Pes a prednison

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Pes a prednison

Poslaťod marcinesi » Štv 30.08.2012 11:55

Pred časom som tu otvorila tému eozinofilná myozitída, ale zatiaľ na ňu nie je ani jediná odpoveď. Naozaj som jediná, ktorá má psíka s touto chorobou? Môžete mi prosím napísať aspoň vaše skúsenosti, ak váš psík užíva /alebo užíval/ liek Prednison? Zaujímalo by ma, kvôli akým zdravotným problémom ho užíval, akú dávku, či na neho mal tento liek nejaké vedľajšie účinky a ako ste to riešili, ak psík náhodou už nežije, tak ako dlho sa vám podarilo udržať ho nažive pomocou Prednisonu. Ďakujem.
marcinesi
Okoloidúci
 
Príspevky: 17

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod wendy1 » Štv 30.08.2012 12:00

My sme uzivali prednison ked moja ochrnula po ockovani, brala 1,5 tbl., postupne sa jej znizovala. Prednison urcite nesmiete vyradit hned ale postupne, neviem ci to je mozne pri tejto diagnoze co mate. My sme mali vedlajsi ucinok, viac mocenia, a take zvlastne kyvanie hlavy, ale to az niekedy 2. tyzden, nahrala som to pre veterinara a postupne sme davku znizovali, brala ho asi 2-3 tyzdne, dostala sa z toho a dnes lieta rychlejsie ako pretym.:D Pri prednisone by som davala nejake vitaminy na ochranu pecene, lebo je to velke svinstvo, a takisto odtucneny tvaroh aj kazdy den.
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod hriva » Štv 30.08.2012 13:14

Ja som mala fenu na Prednisone pri liečbe rakoviny lymfatickych uzlin, asi tri mesiace. Ona bola z toho vkuse hladna. Brala to v podstate do konca života, najprv vysoke dávky,tuším 2 tabletky denne na stiahnutie opuchu hlavy a dychacich ciest, postupne sme znižovali, ale opuch sa vrátil. Dostavala teda znova veľké dávky ale nakoniec uz nezaberalo ani to. Uz jej síce neopuchsali dýchacie cesty ale začali jej zlyhavat všetky vnútorne orgány. Bez Prednisonu jej dávali tak 2 týždne života, s ním 3 mesiace a tak aj bolo. S chemoterapiou by to bolo tak 6 mesiacov ale do toho sme nesli kvoli jej vysokému veku.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod adrika6 » Štv 30.08.2012 20:15

Moja berie teraz prednison kvoli alergii aby ju nesvrbila koza. Vedlajsie ucinky okrem castejsieho mocenia neboli ziadne. Teraz je na pol tablete denne a uz znizujeme a pomaly vylucujeme
adrika6
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 927

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod wendy1 » Pia 31.08.2012 8:17

Poznam dve fenky, jedna je cca 2 rocna PRT, berie lieky kvoli alergii, ale musi to brat dozivotne, akonahle uplne vylucili prednison skrabanie sa vratilo, pretym bola chuducka, teraz je trosku pribrata viac ako by mala. Druha cca 1,5 roka je fenka stafforda ta tiez brala prednison kvoli alergii, uz ho neberie, nejako neziaduce ucinky neregistrovali co viem.
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod Puk » Pia 31.08.2012 10:04

Prednison je glukokortikoid, prekurzor steriodného hormónu. Jedná sa o kôru nadobličiek a pečene, kde táto syntéza prebieha. A ako hormón s ním nie je sranda.Treba si uvedomiť, že zásah do hormonálnej činnosti psa vedie nutne k väčšiemu či menšiemu rozvratu práve hormonálnej rovnováhy. Táto rovnováha sa potom môže nečakane ukázať v iných smeroch, väčšinou negatívne. Vo všeobecnosti si treba zvážiť každé použite a každú indikáciu tohto hormónu podľa závažnosti (ale neraz i banality) diagnózy. Žiaľ, veti dnes strašne radi a bez váhania predpisujú kortikoidy a antibiotiká všeobecne. Zaujíma ich predovšetkým rýchly a hlavne efektný postup liečby. Čo to s organizmom urobí ako vedľajší efekt a hlavne na ako dlho, to už je druhoradé. Ale nie je. Mnohé z týchto prípadov, čo tu sú dané ako príklad, sú v konečnom dôsledku o "premorení" organizmu škodlivinami, ktoré sa do tela psa dostanú potravou, či okolitým prostredím. Mnohým z týchto prípadov by pomohlo skôr očistenie (zabvenie sa organizmu týchto škodlivín) organizmu. Nie je to žiaľ, taký rýchly efekt, ale určite je čo sa týka samotného zdravia psa (a v konečnom dôsledku neraz a j samotného vyliečenia) určite šetrnejší a "normálnejší". Osobne by som tvážil podanie Prednisonu môjmu zvieraťu.... PS. Alergie a intolerancie nie sú jedno a to isté!
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod hriva » Pia 31.08.2012 10:07

ja som ani nemala na vyber či zvažovať alebo nie, ináč by sa mi fenečka udusila :ua: "vdaka" Prednisonu mohla žit ešte 3 mesiace. ale inac pri menej zavaznych diagnozach a stavoch ako bol ten u mojho psa by som hladala radsej ine cesty ako tento liek. u nas to bolo jedina možnosť. okrem chemoterapie teda.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod hruska » Pia 31.08.2012 10:11

Su diagnozy, kde to bez vysokych davok ani nejde a hoci je to svinstvo, pes/clovek sa aspon drzi. Co som si citala o neziaducich ucinkoch najma pri vysokych davkach a dlhodobom uzivani, to je des, nastastie vela takych pripadov nie je.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod Mackie » Pia 31.08.2012 11:33

z konkretnych negativnych ucinkov vyberam - zvyseny prijem vody/castejsie mocenie az pomocovanie, zadrziavanie vody v organizme, vacsia zravost/priberanie, vyplavovanie vapnika/rednutie kosti
ak naozaj budu este ine moznosti, psovi to uz nedam, staci, ze sa tym napchavam ja
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod wendy1 » Pia 31.08.2012 12:29

Mackie ty to davas kvoli alegii? A ty to preco beries? Ak smiem vediet. :ua:
Vtedy ked o tom hovorili ze Wendy daju prednison, ak nepomozu ATB tak som si klikla na google a vsetko mozne som citala o prednisone, u ludi aj u zvierat, behal mi mraz po chrbte a dalsi mraz som mala ked som si precitala informacny letak v krabicke. Viem akurat ze vtedy som ozaj kazdy den tlacila do Wendy zeleny salat s masom a prilohou aj odtucneny tvaroh + brala klbovu vyzivu.
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod Mackie » Pia 31.08.2012 12:53

psovi to nedavam, davnejsie dostala par injekcii ked si rozkusala ranu, ktora sa jej rozmokvala a stale si do toho liezla a nehojilo sa to
kvoli skriabaniu pri alergii som to vyskusala raz, vyspaty kludny neskriabaci sa pes bol super vysledok, ta mlaka na chodbe a zahanbeny pes uz menej
(ja to beriem kvoli autoimunitnym ochoreniam)
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod moth » Pia 31.08.2012 13:43

Ja mam skusenosti s Prednisonom vo dvoch pripadoch.
Co vsak mozem potvrdit a je to vseobecne zname Prednison neriesi problem len potlaca symptomy :vykricnik:
V prvom pripade prebehla terapia Prednisonom len velmi kratky cas cca tyzden v najnizsich davkach. Prednison bol nasadeny psovi vo veku cca 7 rokov, z dovodu velkej svrbivosti koze, miestami mal na tele mensie mokvave ranky, takze bolo nutne, aby sa mali ako zahojit. Prednison "pomohol" - vedlajsie ucinky - polydypsia/polyuria, takze ziadna katastrofa. Po case bolo u tohto psa diagnostikovane podozrenie na SLE a Pemphigus, na zaklade bioptatov zaslanych na UVL v Kosiciach. K Prednisonu sme sa uz nevratili napriek odporucaniam podla spravy UVL, stopla som ockovania a presla na domacu surovu stravu. Pes nedavno oslavil jedenaste narodeniny :jop:
Druhy pripad cca 8 mesacne stena, ktoreho reakcia na ockovanie vo veku cca 4 mesiace vyvrcholila zlyhanim imunity, po niekolkych mesiacoch od prvych symptomov bola stanovena spravna diagnoza - Juvenilna imunitne sprostredkovana polyartritida (IMPA)na klinike Jagy. Do casu stanovenia jasnej diagnozy bol psik len na obcasnom podavani NSAID, co su vlastne nesteroidne protizapalove lieky, dostaval ich iba v pripade kritickej situacie a pomahali, konkretne to bol Norocarp. Avsak po objednani na kliniku Jagy sme museli udrzat psika aspon 2 tyzdne bez podania NSAID (z dovodu neskreslenych vysledkov vysetreni), uz prva kriticka situacia bola nezvladnutelna, preto sme sa na Jagy dostavili predcasne. Diagnoza teda bola stanovena ako som napisala k tomu este bola stanovena subezna diagnoza CLE, co je vlastne kozna forma lupusu.
Pochopitelne tak zavazna diagnoza ako je IMPA sa neda inak "liecit" ako s Prednisonom, takze psikovi bola nasadena neprijemna terapia vysokymi davkami Prednisonu na obdobie cca 3 tyzdne popri tom silne ATB. Vedlajsie priznaky - standardne polydipsia/polyuria, ale uz samozrejme aj smutnejsie priznaky zmenena psychika/spravanie, zavodnenie organizmu, strata elasticity koze atd. Vrcholom vedlajsich priznakov bola luxacia bedroveho klbu :plac: V skutocnosti nemozem povedat, ze by Prednison nejak extremne psikovi pomohol, skor naopak :ua: Samozrejme takato terapia bola velkym rizikom pre tak mladeho psika... Treti tyzden terapie sme zacali pomaly davku znizovat, podavat take velke mnozstvo dlhodobo by mohlo mat velmi zle nasledky, co nakoniec aj malo a 3 tyzdne ani nie je az tak dlho, vsak... Ked nastala ta hororova luxacia bedroveho klbu, isli sme okamzite na Jagy, do telefonu mi vet odporucal najhorsiu volbu v zivote cloveka, ktory ma svojho psa rad, bola to nasobna bolest, kedze sa jednalo o steniatko. Po prichode na Jagy si to vet akosi rozmyslel, i ked cela rodina sme na Jagy so psikom isli s tym, ze to budu posledne chvile stravene s nim v jeho zivote :plac: Vet stanovil dalsiu terapiu popri znizovani davky Prednisonu (boli sme uz takmer pri vysadeni Prednisonu), povedal mi, ze ma pre psika este poslednu moznost liecby, vraj ATB na 10 dni... Takze kombinacia pre psika bola ATB - Deoxymykoin (ATB ktore bral cely cas pod dohladom Jagy), dalej Prednison a k tomu AKOZE ATB Enroxyl, ze sa jedna o chemoterapeutikum, som si precitala az neskor :ua: Tuto "velku" terapiu zvladol 4 dni chemo Enroxyl ho odprevadil na cestu cez duhovy most :plac: :plac: :plac: :plac: :plac: :plac:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod Puk » Pia 31.08.2012 18:26

Vôbec ma neteší, že len potvrdzujete môj príspevok.
Mackie - vypľuj! :no: Sú aj iné možnosti. Verím, že aj u Teba. Možno len zdĺhavejšie a na prvý pohľad nelogické. Ale neodvažujem sa o diagnózu, len hovorím tak všeobecne... A vôbec - divím sa ľuďom, že pchajú do seba DOBROVOĽNE všelijaké hormonálne prípravky. Či športovci, či "nasypaní" chlapci, či iní... Krátkozrakosť.
Naposledy upravil Puk dňa Sob 01.09.2012 7:14, celkovo upravené 1
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod Mackie » Pia 31.08.2012 20:11

Offtopic: ano su, ale poistovna povedala, ze "tak je to dobre, nebudeme platit nic navyse", a na ine zase nemam peniaze ja
prave robim pokusy s 8mg, naposledy to nevyslo a musela som sa vratit k 16 (povodne 40), teraz mam dalsieho tabletopomocnika, tak uvidime (a hlavne momentalne potlaca ine priznaky, tie ked sa potom objavia, tak smola)

a prave preto radsej "trapim" psa kupanim a sprchami a aj upratovanie sa mi stalo zalubou :heh: len nech sa dari priznaky udrziavat v norme, nastastie v mojom pripade sa to da
v roznych inych zrejme nie a fakt je prednison nutny na prezitie :ua:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod hriva » Pia 31.08.2012 20:52

Bohužiaľ hej :ua: Aj ked bohvie či je to prežitie potom aj zitie alebo len prezivanie. Ja som to stopla ked uz som videla že ide z posledného :ua:
Mackie tvoj pes má na niečo alergiu? Alebo prečo to bral?
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Ďalší

Späť na Choroby