Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: DBK a DLK

Poslaťod Van » Štv 21.08.2008 11:36

barik&bounty píše:Vážne teraz neviem čo mám robiť či ísť do TT alebo nájsť niečo iné.. Bojím sa len aby snímky určile presne.. Lebo som počula aj také že veterinár zle určil stupe DBK. psík mal v skutočnosti 0/0 a on určil 2/2 čo sa mi zdá dosť zlé. Tento prípad ale nebol v TT ale niekde inde ale už si nespomínam kto mi to hovoril...

K tomuto ti poviem len tolko, vsetko zalezi od drzania noh a natocenia...tak, ako ti v nepozornosti mozu snimky zle vyhotovit a teda pohorsit...tak isto ti dokazu natocit nohy tak, ze snimok "vylepsia" o stupen v pohode, pri velkej snahe aj o 2. Nie je to moj vymysel, mam to od veterinara, ktoremu rukami preslo hodne "problematickych" psikov...
V TT ani u MVDr. Svihrana ti to zle nevyhodnotia...ako ich vyhotovia vsak nedokaze nikto zarucit, kazdy vet moze mat den blbec. Kludne chod do TT, ak to mas najblizsie a nestresuj sa zbytocne :) Ak budes mat podozrenie, nemusis to dat hned zapisat a moze si dat psika presnimkovat inde.
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: DBK a DLK

Poslaťod Van » Štv 21.08.2008 11:40

iriska píše:ako, môžeš súdiť kliniku, kde si bola iba raz? no ja som tam nebola, ale zaujíma ma to do budúcnosti, jasne každý názor dobrý...nepomohlo vám to tam k zlepšeniu??? alebo majú zlé vybavenie???

iriska, skor ako sa zacnes do niekoho koho vobec nepoznas navazat a pouzivat neprimerane mnozstvo otaznikov, skus zacat citat pozorne, usetris si zbytocne vypisovanie ;-) NIKDE som nepisala, ze v TT nie su odbornici a pod. Pisala som o mojej skusenosti, pocite, aky vo mne zanechala navsteva tej veteriny v suvislosti s pristupom a vsimavostou. ODBORNOST som nikde NESPOCHYBNILA. Je to takto jasnejsie?

Mimochodom, nepomohlo nam to k zlepseniu a netusim, ake maju vybavenie. Keby bolo viac vetov s opravnenim zapisovat do PP, tak do TT nejdem, nakolko by som nasla niekoho blizsie. My mame nastastie klby uplne v poriadku. :ahoj:
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: DBK a DLK

Poslaťod Silwuska » Štv 21.08.2008 12:04

Van jasne vyzerat to tam tak moze...ja sa nehadat, ja napisat ze ma to prekvapilo...videla som tam podavanie injekcii na chodbe, ale to boli nejake lieky v podobe injekcie, to myslim vadit nikomu nemoze...ale to je ina vec, to mi je jasne...

Tych schodov je tam naozaj pet :nwm: a suhlasim ze ak su pripady imobilnych psikov tak by mohli nejak riesit, ale myslim ze by stacilo oslovit toho svalnateho sestricaka ktory je tam skoro vzdy a ten by psa preniesol :smile:

Van píše:jednej sme nezazili taky vlazny pristup...prislo mi to tam ako na beziacom pase.


No vlazny pristup som tam nezazila nikdy, naozaj nikdy :nwm: a ako na beziacom pase to tam niekedy naozaj je...ak maju kvanta psikov a chcu vyhoviet kazdemu a este sa aj dostat k deckam na veceru domov, tak to inak asi ani nejde...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: DBK a DLK

Poslaťod ess » Štv 21.08.2008 12:19

ako vzdy kolko ludi tolko chuti....a neviem ako u vas,ale ak si raz davas RTG robit u veta, ktory je opravneny vyhodnocovat, tak na pracovisku musi clovek nechat PP, kde sa rovno zapisu vysledky ...
Nudný, smutný či beznádejný deň - toto všetko sa zrazu zmení, keď sa na teba vrhne chlpaté klbko, ktoré ti vyšteká , ako sa teší, že si konečne doma. (Pam Brown)
***************************************************************
Obrázok
ess
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 481
Bydlisko: Košice

Re: DBK a DLK

Poslaťod lucik » Štv 21.08.2008 16:24

nam zapisali na pockanie do PP.
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: DBK a DLK

Poslaťod Jack » Štv 21.08.2008 19:30

čo znamená RTG DBK 1/1 je to ok ? :nwm:
Jack
Hafan
 
Príspevky: 825

Re: DBK a DLK

Poslaťod Rauke » Štv 21.08.2008 20:15

DBK 1/1 = DBK B/B
znamena to prechod medzi zdravym klbom-A a lahkou formou DBK-C.
D- stredny, E - tazky stupen.
no a co to znamena z hladiska uchovnenia? niesom si ista ale mam taky pocit ze chovatelske kluby si sami stanovuju kriteria... u niektorych plemien sa uznava len DBK 0/0 resp.DBK A/A teda obidva klby musia byt uplne zdrave, ale myslim ze u niektorych plemien sa toleruje este aj DBK 1/1.
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: DBK a DLK

Poslaťod Jack » Štv 21.08.2008 20:51

Má to tak Jackov starký importovaný z Fínska. Klub nemá žiadnu podmienku. Pes sa stým narodí alebo sa to môže meniť počas života ?
Jack
Hafan
 
Príspevky: 825

Re: DBK a DLK

Poslaťod iriska » Štv 21.08.2008 21:01

mne bolo povedané, že sa to može meniť... vraj aj chndroprotektíva a cvičenie (pávanie) zaberá
iriska
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 74

Re: DBK a DLK

Poslaťod Rauke » Štv 21.08.2008 21:15

pes sa s tym nenarodi. tak ako sa vyvija klb a rastie, tak sa vyvija aj DBK. no a zalezi to od genetickej predispozicie a od faktorov vonk,prostredia ako je prekrmovanie, tucne jedla, vysoka zataz na vyvijajuce sa klby a pod.

niektori pripisuju vacsi vyznam prostrediu ini zas genetike. pravda je vsak taka ze ani jeden z tychto faktor nema sam o sebe -bez toho druheho- velky vyznam. t. zn. ak to ma pes zakodovane v genoch ale bude primerane zatazovany a krmeny malo by to byt v poriadu. tak isto to plati aj naopak,, teda privysoka zataz moze aj bez gen. predispozicie narobit vela zla.

koeficient dedivosti sa v priemere odhaduje na 0,2-0,4 teda od 20 do 40% sa pripisuje genetike a zvysok vplyvom prostredia.liecit sa to neda- jednoducho ta klbova jamka ani hlavica stehnovej kosti uz nikdy nenadobudnu normalny tvar, ale da sa to psikovi ovela zlahcit podavanim chondroprotektiv a zabezpecenim primeraneho pohybu...samozrejme podla stupna DBK...
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: DBK a DLK

Poslaťod iriska » Štv 21.08.2008 21:23

nevieš mi prosím poradiť pri mojom probléme? viď vyššie
iriska
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 74

Re: DBK a DLK

Poslaťod Rauke » Štv 21.08.2008 21:29

a ky ma- teda mal pred operaciou tvoj hafo stupen DBK?? bol operovany na 1 alebo oba klby??
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: DBK a DLK

Poslaťod iriska » Štv 21.08.2008 21:37

mal operovaný ten pravý a mal to už zle, tak že ked som s nímbola viac ako 2 hodky vonku, mal to bolavé a trochu ( mal to čím dalej, tým horšie) krýval, preto som sa rozhodla pre op, robila to doktorka v rači v BA, inak má choré oba ale ten druhý má len lahko
iriska
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 74

Re: DBK a DLK

Poslaťod Rauke » Štv 21.08.2008 21:48

tazkze ako ho postavit na nohy? casto sa pouziva to ze pretiahnes psovi pod bruchom pred zadnymi koncatinami pas-opasok alebo cokolvek a on chodi prednymi nohami a zadok mu vlastne drzis vo vzduchu.postupne zacne dostupavat aj sam... no u takeho obra ako mas ty si to neviem predstavit... :lol:
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: DBK a DLK

Poslaťod iriska » Štv 21.08.2008 21:55

neviem si to dobre predstaviť....to pomáha na zadné?
ako že kd ich má vyvesené obe, tak začne našlapovať na obe?
no ajtra to zahrniem do cvičenia... :no: dik
ja s ním už nacvičujem všeličo, čo si doteraz ludia nevedeli predstaviť, ale on je zlatý a velmi trpezlivý, pri mojich pokusoch... :ahoj:
iriska
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 74

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby