Babezióza

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Babezioza

Poslaťod agilazi » Pia 06.11.2009 10:32

Ano, už sme dostali imizol v pondelok a vlastne na druhý deň jej začalo byť lepšie, začala jesť a mala lepšiu náladu. O dva týždne pôjdeme na druhú dávku a mali by sme to mať za sebou.
agilazi
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 66

Re: Babezioza

Poslaťod korra » Pia 06.11.2009 20:47

Ono, je fajn mat nieco nastudovane a v pripade ak by sa neico taketo vyskytlo tak ziadat testy. Suseda ma cerstvy zazitok z minuleho tyzdna :ua: Chvalabohu, pesan je uz ok, podchytili na zaciatku, takze babezia uz pravdepodobne ciha vsade a nie je to uz len problem urcitych oblasti.

Zistovala som si ci sa vobec da voci tomu ockovat, zevraj da, problem je s ďostupnostou vakciny, je registrovana vramci EU ale nedovaza sa...takze je len na vetoch ako si vedia vybavit zdroje. Tusim v Bajvete ponukaju ockovanie, nie je to zrovna lacna sranda, ale tak...ked sa inak neda....Rozmyslam, ze dam "bodnut" obidvoch mojich, ked nasporim :ua: musia ist dve vakciny (podobne ako u borelky)...zatial budeme spotovat, tee trickovat, proste aka taka prevencia...
korra
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 416
Bydlisko: Senec

Re: Babezioza

Poslaťod Yanka » Sob 07.11.2009 0:45

No ja som dneska bola u MVDr. Denisi Reherovej na preockovanie borelky a kedze mam druheho chreho psika na baberiozu tak sme sa o tom rozpravali a hovorila ze vakcina uz je aj na slovensku ponukana dilermi . Aj u nej bol dneska jeden a zevraj je ta vakcina dost nebezpecna pre zdraveho havina, ze sa uz aj stalo ze par psikov po zaockovani uhynulo :plac: . Zevraj to nieje zas az take koser ockovanie... Kto by chcel blizsie info tak ju kontaktujte. Je to super vetka :jop: zachranila mi hava .....
Yanka
Snoopy
 
Príspevky: 120
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji

Re: Babezioza

Poslaťod Rauke » Sob 07.11.2009 14:21

Veď transfúzia by ho zabyla!!!!!!

transfúzia by mu v jeho stave mohla len pomocť, určite by ho nezabila,
som rada, že tvoj psík už je ok, babesia je riadne svinstvo
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: Babezioza

Poslaťod Yanka » Sob 07.11.2009 15:54

No tak tu transfozku mi spminali (ale nevyzerali pri tom moc sebaisto) aj v Jarovciach. Ale neboli schopny mi stanovit diagnozu....aj napriek tomu ze vysetrili krv, moc a spravili aj sono...
Priserne na slovensku s tymi veterinarmi, v blave je to totalne onicom- nic nevedia, len ockovat aj to by som im moc neverila... aMoja Vetka MVDr. Feherova mi okamzite podala liek a dala infozku, ale nje vodu ako vsade inde ale tekutu stravu... a neveriacky krutila hlavou nad tou tranzfuzkou, v Jarovciach nevedeli co s nim tak chceli na neom ,,vyskusat´´ transfuzku, ale ta by ho ZABYLA!!!!! Moj Buckynko neni prvy psik ktoreho zachranila z Babeziozy. A tranzfuzku vyslovene neodporuca! Je to jediny VETERINAR v pravom zmysle slova na slovensku... ti ostatny sice studovali ale nic nevedia len vyuzivaju metody podusu a omylu. Ona ma totiz ine skoly ako VŠ Veterina v Kosiciach....aj inu prax....
Takze tak. Ludia neverte tymto vetosom stoja za :censored: . Ja som uz navstivila fakt hadam vsetkych vet. v 50km oktuhu od blavy a nehovoriac o pristupe je to priserny stav. Akurat ceny co vam podlomia kolena.
Yanka
Snoopy
 
Príspevky: 120
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji

Re: Babezioza

Poslaťod korra » Sob 07.11.2009 20:05

ja by som sa tich vetochov v pausale asi tak trochu zastala, ano, je to hadam najdrahsie ponukana sluzba, kde ide velakrat o kupcenie s citmi a vyhananie penazi ludom z vrecka, je to aj metoda pokusov a omylov, ale...je to velmi obsiahla veda, tak ako aj humanna medicina, jeden nemoze vediet vsetko, postupne aj unas vznikaju specializovany veti na jednotlive obory, ale bude to este nadlho.
Treba brat v uvahu aj fakt, ze narozdiel od ludi, vam zviera nepovie ako sa citi, co ho boli, vela krat nespolupracuje, neda sa mu vysvetlit, ze toto a toto je pre jeho dobro..je to naozaj zlozite.
Su veterinari a veterinari, ani ta najlepsia skola nenahradi prax a skusenosti. Tiez mam vcelku dost obslapanych ambulancii, pomaly si mapujem teren a zistujem ku akemu vetovi s cim, ani jedneho by som vsak uuuplne nezatracala a ani nevelebila ako poloboha, proste to nie je mozne, kazdy pacient a pripad je iny a kazdy vynimocny. Jedine co mozme pre svojich hafanov urobit, je zistovat si aj na vlastnu past, vzdelavat sa a trebars s vetmi diskutovat ak je to mozne..Ziadat vysvetlenia a informacie, na to mame plne pravo hlavne v pripade ak je cely ukon/zakrok hradeny z naseho vrecka, bez nejakej "poistovne", takze niekedy treba zacat aj od nas - samotnych zakaznikov, ak to poviem sproste obchodnicky "ponuka zalezi od dopytu" :yes:
korra
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 416
Bydlisko: Senec

Re: Babezioza

Poslaťod Rauke » Sob 07.11.2009 20:16

fuuuha, no neverím, že by v Bratislave neboli dobrí veterinári :lol: :no:

stále nechápem, prečo si myslíš že by ho transfúzka zabila, jasné niekedy môže aj uškodiť, ale ak už u psíka nastane výrazná anémia - ktorá bez liečby nastane, tak sa robí práve transfúzia krvi.

osobne som videla psíka s babesiou, ktorému práve tranfúzia zachránila život, možno by prežil i bez nej, ale bol by to risk. po tranfúzke mu dosť stúpla teplota, ale potom bolo všetko ok a psíkovi sa vrátila farba do slizníc. majiteľ sa sám vyjadril, že podľa neho mu tá transfúzka pomohla najviac - a nielen podľa neho.

korra :jop:
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: Babezioza

Poslaťod phuture » Sob 07.11.2009 20:55

agah píše:"imizol", sice je strasne neprijemny pre pecen


odporučené dávkovanie Imizol-u je 6.6mg/kg. podľa testov, až pri dávkovaní 9.9mg/kg dochádza iba k miernemu poškodeniu pečene.
vzhľadom na akútnu anémiu a jej možné dôsledky je možné riziko z mierneho poškodenia pečene pri liečbe Imizolom akceptovateľné.
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Babezioza

Poslaťod zara » Str 27.01.2010 9:02

Pisal som si s vetom a co to precital o babezioze...

U nas (Rakusko kusok od Blavy) mal v r. 2009 55 pripadov babeziozy, 5 psov to neprezilo. Zda sa mi to byt hodne kedze je to "iba" dedinska ambulancia otvorena iba 3 poobedia tyzdenne.
Zaockoval (zase v r. 2009) 150 psov.
Na ockovanie pouziva Pirodog. Na otazku ci odporuca ockovanie priamo neodpovedal.

Z toho co som sa docital...
Ockovanie nezabrani nakaze ako takej iba zmensuje nasledky. Ucinne je iba proti tej vetve babeziozy ktora bola pouzita pri vyrobe vakciny. Na europske odrody babeziozy je vraj "vcelku" ucinne.
U zaockovaneho psa sa moze stat ze dostane babeziozu a nepridete na to, lebo priznaky budu potlacene.
Nazory ci zaockovat sa rozchadzaju. Ale vsetci sa zhodnu na tom ze zakladom je co najlepsia ochrana pred kliestami.

Podla mna dobry clanok o babezioze (v anglictine):
http://www.catplaza.org.uk/medical/Babesiose-ticks/
zara
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 699

Re: Babezioza

Poslaťod phuture » Štv 28.01.2010 1:53

zara píše:Z toho co som sa docital...
Ockovanie nezabrani nakaze ako takej iba zmensuje nasledky. Ucinne je iba proti tej vetve babeziozy ktora bola pouzita pri vyrobe vakciny. Na europske odrody babeziozy je vraj "vcelku" ucinne.

U nás a v okolí pravdepodobne najrozšírenejšia je Babesia canis canis, ale je to len jeden z troch poddruhov babézií Babesia canis. Aby to nebolo jednoduché, tak okrem Babesia canis je menej rozšírená Babesia gibsoni a ešte aj Theileria annae.
Preto som sa pýtal v skoršom príspevku, ktorý zmizol po poškodení databázy, že aká vakcína sa presne používa, na aký druh. Keď sme minulý rok bojovali s babeziózou, tak sa len zbierali vzorky na posúdenie, ktorý z typov sa tu hlavne vyskytuje, aby mohla byť správne zvolená vakcína. Neviem, či sú z toho už dáke relevantné výstupy, ale posledne som počul, že sa už chystá povolenie pre niektorú z vakcín. U nás zatiaľ nie je žiadna oficiálne povolená, resp. registrovaná.

zara píše:U zaockovaneho psa sa moze stat ze dostane babeziozu a nepridete na to, lebo priznaky budu potlacene.
Nazory ci zaockovat sa rozchadzaju.

Hej, ja som viac počul skeptické vyjadrenia, jednak kvôli rozmanitosti vírusu a jednak aj preto, že nie je celkom isté, či imunitný systém si dokáže až na rok "zapamätať" túto vzorku. Aj po reálnom napadnutí babeziózou je po zhruba štyroch mesiacoch imunitný systém opäť nepripravený odolať tomuto ochoreniu.

zara píše:Ale vsetci sa zhodnu na tom ze zakladom je co najlepsia ochrana pred kliestami.

To je pravda, ale v našom prípade ani to nepomohlo. Vybral som opakovane ochranu, ktorá zabezpečovala (aj napriek každodennému pobytu v lesoch, ktoré sú jedny z najviac zamorených kliešťami na Slovensku) že k úplnej penetrácii prišlo počas roka len zhruba v troch prípadoch. Pri infikovaní babeziózou som dokonca minimálne dva mesiace dozadu nenašiel žiadneho prisatého parazita. Paradoxne, kvôli zvýšenej ochrane som minulý rok nepoužil iba jeden obojok na letnú sezónu, ale zvlášť jeden na jarnú a jeden na jesennú. Práve keď mal byť podľa tabuliek najvyšší účinok čerstvého antiparazitného obojku, tak prišlo k napadnutiu. Smola, ani overená a naozaj dobrá ochrana nepomohla..
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Babezioza

Poslaťod zara » Štv 28.01.2010 8:53

Neviem, či sú z toho už dáke relevantné výstupy, ale posledne som počul, že sa už chystá povolenie pre niektorú z vakcín. U nás zatiaľ nie je žiadna oficiálne povolená, resp. registrovaná.

Pirodog je jedina vakcina na ktoru som narazil pri prehladavani inetu.

Hej, ja som viac počul skeptické vyjadrenia, jednak kvôli rozmanitosti vírusu a jednak aj preto, že nie je celkom isté, či imunitný systém si dokáže až na rok "zapamätať" túto vzorku. Aj po reálnom napadnutí babeziózou je po zhruba štyroch mesiacoch imunitný systém opäť nepripravený odolať tomuto ochoreniu.

Podla toho co pisali na jednom webe je to iny princip vakciny nez napr. proti besnote. Na rozdiel od trebars besnoty tato vakcina neposobi proti parazitovi. Ona iba zvysuje odolnost proti latkam produkovanym parazitom, nie proti parazitovi samemu. Preto pri nakaze ma pes v tele parazita aj ked bol ockovany, len nema take silne nasledky. Je to vysvetlene v tom linku co som minule prilozil.

Tuna je prelozena relevantna cast (sorry za pripadnu nekvalitu prekladu):
Pirodog® obsahuje takzvane ‘SPA’s’. Tieto su rozpustne parazitne antigeny (Soluble Parasite Antigens). Inymi slovami: rozpustne molekuly produkovane parazitom (Babesia) s toxickymi charakteristikami ktore mozu stimulovat obranny mechanizmus na produkciu protilatok. T.j. vakcina nemoze sposobit nakazu babeziozou lebo neobsahuje ziadne zive parazity. Na stimulovanie obranneho mechanizmu obsahuje vakcina pomocne latky. Tieto pomocne latky mozu sposobit lokalnu reakci: (bolestivu) hrcu v mieste vpichu. Tento jav je tiez znamy pri inych vakcinach s pomocnymi latkami (napr. Pneumodog®).

Uvedene SPA’s su materialmi ktore su schopne vyvolat protilatkovu odpoved v zdravych zvieratach, takze telo moze zvladat skutocnu infekciu babeziozou lepsie. SPA’s su vylucovane do krvi aj pri skutocnej infekcii. Tieto SPA’s zostavaju zodpovedne za najdolezitejsie akutne symptomy pri infekcii babeziozou. V ockovanom psovi su uz protilatky proti SPA’s pritomne v krvi, takze uroven SPA v krvi je nizsia. Prejavuje sa to tak ze zaockovany pes je menej vazne chory ked dostane babeziozu: symptomy su menej vazne, cervene krvinky menej znicene a choroba trva kratsie.

Vyskum ukazuje ze SPA’s, v akutnej faze choroby, sposobuju urcity stav soku s prilis nizkym tlakom. Telo reaguje stiahnutim tekutim z tela do krvi, aby zvacsilo objem krvi. Tento jav sa moze stat aj pri vakcinacii.

Bohuzial vakcina neochranuje pred infekciu. Takze nie je pravda ze pes ktory bol zaockovany Pirodog®om nemoze dostat babeziozu! V krvi ockovaneho a neockovaneho psa je v pripade infekcie rovnake mnozstvo parazitov. Takze vakcina nepomaha proti sireniu babeziozy tak ako je to v pripade mnohych inych vakcin (napr Parvo).

SPA’s ktore su vo vakcine vyzeraju byt dost specificke. To znamena ze pes ktory bol ockovany Pirodog®om ale dostane inu variantu babeziozy nez bola pouzita pri vyrobe vakciny ma nulovu ochranu. Sanca takejto (heterologous) infekcie je velmi realisticka. Neexistuje vakcina ktora by davala 100%.
(zdroj: http://www.catplaza.org.uk/medical/Babesiose-ticks/)
zara
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 699

Re: Babezióza

Poslaťod ben » Štv 18.02.2010 19:19

pred touto chorobou nas varoval veterinar, ked sme sli na dovolenku do Talianska - kupili sme Benovi obojok kiltix a nic nechytil. pouzivame ho aj u nas, lebo je i proti kliestom i proti blcham - fakt ucinny.
ben
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Babezióza

Poslaťod zuzulka232 » Pia 19.02.2010 0:06

My sme mali Skalibor a tiez ok:)
zuzulka232
Šteniatko
 
Príspevky: 71

Re: Babezióza

Poslaťod Brona » Pia 02.04.2010 19:55

My sme mali babezu minuly rok. Bolo to strasne :plac:
Zacalo to uplne netypicky, asi o 4 v noci ma Punto zobudil tym ze sa suchal po posteli, pozeram na neho co to riesi uprostred noci :nwm: a on zrazu vybehol z postele, bezal do vedlajsej izby, hadzal sa o zem, skupal, skrabal sa a udieral sa do steny, ako keby do nej narazal. Nechapala som co sa to s nim zrazu stalo. Myslela som ze chytil von nejaku blchu a svrbi ho. Prezrela som mu srst, nic som nenasla. Pes sa pomaly ukludnil a zaspali sme. Rano mal pod krkom krvavu ranu. Ak najdem fotky co som vtedy urobila, pridam sem do temy. Bola to skareda otvorena lezia a bolelo ho to. Prisli sme k vetovi (aj ked stale som nechapala ako sa rana urobi sama od seba), dal nam nejaky kortikoid ci co (uz ani nepamatam) a masticku a poslal nas domov sa natierat kym sa rana nezahoji. Po tyzdni s ranou ziadna zmena, zato pes prestal zrat, potom aj pit, potom uz ani nechodil, len lezal, zacal sa schovavat pred nami, zaliezal do kutov, za skrine, mala som pocit, ze vlezie aj do mysacej diery. Cele noci sedel zrhbeny v chodbe a neurobil uz ani krok dnu.
Isla som k inemu vetovi, lebo rana zacala hnisat. Zoskrabali mu z tadial celu tu hnisavu chrastu, dali nejaku inu mast a ATB. Zase nic. Isla som k dalsiemu vetovi (uz tretiemu). Hned ako videli psa, zobrali rovno krv. Bola to babeza a bola uz v plnej svojej parade, krvinky sa rozkladali a pes stracal krv. Ta rana pod krkom bola len sekundarnym znakom. Dostal Imizol (z Budapesti) a isiel hned na infuzie. Prve tri dni su vzdy klucove. Ak dovtedy Imizol nezaberie a pes neozije, je to viac menej prehrate. Nam sa to podarilo. Veterinar vtedy povedal, ze psa zachranili hrobarovi z lopaty. Bola som hotova, kazde rano pred pracou na infuzie, nosila som ho do prace so sebou, on stale ako take chudatko opusteny vo vlastnom tele. Dovtedy som mu davala Frontline a pod. za krk. Odvtedy som mu zarazila scalibor.
V nedelu sme boli v lese, takze hlasim, ze tento rok uz klieste ozili :ua: A to si zoberte, ze minuly rok mal mozno jedneho kliesta - a prave ta svina co sa chytila na nas bola infikovana.
Brona
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 128
Bydlisko: Košice

Re: Babezióza

Poslaťod lenkavasova123 » Štv 26.05.2011 21:07

fu moj psik to skoro mal lebo sme raz boli v parku a ked sme sa vratili domov isla som ho okupat a pod obojkom mu liezol
taky velky kliest v nasom parku v Lučenci je to rozširene
:pac: :otaznik:
lenkavasova123
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby