odumierajuci / odumrety zub

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod moschino » Štv 29.03.2012 8:44

Ma niekto skusenost s odumieranim zuba u psa?
Je lepsie dat taky zub vytrhnut alebo skusit zachranit?
(horny ocny zub :ua: )
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod Adriana » Štv 29.03.2012 10:10

Noo neviem,nakolko je to najdrahsi zachovny ukon v humannej stomatologii,neviem si predstavit kolko si vypyta veterinar.To ale neznamena,ze zub po zaplneni bude na stopercent ok.Moze sa stat,ze korenovy kanalik doktor poriadne nevycisti od infikovaneho odumreteho nervu a zaplni ho .CAsom sa moze infekcia rozsirit a vznika opuch, Dokonca mrtvy zub je ododst krehkejsi ako zdravy,vitalny,nakolko uz nie su v nom ziviny,tak sa moze lahko zlomit. Tak to mas na zvazenie,ci do toho pojdes.
Adriana
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 403

Re: odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod moschino » Štv 29.03.2012 11:22

:ua: och
ked sa to moze takto skomplikovat, asi by bolo lepsie ho dat vytrhnurt :ua:
bude moct sa aj bez horneho ocneho zubu sa napr.tahat o hracky rovnako ako doteraz?

ta zachrana zubu by mala stat aj s anestezou okolo 100e, urobit to u jedneho veterinara v Ba alebo Ke
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod Adriana » Štv 29.03.2012 11:28

Moze aj nemusi,vies zalezi na organizme.Neviem co by som urobila ja a to mame riadne ocne zubky :lol: Myslim,ze by mu to memuselo az tak vadit,prisposobi sa.Ja som taky neveriaci Tomas,musela by som vidiet rentgen najprv z nalezom a potom so zaplnenym zubom.Lebo zistujem,ze veterinari maju tie zvierata pekne v pi... Ide len o love. Cest vynimkam.Ale asi by som ho ja Dakarovi dala von :nwm:


Skus sa spytat,ci mu hrozia nejake komplikacie po zaplneni,ak povie,ze sa nemusis bat,ze v pohode a nepouci ta o rizikach,tak ti moze byt jasne o co mu ide. Inac ja som preto taka mudra lebo robim v zubnej ambulancii,viem ako to funguje u ludi :lol:
Adriana
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 403

Re: odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod Priscilla » Štv 29.03.2012 11:41

moschino píše:bude moct sa aj bez horneho ocneho zubu sa napr.tahat o hracky rovnako ako doteraz?

Moja Megča nemá horný špičiak (nenarástol) a s ťahaním o hračky nemala nikdy žiaden problém, nevidím rozdiel medzi ňou a druhou fenkou, ktorá má všetky zuby. Taktiež žranie je v pohode, v pohode pochrúme aj polku kuraťa. :no:
Priscilla
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1078
Bydlisko: Nová Dedinka

Re: odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod moschino » Štv 29.03.2012 13:36

Zub mu zosivol asi pred pol rokom po žuvaní tvrdej kože (žuval ju riadne dlho). Ale problém nerobil, aj veterinár povedal, že to zatial netreba riešiť. Cez víkend zas žuval, ale po chvílke som mu to zobrala, že stačilo. Ale aj tak si ten zub poškodil ešte viac :ua: :ua:
Za ten pol roka žuval kopu psích žuvacích kostí, koží, drievok... A nič, žiadny problém. Ale táto cez víkend mu zub poškodila ešte viac :ua:
Najskôr som nechápala, že prečo sa nechce hrať :nwm: :oo: Hľadala som príčiny všade inde. Aj som ho na nejakú obľúbenú hračku nahuckala, rozbláznila ho, ale po pár sekundách ťahania ju zrazu pustil, uši dal dozadu a išiel sa schovať :oo: :ua: Viac hračku nechcel vidieť. Na druhý deň som skúšala rozblázniť ešte raz, zas sa mi to podarilo, ale pri ťahaní o hračku zas pustil a ušiel :ua:
Vtedy ma napadlo, že to môže byť zubom. Zabolel ho, preto hračku pustil a ušiel :ua:
Skontrolovala som mu ho, hlavne ten škaredý sivý a na mieste poškodenej skloviny mal tmavú škvrnu. Môže to byť kaz?
Hneď v ten večer som s ním išla k veterinárovi, ten mi potvrdil, že je to celkom pravdepodobné, že preto sa nehrá a keď ho zabolí, utečie :ua:
Zub ešte nie je úplne odumretý, ale odumiera. Vraj tam má zápal vnútri, dal nám antibiotiká a lieky proti bolesti.
Ak bolieť neprestane, bude to treba riešiť. Buď vytiahnuť, alebo opraviť v BA.
Nedá sa ten zub zaplombovať?? :otaznik:
Keď ešte nie je úplne mŕtvy, nechcela som ho dávať trhať, ale ak má robiť problémy, tak bude musieť ísť von :( Od opravenia pomaly ustupujem, možno to chvíľu vydrží, ale neviem neviem, či sa bude môcť s takým zubom naťahovať o hračky tak ako predtým

Večer dostal lieky, aj proti bolesti a do pol hodiny mi nosil hračky k nohám a chcel sa hrať :oo:

Dám aj nejaké foto:
Moc to nie je vidieť, že je ten zub sivý, na spodu až do ružova
Obrázok

A tu, kde ho to asi bolí :ua: Nie je to moc vidieť, ale má to tam také odlúpené a v tom je to hnedé, na vrchu zubu má tiež niečo podobné (na prvej foto), ale nie v odlúpenom

Obrázok
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod Adriana » Štv 29.03.2012 14:33

No moze to byt kaz.Na mrtvy zub antibiotika nepomahaju,davaju sa vtedy ked je sprevadzany silnym opuchom a teplotou.Zaplombovat nepomoze to uz je nalez v korenovom kanaliku vo vnutri zuba.boli ho to lebo este je z casti zivy a ked nan zahryzne vytvori sa tlak na koren a ta infekcia v nom boli laicky povedane. prva pomoc je vyvrtat do neho dierku aby sa ten tlak uvolnil,ale myslim si ze zteba akurat stiahne peniaze a aj tak zub skonci v kosi- to je moj nazor. Pretoze havo si nepovie ako ho to boli,kedy a tak
Adriana
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 403

Re: odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod moschino » Štv 29.03.2012 15:01

:plac:
Ja vidím, že ho bolí podľa toho, či sa chce hrať. Keď bolí, tak hačku nechce ani vidieť. Keď nebolí (po tom, čo dostal liek proti bolesti), tak si hračky nosí aj sám.
Takze ho boli to, že je zapálený? Teoretcky, ak by zápal pominul, zub síce polomŕtvy, ale kým pevný by mohol ostať? Aspoň nejakú dobu, kým je pevný?
veterinár mi povedal, že mám prísť, ak bude bolieť aj po vybratí liekov, zas nechcem, ak by mu ten zub mal robiť problémy, aby tam ostával :nwm:
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod pigie » Štv 29.03.2012 15:54

Moschino - ja som uz svoj nazor povedala a pridam ho aj sem. Ak aj zapal pominie, stale zostavaju infekcne bakterie vnutri mrtveho zuba - ak sa nevyplni. Ak sa vyplni - musi to byt precizna robota - najlepsie aj s resekciou - neviem ci sa robi u psov :nwm: Len tak je zaruka, ze zub ostane funkcny a hlavne sa nevytvori dalsi zapal. A ako tu uz bolo povedane, je ovela nachylnejsi na zlomenie - ale kolko vydrzi - to ti nepovie nik. Ja najdlhsie vyplneny mam uz cca 18 rokov a stale drzi. Jeden sa mi zlomil po 10 rokoch atd. Vsetko zalezi od nahody a "sily skloviny" poskodeneho zubu.
Ja by som sa v tom nevrtala - siel by von - usetrila by som si mozny dalsi problem :smile:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod Adriana » Štv 29.03.2012 16:37

Suhlasim s Pigie :smile: ,
Ono aj ked ho to na cas prejde boliet,infekcia v kanaliku pokracuje potichu a potom to buchne.

Pigie,
len si to s tymi zaplnenymi zubami nezariekni :lol: No neviem kolko by chudatko vysla cenovo resekcia, ked za zaplnenie pyta veto asi 100e.

Apropos,ja mam na prednej jednotke robenu resekciu uz druhy krat a stale to nie je ono.
Adriana
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 403

Re: odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod moschino » Štv 29.03.2012 16:45

Ďakujem za rady. Vytrhnúť je asi najlepšie riešenie (aj keď panika zo zubára, aj keď sa nejedná o moje zuby je dosť silná :lol: ). V pondelok ideme po dobratí ATB na kontrolu, opýtam sa veterinára na to trhanie, nech to máme čo najskôr za sebou
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod pigie » Štv 29.03.2012 17:01

Spravne - ono keby to bol uz bezzubec a kazdy jeden zub by bol dobry, mozno by som rozmyslala inak. Ale takto ma k dispozicii kopu dalsich zubov, ktore tuto funkciu zastanu.
Adriana - aj ja mam robenu resekciu tiez na prednej jednotke - nastastie klopem, aj ked prave tento zub sa mi zlomil po 10 rokoch, ale aspon koren drzi. Ja si so zubov uz nic nerobim, ak sa nieco stane, riesim, inak sa to uz ani neda :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod moschino » Štv 29.03.2012 20:52

Nedalo mi to a volala som veterinárovi, či môžeme prísť ešte dnes aspoň na rongen, aby sa na to kukol, že ideme cez víkend mimo Nr a bojím sa, že by ho to bolelo. Stihli sme dojsť ešte kým robil a urobil 2 snímky. Zub je vraj v poriadku, síce odumiera, ale je funkčný, bolí ho pravdepodobne ten kaz. Pýtala som sa na to vyberanie, či by to nebolo lepšie, nech ho to nebolí, že radšej vybrať, ako by mu mal narobiť problémy. Že vraj on by mi ho neodporúčal vyberať, zub je funkčný, drží dobre, je hlboko v kosti a pri vyberanie je dosť náročné. Že keby sa jednalo o zub, ktorý vybrať treba, tak by sa vybral, ale že on si myslí, že ho vybrať netreba.
Ak bude aj naďalej bolieť, ten kaz, tak mi dá kontakt na veterinára z BA, ktorý sa špecializujena zuby a že on rozhodne, čo ďalej. Ale že si myslí, že aj on skôr ako vybratie celého zubu odporučí dať do poriadku kaz, vybrať nerv a zub vyplniť. Vraj taký zub by mal pár rokov vydržať
Takže budeme čakať, či bude bolieť, alebo kedy začne bolieť znovu. Mám trochu kľud na duši, keď sme boli na tom rongene, aj keď aj tak musíme čakať, čo bude ďalej
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod lila.claire » Pia 30.03.2012 1:22

neviem porovnať zložitosť vytrhnutia zuba u psa a u človeka, no neviem si predstaviť že vytrhnutie zuba je zložitejší úkon ako opraviť kaz, vybrať nerv, zaplniť. uvidíš čo ti povie ten veterinár, ja by som sa s tým nesrala... jemu ten zub chýbať nebude pri hre a pri žraní.
no a rozhodne by som nečakala, či začne bolieť. keď mal už teraz také bolesti, že sa nechcel hrať tak to nebude len taký "neškodný" kaz. od zubov môže aj celé telo ochorieť.
It´s not a bug; it´s a feature.
lila.claire
Big Dog
 
Príspevky: 1256
Bydlisko: Košice

Re: odumierajuci / odumrety zub

Poslaťod moschino » Pia 30.03.2012 10:52

Ukazoval mi rontgenové snímky čo urobil, ten zub má koreň o dosť dhlší ako trčí von. Že vybrať taký zub je dosť zložitý proces, že by trebalo píliť, sekať... :oo: :ua: Že keby je to zub, ktorý určite musí von, tak von musí. Ale že ten zub síce odumiera, ale inak je pevný a funkčný, že on ho vyberať neodporúča.
Má tam kaz, ktorý vznikol kvôly odlúpeniu skloviny. Ak nepomôžu tie predpísané antibiotiká, tak sa beží do Bratislavy za MVDr. Braunerom. Že ale aj on skôr pristúpi na opravenie zubu, kazu, vybratie nervu a vyplneniu zubu ako k vytrhnutiu inak funkčného zubu.
Takže teraz, keď som s ním celý deň, dúfam si všimnem, keby ho to znovu začalo bolieť a ide sa hneď smer BA. Zatial sa tak netvári, nosí si hračky, vonku si nosil paličku. Keď ho bolel, nevzal do zubov nič
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na Choroby