Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: DBK a DLK

Poslaťod Ivanka.P » Pon 17.03.2008 15:44

lucik píše:ehm.. ja sa radim medzi majitelov psov cistokrvnych s PP s najtazsimi laktovymi dysplazkami.. :ua:
ale stale si nahovaram, ze DLK ma ziskanie, nie vrodene.. ale kedze neviem isto, neuchovnujem..


Preniesla som z inej témy ale Lucik prosím ťa aké obmedzenie to pre Gipsy znamená, bola aj nejako operovaná? Ja moju uchovniť nechcem, takže RTG robiť neplánujem, len ma zaujíma aké si ty videla príznaky a v akom veku sa prejavili.

Nedávno som čítala že rotvíci na DLK dosť trpia, tak nechcem nič zanedbať. A zase ísť ju len tak preventívne uspať a ožarovať rontgenom sa mi nechce.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: DBK a DLK

Poslaťod lucik » Pon 17.03.2008 16:55

neviem ci Gipsy krivala niekedy ked bola steniatko, alebo robia v tom veku RTG klbov vsetkym, ale ona bola v predvychove v rodine, pripravovana na vycvik vodiaceho psa. v cca 7mich mesiacoch jej robili RTG a tam jej zistili DLK na zaklade coho bola vyradena z dalsieho vycviku a ponuknuta na adopciu dalej. tak sa dostala ku mne, pricom som ja bola hned informovana, ze moze aj nemusi mat s tym problemy a mozno bude potrebna operacia.. o tristvrte roka, v decembri 2006 zacala krivat na pravu prednu packu, nacoz som jej bola dat urobit RTG, ajtak som sa uz dlhsie chystala. zistili jej DBK 0/0, DLK 3/3 + osteochondroza a odporucenie na co najskorsiu operaciu.. tak som zistovala kde operovat a vybrala som si Bojnice. v Bojniciach vylucili osteochondozu a diagnostikovali kalcifikaciu sliach flexorov (zvapenatele kusky sliach ohybacov) operovali ju 1.2.2007, 2 rezy, vybrali 3 kusky, najvacsi cca 1,5 x 1 cm, ale na kontrolnom RTG bol stale vidiet dalsi kusok, no nemohol uz robit treti rez, tak nas objednal o mesiac, ze ked sa tieto zahoja.. tak 1.3.2007 bola operovana druhykrat na tu istu packu, dalsie 2 kusky vybral a zasil klbove puzdro, ktore sa po prvej operacii a zasiti roztrhlo a zapalilo.. odvtedy mi krivala, prestala len asi na tyzden v lete a teraz v januari po nasadeni Nutradylu (chondroprotektivum). predtym mala Chassoton a Chondrocan, tie velmi nepomohli, resp. neprestala krivat. takze teraz nekriva, ale normalna chodza to asi nie je, trosku sa pohupuje.. v septembri 2007 sme boli v Bojniciach na kontrolu, na RTG snimku je vidiet dalsi zvapenately vyrastok.. operovat to vraj nebude, pokial nebude robit problemy.. na lavu packu krivala len raz, aj to bolo skor asi nejakym zlym stupenim, ale to nikto nevie, to zatial operovat tiez nebudeme, bolo to bez artrotickych zmien.
teraz sme u noveho veta dostali antiflogistikum, skusim jej to nasadit teraz pred vystavou, uvidime, ci bude chodit lepsie..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: DBK a DLK

Poslaťod unicorn » Uto 18.03.2008 12:18

Ivanka.P píše:
lucik píše:ehm.. ja sa radim medzi majitelov psov cistokrvnych s PP s najtazsimi laktovymi dysplazkami.. :ua:
ale stale si nahovaram, ze DLK ma ziskanie, nie vrodene.. ale kedze neviem isto, neuchovnujem..


Preniesla som z inej témy ale Lucik prosím ťa aké obmedzenie to pre Gipsy znamená, bola aj nejako operovaná? Ja moju uchovniť nechcem, takže RTG robiť neplánujem, len ma zaujíma aké si ty videla príznaky a v akom veku sa prejavili.

Nedávno som čítala že rotvíci na DLK dosť trpia, tak nechcem nič zanedbať. A zase ísť ju len tak preventívne uspať a ožarovať rontgenom sa mi nechce.


RTG DLK sa da urobit aj bez narkozy. neviem podrobnosti aku ambulantnu vybavu na to treba, alebo ci to je standardne. ale kamaratka tak davala nedavno robit RTG svojej 9 mesacnej NO.
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: DBK a DLK

Poslaťod Ivanka.P » Uto 18.03.2008 13:27

Ak budeš vedieť niečo viac tak napíš. No ja si myslím, že by to išlo. Dôležité je, aby sa nehýbala. Lebo 42 kg pes dostáva konskú dávku narkózy. Asi zavolám veťovi a zistím, či by bol ochotný to cvaknúť bez narkózy :nwm:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: DBK a DLK

Poslaťod lucik » Uto 18.03.2008 20:55

ano, da sa robit RTG aj bez narkozy, mame aj take aj take.. oficialne RTG do PP musia byt v narkoze, pretoze snimky bez narkozy mozu byt skreslene, pretoze akokolvek je pes pokojny, klby mu musis vytacat do neprirodzenych poloh a automaticky svaly vykazuju protitlak/protitah a to moze stav skreslovat..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: DBK a DLK

Poslaťod unicorn » Str 19.03.2008 7:12

viem ze bedrove klby sa nedaju bez narkozy, to je pre psa priliz narocne, vlastne ani nie tak prenho, ako pre toho kto by ho mal drzat, je to priam nemozne. ale pri laktovych klboch je situacia zrejme jednoduchsia, kedze sa to bezne robi bez narkozy a je lahsie psa podrzat, aj ked mu to vobec nie je prijemne a urcite je to prenho aj stresujuce.

inak ked sa ti zda, ze pes to s tou dysplaziou dobre zvlada, netrpi, nepotrebuje casto oddychovat, vladze aj behat, tak by som ho nedaval RTG, hlavne je aby mal dobru stravu, veterinar ti uz urcite poradi. ak sa to zacne zhorsovat, je nutny RTG aby sa vedelo, ako dalej postupovat, ci zmenit pristup v doplnkoch v strave, alebo mozno riesit operacne. tiez nenutit do pretazovania, aj ked u niektorych plemien to je tazke. napriklad taky NO nikdy neda najavo, ze nevladze. ten ti bude behat za tebou aj keby mal pluca vyplut. (troska prehnane) :)
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: DBK a DLK

Poslaťod Ivanka.P » Pon 24.03.2008 10:39

Viete, ja som pred rotvikom mala NO ktorý mal DBK a dožil sa cez 13 rokov. Bol to poslušný pes v jednej SBSke a vyradili ho z výcviku keď na to prišli. U mňa mal ale úplne bežný nenáročný život. Gaučák nebol ale nijako som ho nehnala do žiadnych výkonov.
Teraz ale mám pocit, že Rita chodí takou "tanečnou chôdzou" normálne behá, hrá sa žiadne problémy. Neviem, možno sa mi to len zdá, ale na ten RTG pôjdeme zistím, kde mi to spravia bez narkózy.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: DBK a DLK

Poslaťod unicorn » Uto 25.03.2008 8:15

tak nech to tvoj hafko zvladne dobre a potom daj vediet ako to dopadlo.
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: DBK a DLK

Poslaťod Ivanka.P » Pia 28.03.2008 9:16

Tak volala som jednému veterinárovi v Biskupiciach na Hradskej. Pred pár rokmi mi operoval jedného psíka po úraze. Dohodla som sa, že to cvakne aj bez narkózy. Asi by som mala dať obidva lakťové kĺby cvaknúť že? Ale mám pocit, že kríva niekedy len na jednu labku (ona ju teda tak zvláštne odlahčuje) cenu mi povedal za RTG 800,- za jeden kĺb - to sú 2 snímky v rôznych uhloch. Nikdy som so psom na RTG nebola, tak trochu stresujem :plac:

Čo hovoríte na Švihrana v Jarovciach? Mám to síce ďalej ale počula som rôzne názory, tak neviem :ua:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: DBK a DLK

Poslaťod bassetka » Pia 28.03.2008 10:32

Na RTG laktov nemusi byt pes uspaty,ak je pokojny.Ak ale 60 kg RTW nechce kludne lezat na boku, asi len tazko si s nim niekto poradi.Na DBK musi byt uspaty,lebo sa robi v chrbtovej polohe,v korytku z umelej hmoty,nohy natiahnute maximalne dozadu.Ak sa ich nepodari dat do spravnej polohy,skresli to vysledok a zhorsi posudok.
Skora diagnostika ma hlavne vyznam u DLK.Ak sa jedna o uvolneny procesus anconeus,treba ho vyoperovat co najskor,kym nevznikne artroza klubu.
bassetka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 237

Re: DBK a DLK

Poslaťod Ivanka.P » Pia 28.03.2008 11:21

Ona sa pri mne správa úplne pohodovo. Už jej robili aj sono a ležala stuhnuto bez pohnutia. Vetrinár hovoril, že sa s ňou v pohode manipuluje. Váži "len" 42 kg dávam na hmotnosť pozor. Lem nechápem že som to spozorovala až teraz v 2,5 roku. Dúfam že robím okolo toho planý poplach :ua:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: DBK a DLK

Poslaťod unicorn » Pia 28.03.2008 11:43

mozno to predtym nemala, neudrela sa niekde, alebo nieco take? nemusel to byt ziaden silny uder. ako sa hovori, nie je dolezite aky bol pad, ale aky bol dopad. lebo ked vravis, ze si si to vsimla az teraz, tak mozno to nema od malicka.
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: DBK a DLK

Poslaťod zeane » Pia 28.03.2008 16:18

Ivanka.P píše:Čo hovoríte na Švihrana v Jarovciach? Mám to síce ďalej ale počula som rôzne názory, tak neviem :ua:


My sme tam chodili s prvou pudlivkou, teraz to máme tak trochu od ruky... Čo sa mňa týka vždy som bola spokojná aj keď som počula tiež všeličo. :ua: Počula som aj blbé reči - trebár sa rozčuľovala baba čo mala neskutočne rozmaznaného a vykŕmeného kríženca (niečo okolo špica to bolo) kvôli tomu že dostala vynadané že nedodržuje diétu... No a keby som bola počúvala len prvú vetu bola by som sa dopočula le to, že je vet blbý... Ale ako hovorím, ja som problémy nemala a chodili sme tam radi.
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: DBK a DLK

Poslaťod maggie » Pia 28.03.2008 21:24

ja som k nemu chodila s predchadzajucim peskom velmi dlho,ale mam zlu skusenost,ked pesko zomieral,takze odvtedy tam nechodim.aj znama ma zly zazitok s nim,to som sa dozvedela az neskor..ale zase vela rokov som k nemu chodila a bola som v podstate spoko...
maggie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 243
Bydlisko: bratislava

Re: DBK a DLK

Poslaťod krissty » Pia 11.04.2008 17:23

....ludkovia ked ste sa tu tak bavili o podlahe a klboch my mame 2 mesacne steniatko goldena a vsade v dome dlazbu...je to blbe???? :ua:
.....a este jedna otazka....mozem uz 2 mesacnemu steniatku zacat pridavat do potravy pripravok CANVITON na podporu klbov???...ak tak asi kolko mu toho mozem dat a ako casto....alebo poznate lepsi preparat????...diky
krissty
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 93
Bydlisko: Smižany

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby