Switch to full style
Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.

Pravidlá fóra

Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.
Odoslať odpoveď

Re: Ochrana pred parazitmi

Štv 28.02.2008 10:46

Van píše:
Amaguk píše:tak, poslusne hlasim, ze nastava sezona ochrany proti vonkajsim parazitom.
Prave sme Tesakovi vybrali prveho tohtorocneho kliesta :ua:
ja som prveho vybrala pred tyzdnom a druheho vcera...oboch bohuzial z dunajskej hradze, takze dufam, ze nebol ani ten vcerajsi nakazeny babeziozou...ta lokalita je totiz uz touto pliagou postihnuta...kedze sme sa nedali ockovat proti tomu, asi nas pohyb tam obmedzime na minimum a budeme chodit inde.


Vandi, mne na veterine hovorili, ze proti babezioze neexistuje ockovanie. Iba proti lymskej borelioze...Ale ta babezioza sa da zevraj v pohode liecit...Ach!!!

Re: Ochrana pred parazitmi

Štv 28.02.2008 10:47

proti borelke ockovany krpec je, ale proti babezioze nie...mozno je to riziko, ale nechcem donho pchat same vakciny, navyse to treba zaockovat pred sezonou alebo potom az po, takze uz je viac menej aj neskoro, vet povedal, ze tak max tyzden dva este na rozhodnutie mame...no a preockovava sa to ako borelka, prvy rok po 3 tyzdnoch, potom raz rocne...jedna vakcina stoji okolo 1500sk, takze prvy rok na psa vychadza okolo 3tisic. Problem pri babezioze je ten, ze niektori pes to zvladne v pohode a ineho to stoji takmer zivot. Nam o tom hovoril preto, ze ma skusenost, ze setre to znasaju horsie a flatici maju setrov v krvi, tak keby nahodou...ale ked sme s nim rozoberali lokality, kam chodime, viac menej je to v bezpeci, okrem tej dunajskej a moravskej hradze. Takze sme sa nakoniec rozhodli obmedzit tam pohyb a nedavat ockovat babeziozu.
Boreliozu mame naplanovanu na april, ale to uz len rocne preockovanie.

Re: Ochrana pred parazitmi

Štv 28.02.2008 10:50

Lucifer píše:Vandi, mne na veterine hovorili, ze proti babezioze neexistuje ockovanie. Iba proti lymskej borelioze...Ale ta babezioza sa da zevraj v pohode liecit...Ach!!!
minuly rok na slovenskom trhu tieto vakciny este neboli, tento rok uz su, ale nie v kazdej ambulancii. Nas to ma, preto to spominal,inak by som o tom asi tiez nevedela.

A liecenie je, ako som hovorila...v zavislosti od psa...niekto to zvladne v pohode a iny nie. Poznam dvoch psov, obaja su stavace, ktori si cez to presli a teda nic moc...Problem je, ak sa to neskoro odhali.

Re: Ochrana pred parazitmi

Štv 28.02.2008 10:55

Zevraj je poznavacie znamenie tejto choroby to, ze pes cura moc tmavej farby ako cola :ach:

Re: Ochrana pred parazitmi

Štv 28.02.2008 10:56

tych babezioz je niekolko podtypov: http://www.vetweb.cz/projekt/clanek.asp?pid=2&cid=684
minuly rok mi vetoch hovoril, ze liecil pesa, ktory na to skoro umrel. A chytil to prave na tej Petrzalskej hradzi :ua:


este jeden clanok: http://www.quark.sk/archiv_data.php?mon ... 2005&num=6
prvy pripad u psa u nas bol vraj husky :zima: :plac:

Re: Ochrana pred parazitmi

Štv 28.02.2008 11:03

Lucifer píše:Zevraj je poznavacie znamenie tejto choroby to, ze pes cura moc tmavej farby ako cola :ach:


Prvým príznakom akútnej formy je vysoká telesná teplota nad 40 oC, nechutenstvo, odmietanie potravy, nezáujem o okolie. Spočiatku sa objaví bledosť slizníc, ktorú čoskoro vystrieda žltačka. Typickým sprievodným znakom je tmavohnedý moč. Ak sa zviera nelieči, uhynie na celkovú vyčerpanosť a zlyhanie obličiek. Pri ľahkých formách sa zviera môže spontánne vyliečiť, avšak aj po liečbe babézie v malom počte pretrvávajú v krvi. Hovoríme o nesterilnej imunite.

:aaa:

Re: Ochrana pred parazitmi

Štv 28.02.2008 11:38

Lucifer píše:Zevraj je poznavacie znamenie tejto choroby to, ze pes cura moc tmavej farby ako cola :ach:

to uz jeneskoro, ak mas volnym okom videtelne tmavy moc, je to uz v pokrocilom stadiu. My sme si minuly rok preskakali vsetky mozne testy vratane tych na babeziozu, pretoze mal na nu podozrenie. Nastastie sa vylucila. Ale aspon som sa cosi dozvedela...v podstate ty doma zistis len to, ze tvoj pes je malatny,resp. apaticky, nezerie atd a ma (v uplnom zaciatku ani nemusi mat) zvysenu teplotu. Ak si mu den dva predtym vyberala kliesta, je dobre na to veterinara upozornit a necakat. Dolezite je,aby sa to objavilo a zacalo liecit co najskor. Odoberu moc a hned po infikovani do par hodin (presne si teraz nepamatam) su schopni zistit, ci tam babezie su alebo nie a ak ano, nasadit liecbu. Ak uz ty vidis volnym okom tmavy moc, tak je to pomerne neskoro a liecba je dost narocna ak vobec uspesna. Aspon takto som to pochopila ja, ked sme sa o tom s vetom bavili.

Re: Ochrana pred parazitmi

Štv 28.02.2008 12:48

A zevraj sa berie krv na vysetrenie babeziozy z pazura, lebo v tych nervovych zakonceniach sa drzia v najvacsej miere tie male svine...(nevedela som najst to spravne pomenovanie...poobednajsi utlm) :haha:

Re: Ochrana pred parazitmi

Štv 28.02.2008 13:34

Krv sa berie z krvnych kapilar, teda z velmi jemných krvných ciev. Ronovi konkretne brali krv z konca uska a nebrali mu ju klasicky injekcne, ale vyskrabali mu tam malu ranku, len aby to narusili a stlacanim uska zobrali par kvaliek na rozbor.

Babezióza

Sob 22.03.2008 13:31

Je to ochorenie prenášane novým druhok kliešťa, takzvaným ciciakom. Je to bakteriálne ochorenie. Jednobunkovce napadajú červené kvinky, v ktorých sa množia. Po dosiahnuti dospelosti krvinka pukne a rozpadá sa, babesia sa šíri do ďalších buniek, atď. Takže v skratke, rozpad červených krviniek spôsobený zavlečenou baktériou.
príznaky: červeno alebo hnedo sfarbená moč/stolica, v pokročilom (alebo akútnom) štádiu anémia, slabosť, nechutenstvo, apatia, horúčka, zblednuté, neskôr žltačkové sliznice, smrť.
Choroba má 3 druhy: akútna, bezpríznaková a chronická
Podáva sa liek Imizol (na SR neregistrovaný), ktorý pozabíja dospelé babesie, preto sa musí o 10 dní podať znovu, aby zabil aj te, čo ešte neboli vyvynuté a čučali v červených krvinkách. Po podaní tohto lieku by baktéria mala zmiznúť, ale zväčša sa stane že ešte niekde nejaké ostanú zabudnuté a po roku, alebo akomkoľvek čase ochorenie pri dočasnom oslabení imunity (napr. očkovanie) znovu prepuká.
na vyšetrenie sa berie krv napríklad z pazúra.
Pomerne dôležitý príspevok z jedneho fóra:
Myslis LIEK (Imizol), nie ockovacia latka:-p Ockovat po nakazeni uz nema zmysel a pokial viem, na babeziozu ockovacia latka neexistuje. Ale ako pises treba si psa vsimat, ak ma oranzovu stolicu, krv v moci, malatny, blede nedokrvene sliznice a kasel, co sa podoba na dusenie treba ist urychlene k vetosovi. Jedina prevencia je aby sa kliest do krvi psa vobec nedostal = Advantix ci ine repelentne pripravky. Vidiet nezmyselne zahynut psa len pre nedostatok informacii o tejto zakernej chorobe neodporucam nikomu, hold ani veterinari nie su vsetci v tomto informovany, pes bol u veta tri dni pred smrtou a dostal sirup na kasel.

http://www.quark.sk/archiv_data.php?mon ... 2005&num=6
http://www.drugs.com/vet/imizol.html

Tak včera sme dostali Imizol o desať dní ideme znovu. Potom krvný obraza uvidíme, čo z toho. Ešte stále čurá na hnedo.

Re: Babezioza

Sob 22.03.2008 14:15

prajem veľa šľastia ulf.
moja sherry to práve prekonáva (11 deň)
neviem, čo dostala, ale už nedostane žiadnu injekciu.
dostala injekciu proti babezióze s tým, že je na mesiac proti nej odolná.

Re: Babezioza

Sob 22.03.2008 14:40

Ouuu Ulfheiðr! To mi je luto :plac: Drzte sa a prajem skore uzdravenie!!! Ja som si myslela, ze babezioza je rozsirena len na juznom Slovensku - aspon tak mi to bolo povedane...A tiez som si myslela, ze proti tejto chorobe este neexistuje ockovanie, ale Vanda pisala, ze uz hej...Len neviem, ked ma taky chudak pes tolko ockovani (vratane ockovania aj proti lymskej borelioze), ci je dobre do neho pchat dalsiu chemiu...Oblicky drzte sa...Tie :censored: :censored: klieste! Bodaj by vsetky vykapali... :ahoj:

Re: Babezioza

Sob 22.03.2008 14:47

Uff Ulf, aj my držíme palce na skoré uzdravenie :ahoj: Inak, aké príznaky okrem hnedého moču si si všimla ty konrétne u Vigga?
Lucif, aj ja som myslela, že hlavne na južnom, ale klieštiská hnusné sú veľkí cestovatelia takže sa ani "nečudujem".. :ua:

Re: Babezioza

Sob 22.03.2008 17:41

Ďakujeme, ďakujeme, :ahoj:
Práveže som si nevšimla žiadne iné príznaky, čo mi lekárka povedala, že to je vlastne dobre a že sme prišli včas. lebo väčšina ludí príde už keď je pes malátny a to už sa potom ťažko zdoláva. Ale dá sa to.
Tam je najhoršie to, že nikdy sa nevie, či sa toho zvieratko skutočne zbavilo a rado to recidivuje.
Zatiaľ na ňom nebadám žiadne iné príznaky.
Nemesis, držím palce. A naozaj nevieš, aký liek ste dostali? nedal ti vet taký nejaký papier? lebo mne vždy dá že aké lieky dostal a poučenie (teda že čo koľko a ako...) Aké príznaky mal a má tvoj psík?
K tomu rozšíreniu, viem že to je v lužných lesoch, niekde na východe (prvý prípad bol z Čiernej nad Tysou) a v okolí Banskej Štiavnice. Ale napr. moju tetu už minulý rok na to upozorňoval vet, že je reálna šanca to nachytať podstate kdekoľvek.

Re: Babezioza

Sob 22.03.2008 19:51

Uuulf, je mi luto, ze je Vigguso chory :plac:
Velmi drzime palce a pacaky, aby sa vsetko urychlene na dobre obratilo!!! Tesak posiela Viggovi cumakovu :smile:

Kde ste toho hnusneho kliestaka chytili, aby ho :censored: , sviniara jedneho!

Obrázok
Odoslať odpoveď