Switch to full style
Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.

Pravidlá fóra

Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.
Odoslať odpoveď

Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Ned 02.03.2008 16:55

Už vo viacerých témach sa rozoberala táto problémová vada, ale myslím, že by bolo dobré keby voli v jednej téme všetky informácie, názory a rady=) Takže k veci.... Je to čisto len dedičná alebo môže byť aj získaná vada?? Veterinár nás upozornil, že až do ukončenia vývinu šteňaťa by sa mala čo najmenej namáhať, žiadne prudké pohyby, schody, skoky a hlavne kvalitná strava.... A čo stojí také vyšetrenie DBK potrebné na výstavy a bonitácie?? A ako je to s DLK? Lebo pokiaľ viem, RTG DBK sa vyžaduje stále...ale DLK nie je povinné pri každom plemene... Prečo?

Re: DBK a DLK

Ned 02.03.2008 17:18

DBK a DLK moze byt aj dedicne, aj ziskane nespravnym pohybom.. dedicne to moze byt aj po viacero generacii, ze pes prenesie na potomstvo len predispoziciu, nemusi sa mu to prejavit.
DLK sa mozno u niektorych plemien nevyzaduje kontrolovat, lebo s tym neboli doteraz asi problemy.. inak neviem preco.. u retrieverov je RTG DLK povinny, ale neovplyvnuje chovnost.
vysetrenie - teda uspatie, RTG, snimky + preberacka nas stala v Trnave cca 2300 Sk tusim, so zapisom iba DBK, DLK som zapisovat nedala a snimky som si vzala pre dalsiu potrebu (vedela som, ze psica DLK ma a bude treba niekedy operovat). teraz mam uz snimkov laktov celkom peknu zbierku - pred prvou operaciou, pocas operacie, po operacii, pocas druhej operacie, po druhej operacii, na kontrole..

Re: DBK a DLK

Ned 02.03.2008 17:20

Ja sa vyjadrim k Tvojej prvej otazke...Dysplazia je hlavne vrodena, ale pes ju moze ziskat aj skutocnostami, ktore si uviedla hore. Dalsia vec, na ktoru sme dbali, ked sme byvali este v byte, ze sme dali vsade koberce, aby sa psovi na plavajucej podlahe nerozbiehali nohy...

Re: DBK a DLK

Ned 02.03.2008 18:30

No ja myslím, že ked sa už raz kontroluje DBK, tak by sa mala kontrolovať aj DLK! Ved v podstate je to to isté...problém, kvôli ktorému by sa mal jedinec z chovu vylúčiť.
Nepochopím, prečo ked je u GR povinný rtg DLK, neovplyvňuje chovnosť...tak potom by sa to ani nemuselo vôbec vykonávať...
A ak sa u psa objaví napr RTG B alebo C, je nutná operácia?? Ako sa to odráža na kvalite života psa a hlavne na pohybe? Ja len dúfam, že moja fenka bude v poriadku a nebude s tým mať problémy...

Re: DBK a DLK

Pon 03.03.2008 6:50

neovplyvnuje chovnost, ale je uvedena v klubovom spravodaji a tusim na webstranke klubu.. proste buduci majitelia steniatok o tom vedia.. uz je na zvazeni toho-ktoreho majitela suky, ci na nej chovat bude alebo nie.. moja ma DLK 3/3 a este zapenatele casti sliach, takze nam operovali to druhe.. zvacsa je k DLK pridruzene este cosi ine (napr. osteochondroza), to sa operuje.. samotna DLK sa neoperuje. tiez zalezi na jedincovi ako sa s tym vysporiada organizmus - u niektorych to absolutne nie je problem aj s 3kami (Dckami), no u niektorych su aj 1-2 problemom. takisto vlastne pri DBK.
to snad kazdy dufa, ze jeho pes bude v poriadku.. ja som si moju brala uz s tym, ze som o DLK vedela.
uz ked ma pes DBK / DLK, treba kvalitnu stravu + chondroprotektiva a prisposobit tomu zivot.. ale zas nenechat psa lezat len tak na gauci, treba pohyb, aby sa osvalil a malo ten klbo co drzat, len ten pohyb treba zvolit s rozumom..

Re: DBK a DLK

Pon 03.03.2008 11:01

Noo ked sme boli u veta, tak nás na to upozornil a hlavne na kvalitu stravy. Podľa rady chovateľa som začala krmiť BEWI DOGom, no veto odporúčil RC...možno už len kvôli tomu, že sám to predáva, ale predsa si myslím, že to krmivo je na lepšej úrovni. Teda mala by som doplňať ešte niečo? Nejaké vitamíny, alebo stačí to krmivo? No nič, vydržíme do tých 12 mesiacov, dáme spraviť RTG a uvidí sa ako sme dopadli... :otaznik:

Re: DBK a DLK

Pon 03.03.2008 11:04

Bara, budem sa opakovat, ale RC je :censored:
urcite zmen krmivo a pridavaj nejake chondra, pripadne huspeninu z bravc. paprciek a pod - veci prospesne klbom a slacham

Re: DBK a DLK

Pon 03.03.2008 13:22

dispazia moze byt v rodena alebo zapríčinená zlou stravou, prežieraním psa v období rastu, majú ju hlavne veľké a obrie plemená. Veľmi dobrý ako doplnok stravy je Alavis, ale ako tu bolo spomenuté vyvariť bravčové paprčky a obrať chrupavky a primiešať psovi do žrádla.

Re: DBK a DLK

Pon 03.03.2008 16:02

Ja pridávam preventívne ako doplnok toto:
Obrázok
Priznám sa, že DBK/DLK je pre mňa trochu strašiak. Lebo RTW na to často trpia a aj preto, že keď sme fenku kupovali, mala už 8 mes. a neviem naisto na akej strave bola. :nwm: Dôležité aj je, aby psi nemali nadváhu a mali primeraný pohyb tj. vo vývoji ani prehnaný ani gaučový. Tak píšte skúsenosti a zaujímavé linky, rada sa poučím.

Re: DBK a DLK

Pon 03.03.2008 17:25

ja ked mala Gipsy 10 ci 11 mesiacov, davala som jej Gelacan, potom dalsiu kuru mala az po operaciach lakta - Chondrocan a teraz v januari mi odporucilo jedno ziena Nutradyl a az po nom prestala krivat.. vlastne po 11tich mesiacoch od operacie. Takze pri nom asi zostaneme. + robila som jej teraz huspeninu, ale blinkala z toho, tak uvidime ako budeme s huspeninou pokracovat.. ja som jej v nej totiz nechala vsetko - paprce, kosti, maso, koze (resp. co z nich zostalo).. vyblinkla vzdy nejaku tuhu cast, akoby sa jej to niekde zasprajclo - bud necht z paprce alebo kusok kosti.. inak ju krmim surovym, takze urcite to nebude z toho, ze by bola nezvyknuta na kosti.. takze bud to rychlo zozrala alebo sa to neda rozkusnut.. pri dalsich davkach povyberam tuhe casti, necham len masko a to traslave..

Re: DBK a DLK

Uto 04.03.2008 12:35

O DLK som zatiaľ počula len málo. DBK sa tuším prejavuje nápadným doľahčovaním panvy pri chôdzi, že si pes tak poskočí, teda okrem inéhe. Ako sa prejavuje ten lakeť, od akého štádia a eventuélne veku psa? sa to prejaví.
Díkes.

Re: DBK a DLK

Str 05.03.2008 17:09

Lucifer píše:Ja sa vyjadrim k Tvojej prvej otazke...Dysplazia je hlavne vrodena, ale pes ju moze ziskat aj skutocnostami, ktore si uviedla hore. Dalsia vec, na ktoru sme dbali, ked sme byvali este v byte, ze sme dali vsade koberce, aby sa psovi na plavajucej podlahe nerozbiehali nohy...


prave sa s priatelom rozhodujem ci dat do bytu plavajucu podlahu a tiez som pocula, ze pre psikov na klby nic moc... Myslite si, ze je rozdiel medzi drevenou plavajucou podlahou a laminatovou? Pretoze ked sme chodili po navstevach mali sme moznost porovnat obidve a ta drevena sa mi zda menej smyklava a co sa tyka zvuku tiez viac tlmi hafkove "klopkanie". A co sa tyka tych kobercov je potrebne ich mat stale alebo iba pri steniatku?

Re: DBK a DLK

Str 05.03.2008 18:15

Nejaky rozdiel medzi drevenou podlahou a palubovkou tam je, ale nie taky, ako keby ste sa poistili kobercami...Koberce by stacili, kym by sa Vasmu psovi dovyvijala kostra - rast, alebo pre istotu az do doby "skludnenia". Treba psa vyblaznit vonku, aby nelietal po byte...Predidete tak aj moznym urazom, nielen dysplazii...Pohlad na psa, ktory na laminate sankuje, popripade sa smykne a ublizi si, nie je nic moc. Take vystavnicke koberce, ktore stoja cca 99,- sk bezny meter naozaj pomozu. Tip: skuste skocit na nejaku vystavu, autosalon a dohodnite sa s organizatormi, aby Vam po ukonceni vystavy - demontazi taketo koberce odlozili. Aj tak by skoncili na smetisku a takto aspon usetrite peniazky... :ahoj:

Re: DBK a DLK

Str 05.03.2008 18:21

Dakujem za dobry napad :jop: Teraz mame uz hafana velkeho ale v buducnosti planujem dalsieho kamarata :smile: a tak uz teraz pre istotu zistujem co a ako...Na tom laminate ma predovsetkym stve to ako strasne sa to ozyva oproti tomu drevu :aaa:

Re: DBK a DLK

Str 05.03.2008 22:18

My máme na chodbe "gumu" (kvôli Falinkovmu nevkusnému jedeniu nemôžeme mať koberec a kvôli smädným gambám zas ani parkety) a v izbe mám parkety.. Ja si to už nejako neuvedomujem, ale minule u nás spala tetka a ráno hovorila o tom ako sa nevyspala lebo celú noc (Falik akurát vtedy trošku viac chodil, najskôr preto, lebo sa mu nezdalo, že nás doma spí o niečo viac) počúvala cupcupcupcup.. :nwm:
Odoslať odpoveď