrala, ako ona nezvykla, bola v dobrej nálade a nič sme na nej nepozorovali, na druhý deň večer sa nám vyzvracala a tiež aj v noci a ráno už nechcela jesť. Ráno už len ležala a nepapala, vyhľadali sme veterinára /síce bola nedeľa ale náš veterinár má aj pohotovostnú službu/, mala teplotu a dostala antibiotiká a niečo proti teplote. Dnes sme išli znovu na injekcie ale sa to nezlepšovalo, tak sme mali zobrať aj moč a vtedy nám veterinár povedal, že má podozrenie na babeziozu. Kliešte mala už dávno asi začiatkom leta /stále som jej dávala tie prípravky proti kliešťom/ a dnes na nej jeden liezol ale len na srsti, nebol prichytený, tak ja neviem.... Zajtra ideme s ňou na krv a poobede by už mali byť výsledky. Držte nám palce, veľmi sa o ňu bojíme!!!!!!!!!!!!
agilazi
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 66

Re: Babezioza

Poslaťod Yanka » Str 04.11.2009 15:57

Ahojte, bohužial aj môja 8ročná Beardedka prave bojuje s Babeziozou :plac:
Začalo to akútne krv v moči, malaátnosť, oranžová stolica, biele sliznice... Najviac ma dostali ,, veterinári´´ z Jaroviec. Po všetkých vyšetreniach mi povedali, a to citujem: ,,Nevieme čo sa s ním deje, čo to je, ale keď sa Vám začne dusiť tak mate po psovi. Ani neviem čo by sme mi tu s ním robili keby sa to stalo´´. No a aby sa nepovedalo že nič nespravili ani nenavrhli žiadne riešenie objednali ma na transfúziu, ale ževraj si mam zohnať psa na krv. No a ešte sa držte.... letela som ešte do Trnavy no a tam na POHOTOVOSTI bol len 1 vetoš SÁM. Na Buckyho sa ani nepozrel (priniesla som ho na rukách s plačom) len mi povedal že ak počkám 5 hodín tak sa na neho pozrie, keď teda plačem. Ale aby som odišla lebo on ma operaciu a musí zamknúť :oo: NEUVERITELNE!!!!!!!! Však?????
Veď transfúzia by ho zabyla!!!!!!
Yanka
Snoopy
 
Príspevky: 120
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji

Re: Babezioza

Poslaťod agilazi » Str 04.11.2009 20:20

Nám tiež potvrdili babeziozu ale bolo to podchytené včas, takže naša fenka je už na tom oveľa lepšie. Nepotrebuje ani infúzie ani transfúziu krvi, lebo krvné výsledky mala dobré, ešte nemala tak poškodenú krv, dostala dobrú liečbu a išli sme včas, takže sa z toho dostane. Veľmi veľmi držím aj Vám palce, lebo viem čo to je, vidieť milovaného psíka v takom hroznom stave!
agilazi
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 66

Re: Babezioza

Poslaťod agah » Pia 06.11.2009 7:22

je taky liek - vola sa "imizol", sice je strasne neprijemny pre pecen, ale vraj velmi ucinny.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby