Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: DBK a DLK

Poslaťod Lucifer » Pia 11.04.2008 18:46

Ta dlazba je takisto blba ako plavajuca podlaha a v niektorych pripadoch moze byt este horsia... :yes:
2. otazka :no: Osobne si myslim, ze dvojmesacnemu stenatu este netreba pridavat ziadne pridavne chondra, hlavne nech ma kvalitnu a vyvazenu stravu. Niekto to robi napr. tak, ze tak v cca 8-9 mesiacoch da psovi urobit predbezny rentgen a v pripade nejakej anomalie sa nasadzuju chondra, aby do ukoncenia rastu sa to nejako skorigovalo. My mame napr. doma chondra Alavis - 2 druhy a vzdy psom nasadime 3 mesacnu kuru, potom 1/2 roka pauza a znova 3 mesacna kura a tak dalej. :ahoj:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: DBK a DLK

Poslaťod lucik » Pia 11.04.2008 19:30

no dlazba a plavajuca podlaha nic moc pre steniatko, neda sa to poriesit kobercami alebo niecim nesmyklavym?

chondroprotektiva by som este takemu mrnusovi nedavala, ten teraz potrebuje kvalitnu vyvazenu stravu a obmedzit nevhodny pohyb (schody, smyklave podlahy...). Ked nejaku klbovu podporu, tak by som volila Gelacan - to je vlastne vyziva chrupaviek, ale to asi tak od 5.-6.mesiaca.
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: DBK a DLK

Poslaťod krissty » Pia 11.04.2008 19:56

....no ono dat do celeho domu koberec, to bude asi trosku tazke....ale po schodoch ju budem nosit s radostou :yes:
....ale tak na druhej strane ide leto tak dufam, ze budeme vacsinou vonku v zahrade....
.....no a diky za radu ohladom tych preparatov.....lebo v tomto sa vobec nevyznam :nwm:
krissty
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 93
Bydlisko: Smižany

Re: DBK a DLK

Poslaťod Zverodoxtor » Ned 13.04.2008 0:28

Ahojte. Dysplazia bedroveho klbu je geneticky vrodené degeneratívne ochorenie. Z tohoto dôvodu je u niektorých plemien povinná RTG kontrola. Ostatné faktory - pohyb, strava, hmotnosť a pod. sa len podieľajú na vývine tohoto ochorenia . Inak povedané. Ak máte dva psy s rovnakou genetickou predispozíciou na dyspláziu BK a jeden bude držaný počas vývinu ako štíhly, nebude preťažovaný nevhodným pohybom a bude dostávať doplnky výživy na podporu kĺbov, nemusí sa jeho genetická predispozícia vôbec prejaviť, alebo sa vyvinie len slabý stupeň dysplázie. U psa ktorý bude tučný, nadmerne zaťažovaný sa dysplázia vyvinie v ďaleko horší stupeň. Problém je v tom, že , keď kúpite šteňa, nepoznáte jeho genetickú výbavu a preto sú šteňacie krmivá pre veľké psy vlastne akousi preventívou ochorenia. Ak by sme psa, ktorý má nulovú genetickú výbavu na DBK kŕmili do nadváhy a preťažovali schodmi, behom a podobne, aj tak sa u neho žiadna dysplázia nevyvinie.
Zverodoxtor
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: DBK a DLK

Poslaťod Lucifer » Ned 13.04.2008 0:41

Zverodoxtor píše:Ak by sme psa, ktorý má nulovú genetickú výbavu na DBK kŕmili do nadváhy a preťažovali schodmi, behom a podobne, aj tak sa u neho žiadna dysplázia nevyvinie.


Toto by som netvrdila :nie: Aj psa, ktory ma predkov s DBK A mozes do :censored: , ak sa nebudes riadit "navodom na pouzitie" :no:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: DBK a DLK

Poslaťod meggie26 » Ned 13.04.2008 1:26

plne suhlasim s lucifer :yes: :yes: :yes:
Každý úspech, ktorý dosiahneme, nám vytvorí nepriateľov.
Ak chceme byť obľúbení, musíme byť priemerní. (Eddie Murphy)
meggie26
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2362
Bydlisko: Nitra

Re: DBK a DLK

Poslaťod Needinka » Ned 13.04.2008 10:54

noo DBK...mojmu psovi-sucke NO ju zistili ked mala 2 roky..uplne hrozne to prezivala..len lezala a ked sa mala postavit velmi pistala pretoze ju to bolelo :plac: tak sme sli veterinarovi a on presne nam to urcil a ze jedine co pomoze je operacia..ale s tym sme nesuhlasili tak nam dal tabletky proti bolesti Movalis :yes: tie sme jej pravidelne davali po dobuale mesiaca,chodievala som s nou na prechadzky po trave (po betone by ju klby boleli),a tak som sa s nou aj nasilu prechadzala...a tak nabrala lepsiu kondiciu a teraz ma 6 rokov...uz dobre 4roky (musim zaklopkat :aaa: ) ani len nevieme ze nejaku DBK maa :smile: dufam ze sa jej to uz nikdy nevrati .. je to zakerna choroba veru :plac:
Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba...
Needinka
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 25

Re: DBK a DLK

Poslaťod bassetka » Ned 13.04.2008 15:01

Je to na dlhu diskusiu,ale mne sa ako vetovi aj chovatelovi zda ,ze genetika nema az taky vyznam,aky sa jej priklada.Nasa fena hvawarta mala DBK 2/1,psa som vzdy vybrala cisteho,majitelov steniatok som poucila co sa tyka vyzivy,zataze a vitaminov.Do chovu ich islo hodne a ani jeden,ktory mal robene RTG DBK nemal.Ty samozrejme nechcem povedat,ze sa nema v chove kontrolovat a tazko postihnuti jedinci vyradzovat z chovu.
bassetka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 237

Re: DBK a DLK

Poslaťod Mishelka7 » Pia 13.06.2008 19:40

dakuje, nehnevajte sa, fakt som vyhladavala tuto temu, ale nic mi nenaslo, kedze som nevedela, ze co tie skratky znamenaju... uz budem vediet...

neviem, v knihe o civavach som sa dozvedela, ze tymto zvyknu trpiet aj civavky, ako casto neviem, preto by som rada uvitala, ak ma niekto taku skusenost s malym plemenom...my mame po celom byte plavajuce a staviame dom, ale tam bude zas dlazba, takze asi nic moc. no u nas koberce nehrozia, tak dufam, ze to malu nijako nezasiahne, hoci po byte beha stale a coho sa najviac bojim, ze neustale vyskakuje a zoskakuje z gauca, hoci sme jej tam spravili schodiky z vankusov, aby nemala tvrdy dopad, nemyslim, ze je to dobre pre nu, no veviem ako jej to zakazat :ua:
Mishelka7
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 663
Bydlisko: Nitra

Re: DBK a DLK

Poslaťod Jannka » Pia 13.06.2008 22:48

skuste davat male koberceky ci behune, na miesta, kde sa najcastejsie zdrziava alebo pobehuje.
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: DBK a DLK

Poslaťod iriska » Pon 18.08.2008 12:26

ahojte,
môj hafko bol na DBK operovaný pred mesiacom, mal problém so žalúdkom, tak som mu nemohla dávať lieky proti bolesti, teraz sa mi na tú nohu vôbec nechce postaviť, aj s ním cvičím, aj plávam, ale nepomáha. kĺb by mal byť v pohode, aj sa to pekne zahojilo, len sa na ňu nechce postaviť (ju zaťažiť)...prosím o radu skúsených :smile:
iriska
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 74

Re: DBK a DLK

Poslaťod Ivanka.P » Pon 18.08.2008 14:02

Ja teda niesom vôbec skúsená ale skús viac napísať, aby aj odpovede boli vecnejčie.

Napr: ktorý kĺb bol operovaný, kolko dní/týždňov je po operácii, čo mu presnejšie robili, kolko má psík rokov, aká je to rasa poprípade váha psíka...
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: DBK a DLK

Poslaťod iriska » Uto 19.08.2008 12:21

ahoj,
rasa je cane corso, 18 mesiacov, operovaný na DBK na pravej nohe pred
mesiacom, pre problém so žalúdkom som nemohla dávať lieky proti bolesti,
tak si to chudák musel odtrpieť sám...rana sa zahojila pekne a aj sadnúť si
vie bez problému. nohu mu masírujem a aj s ňou cvičím, už začal plávať, tu
tú nohu zaťažuje celkom pekne, ale inak vôbec, nechce sa na ňu postaviť a
aj pri tom cvičení sa netvári 2x blažene...prosím o radu, ako ho postaviť
na všetky 4 nohy :plac:

a zabudla som, na odstránenie (upravenie) DBK sa robila resekcia kĺbu...auč
iriska
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 74

RTG DBK, DLK

Poslaťod barik&bounty » Str 20.08.2008 12:44

Ahojky môže mi tu niekto poradiť? Koľko cca stojí rtg DBK a rtg DLK? Díky moc :smile:
barik&bounty
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 82
Bydlisko: Trakovice

Re: DBK a DLK

Poslaťod Rauke » Str 20.08.2008 13:06

to je rozne, kamoska mala ako studentka zlavu tak zaplatila 400Sk za pravy LK. inac by to bolo viac. no a DLK tak do tisicky, zavisi od velkosti psa a od toho aky rtg film sa pouzije, ale poradim ti nechaj si to spravit niekde na klinike a nie u sukromneho veta... ti vacsinou nemaju velke skusenosti s vyhodnocovanim takychto rtg gramov, pretoze to nerobia casto...
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby