Anaplazmóza

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Anaplazmóza

Poslaťod pigie » Pia 27.04.2012 8:32

Máte nejaké skúsenosti? Dnes zhodou náhod som dala spraviť vyšetrenie psa na parazitické ochorenia zistiteľné z krvi a pozitívne nám vyšlo toto :ua:
http://www.duron.alt.sk/index.php/anaplazmoza-u-psa
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Anaplazmóza

Poslaťod merri » Pia 27.04.2012 9:14

Fuha, dalsie svinstvo prenasane kliestami? :ua: A mal aj nejake priznaky?

Inak toto mal asi nas golden minuly rok. Par dni na to ako mal prveho kliesta sa rano zobudil knuciac a nemohol sa postavit na zadne nohy. Myslela som, ze sa mu zhorsili klby, obehli sme dvoch vetov, spravili mu RTG. Nic mu ale neliecili a na druhy den len s liekmi od bolesti uz bol OK. Vobec som to nedavala do suvisu s kliestom, ani vetovia, az spatne som od niekolkych ludi pocula, ze mali toto iste po kliestovi. A ako pozeram, u zlatych retrievrov sa to vyskytuje casto.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Anaplazmóza

Poslaťod pigie » Pia 27.04.2012 9:16

My sme sli k vetovi kvoli niecomu inemu. Pes v noci nespal, chodil ma budit, dychcal - rano hnacka. Kedze mame ist na dovolenku, chcela som vediet, ci nieco vaznejsie alebo nie. Spravili mu medzi normalnymi testami, biochemiou atd aj testy na toto ochorenie a ten bol pozitivny - inak ziadne veci sme nespozorovali az na dnesne rano, kedy bol proste divny :ua:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Anaplazmóza

Poslaťod Dana D » Pia 27.04.2012 9:44

Chúďa Hugo, to mi je moc ľúto :ua:
Nikdy som o tejto chorobe nepočula, to čo sa už všetko rozmáha ... :hmm:
Bude sa to liečiť antibiotikami?

Držíme päste nech ste čo najskôr fit a neohrozí to dovolenku.
Dana D
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Stupava

Re: Anaplazmóza

Poslaťod Whip it » Pia 27.04.2012 12:08

Zopár faktov a anaplazmóze (vlastnú skúsenosť naštasie nemám):

- pôvodcom ochorenia je Anaplasma phagocytophylum, obligátne intracelulárna baktéria, napáda najmä neutrofily
- vyskytuje sa celosvetovo
- prenášačmi môžu byť rody kliešťov Ixodes, Rhipicephalus, Haemophysalis ale aj Neotrombicula
- klinické príznaky nemusia byť žiadne (ochorenie je latentné, potlačené imun.sys. a prepuknú až pri strese a pod.), alebo môžu pripomínať chrípku - zvýšená teplota, apatia, neochota hýbať sa, bolesti kĺbov (až ich opúch)
- zmenené hodnoty: znížené trombocyty, erytrocyty aj leukocyty, zvýšené ALT a ALP
- diagnostika pomocou PCR, sérológie, mikroskopie (inklúzie v neutrofiloch)
- liečba pomocou antibiotík: doxycyklín, rifampicín, flourochinolóny (po dobu až 4 týždňov, záleží od stavu ochorenia)
- prevencia: ochrana proti kliešťom
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Anaplazmóza

Poslaťod pigie » Pia 27.04.2012 16:07

Takze, ak je choroba v latentnom stave - neriesi sa, nesposobuje ziadne potiaze. Moze vsak kedykolvek prepuknut - vysoke teploty, hnacky, zvracanie - vtedy sa davaju ATB na znizenie poctu parazita v krvi. Ten sa z krvi bohuzial odstranit neda, preto pes zostava infikovany po zbytok zivota. U nas to vypada na latentny priebeh, priznaky, co mal dnes rano nespadaju do toho, ako by sa choroba mala prejavovat. U vacsiny jedincov je latentna do konca ich zivota.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Anaplazmóza

Poslaťod pigie » Uto 12.06.2012 14:45

No, tak ako viete, mame akutnu fazu za sebou. Je to naozaj svina nemoc. Bez rychleho zasahu pes moze umriet do 24 hodin od prveho priznaku choroby (u nas o 02:30 v noci psovi nebolo nic a o 10:00 mi prevracal oci vstlp a brali sme ho hrobarovi z lopaty...)! Priznaky su naozaj nespecificke, co tu nie su vymenovane este: kaslanie, tazke dychanie, krvacanie z nosa, hematomy pod kozou, neurologicke ci gastrointestinalne problemy.
Psom zlyhava najma pecen a oblicky. Pes sa z toho dokaze dostat sam, ale sanca je len 50%! Dokonca ani po skorom nasadeni liecby nie je nic 100% a pes moze uhynut.
Ak mozte, dajte si testovat psov, choroba sa moze prejavit od 7-14 dni od nakazenia - co u nas vsak nebolo! ale aj ovela neskor - az niekolko mesiacov po infekcii! Nas asi zachranilo hlavne to, ze som si na to spomenula okamzite, ako mu bola zistena vysoka teplota, ze v testoch, ktore som robila len preto, ze boli v akcii, mu ju diagnostikovali... Pes po podani ATB sa je schopny zregenerovat do 24-48 hodin a naozaj velmi dobre. Staci 1 z priznakov a vacsinou su to take, ktore su spojene s mnoha chorobami :( ...
Nepodcenovat tuto svinu!!!!
Naposledy upravil pigie dňa Uto 12.06.2012 16:40, celkovo upravené 1
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Anaplazmóza

Poslaťod Mackie » Uto 12.06.2012 15:27

a co dalej, moze sa to zase hocikedy prejavit? alebo uz ma pes nejaku odolnost?
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Anaplazmóza

Poslaťod pigie » Uto 12.06.2012 15:41

Moze, ale uz by nemala psa zabit, intenzita priznakov je mensia a mensia s kazdym navratenym cyklom :ua: Pripomina chripku.
Este som si na nieco spomenula, lieci sa to najma doxycyklinom. Psi na tento liek podany injekcne mozu mat alergicku reakciu - pri tabletovej forme vsak nenastava. Ak vam psa pichnu injekciou - co na 99% urobia, lebo treba nasadit ATB co najskor, dobre ho pozorujte. Podobne potom pri oralnom podavani tabliet tableta musi byt zabalena v jedle - inak hrozi poleptanie pazeraka a potrebujete lieky na ochranu zaludka k tomu, pretoze liecba trva 1 mesiac a tento typ ATB je invazivny.
Jo a ludia sa nemusia bat, zvycajne u nich ma choroba len chripkovy priebeh, nie su v ohrozeni zivota (teoreticky ano, ak maju fakt nahovno imunitu, cize naozaj tazko chori ludia). Z infikovaneho psa sa to na cloveka neprenasa.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Anaplazmóza

Poslaťod Betka » Str 28.11.2012 19:55

Pred týždňom sme boli na odbere krvi a vyšiel nám pozitívny výsledok na anaplazmózu (tak ako som predpokladala, aj keď som tajne dúfala, že nie). Chorobu som psovi diagnostikovala v podstate sama, keby ma nenapadlo, že s tými príznakmi môžu súvisieť kliešte, tápame naprázdno doteraz. Pri takom množstve kliešťov (v lete cca 10 denne) by bolo asi až divné, keby niečo nevyskočilo. Orka má našťastie latentný priebeh choroby (t.j. bez vonkajších príznakov) a tým pádom to vraj netreba riešiť. Keby mala akútny priebeh (napr. bolestivosť kĺbov, poruchy pohybu, malátnosť), vtedy by sa to riešilo podávaním doxycyklínu. Anaplazmóza sa prejavuje cca 4. deň po napadnutí infikovaným kliešťom. Príznaky sú fakt rôzne, u nás to bolo vracanie a neochota hýbať sa, niečo ako záchvat, môže sa to však prejaviť aj horúčkou, opuchmi kĺbov. Anaplazmóza sa vraj vyliečiť nedá, zostáva v tele zvieraťa po celý život, ale pokiaľ nie je pes vystavený stresom (alebo niečomu, čo mu oslabí imunitu) už sa nemusí prejaviť nikdy. Ja verím, že to tak bude aj u nás (klop, klop)...
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

Re: Anaplazmóza

Poslaťod pigie » Str 28.11.2012 20:03

Betka - to mi je luto :( Ale davaj si pozor, lebo naozaj niekedy to moze prejst do akutnej fazy velice rychlo a treba na to mysliet. Nam to trvalo par mesiacov, ale stalo sa :ua: Aj ked Hugo ma naprd imunitu, tak to mozno bolo tym. Hlavne odteraz nic nepodcenovat a radsej robit paniku neopodstatnene. Drzim palce!
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Anaplazmóza

Poslaťod Betka » Str 28.11.2012 20:18

Určite budem na to podvedome myslieť a keby sa to nedajbože prejavilo bežíme k veterinárovi. Orka má našťastie imunitu dobrú, po celý život žiaden zdravotný problém. Tak snáď to bude OK.

Offtopic: V teple sa tej pliage darí, veterinár vravel, že kliešte sa už udržia celoročne. Pri takom enormnom množstve to určite nie je pre zviera dobré (teraz vytiahnem už "len" zo piatich, častokrát ani neprisatých, stačí že prebehne cez trávu). A u nás na nich bohužiaľ neúčinkuje nič. Jedinou záchranou v našom prípade je to, že v nedeľu sťahujem psíka k priateľovi, kde kliešte prakticky nie sú, takže aspoň toto už nebudeme musieť riešiť.
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

Re: Anaplazmóza

Poslaťod bajdy » Ned 14.07.2013 22:33

ahojte ... ani neviem ako zacat ... nas havko nam na anaplazmozu podlahol. Vsetko sa to zbehlo tak rychlo, hlavne ten koniec. Zaciatkom juna mu prestalo chutit zrat, skusali sme zmenit granule, nepomohlo, co to pozral, ale na retrievra to nebol ten pes, ktory by zozral aj misku. Navsteva veterinara, biochemia, krv ok, ziaden priznak zeby sa nieco vazne dialo. Nasadil atb, dietna strava, ze to je podrazdeny zaludok, rad si obcas odskocil, mohol po ceste nieco zozrat. 2tyzdne liecba, no chut do jedla sa nelepsila, z 35kg mal 31. Dalsi tyzden sme mu davali same fajnotky specialne na zaludok, varenu stravu, nepomahalo. Dalsia navsteva veterinara ... nezdal sa mu pulz, uz ani predtym, ale pripisoval to zaludku, stres z choroby. Tak dalsie 2 tyzdne lieky na pulz, V nedelu minuly tyzden horucka 40,5, dalsi den odber, Snap test a stanovena dg Anaplazmoza, celi radi, ze vieme co sa teda deje nasadena liecba, injekcia, nejake vit. injekcie a sledovat teplotu. Ale v utorok uz prestaval chodit, neudrzal moc, hnacka, streda infuzie, vyzeral, ze sa pozviechava, krmili sme ho kasickami, nech nabera silu ... marne ... stvrtok to uz srdiecko nevydrzalo. Pulz 150 uderov od rana, doobeda este reagoval, poobede mi umieral v naruci, rychli prevoz, masaz srdca, injekcie ... marne. S vahou klesol na 24kg. Ked sme sa dozvedeli dg a zistovali info o predpokladoch vyliecenia, ani nam nenapadlo, zeby sme mohli o psika prist. Zial a smutok je velky, hnev na toho maleho kliesta rovnako. Verim, ze raz vakcinu najdu (aj ked veterinar tvrdi ze v juznych krajinach sa proti anaplazmoze ockuje).
Chcela som sa podelit o tuto skusenost, lebo najst info o priebehu dg je dost tazke.
Mohol ju mat v sebe rok aj dva a stacilo oslabenie organizmu a prejavilo sa to v plnej parade behom par dni.
bajdy
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 14
Bydlisko: BB - Badín

Re: Anaplazmóza

Poslaťod hisham » Ned 21.07.2013 11:48

bajdy, to mi je ľúto :plac: Svinské kliešte :ua:
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Anaplazmóza

Poslaťod Buchťa » Uto 05.11.2013 22:22

Takže abychom toho neměli málo, teď večer mi paní doktorka poslala Brunove výsledky z labáku.
Diagnóza = vnútrobunkový parazit Anaplazma :ua: .
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Ďalší

Späť na Choroby