Megaesophagus

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Megaesophagus

Poslaťod zuzuliatko4 » Pia 20.05.2011 15:11

Ahojte, mam 17 mesacnu fenku ktorej asi pred mesiacom diagnostikovali megaesophagus. Ide o zvacseny pazerak. Spociatku stale vracala, nas veterinar nam povedal ze je to z podrazdeneho zaludka. Ked sa to vsak neupravovalo, rozhodli sme sa navstivit veterinarnu kliniku. Tam nam povedali tuto diagnozu. Nie sme z toho velmi nadseny, lebo mame pocit, ze sa Eli, nas psik, dost trapi. Krmit ju musime vo vertikalnej polohe, a ako som si nastudovala info z internetu, tak musime v tejto vertikalnej polohe zostat este cca 20 minut, aby sa gravitaciou dostalo jedlo z pazeraka do zaludka. :ua: No aj napriek tomu, sa vyskytne stale situacia, ked sa eli pozvracia a potom ju este dost dlho napina, ako keby sa jedlo dostalo aj do priedusnice. Uz brala antibiotika, aby nedostala zapal pluc, a teraz nam lekar nasadil kortikoidy :plac: Najhorsie na tom je, ze Eli bola stale hravy psik, plny zivota. No odkedy sa zacalo zo zvracanie, tak je stale smutna, a skoro cely den spi. ma obavy, ako to vsetko dopdne, a ze ci sa iba netrapi. :plac: Prosim, ak mate niekto skusenosti s touto chorobou, poradte, ako ste riesili tuto situaciu vy....co je dobre..a comu by sme sa mali vyvarovat.....vopred velmi pekne dakujem...
zuzuliatko4
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Megaesophagus

Poslaťod Jannka » Pia 20.05.2011 15:37

Uz minule ma zaujalo toto ochorenie - totiz nedavno som sa docitala o psikovi z utulku - ze trpi tymto ochorenim a pisali tam, presne ako ty popisujes - ako ho musia specialne krmit atd...tak som si o tejto chorobe nieco precitala na nete - kedze som o nom predtym nepocula. Docitala som sa, ze vraj je dolezite zistit pricinu - ze ci je to vrodene, alebo je to neurologickeho povodu, pripadne ci to nie je zapricinene upchatim pazeraka (napr. cudzim telesom atd) pripadne zapalom atd atd - pricin vzniku tohto ochorenia je vela - citala som, ze niektore psiky sa z toho aj dostali, ked sa nasla pricina a ta sa vyliecila. Avsak, samozrejme, pokial to neni dedicne - tym padom sa s tym neda nic robit. Drzim palce.
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Megaesophagus

Poslaťod zuzuliatko4 » Pia 20.05.2011 15:45

Dakujeme velmi pekne, no, my momentalne berieme tie kortikoidy, ze ci to nebolo zapricinene nejakym zapalom. No potom sa mame hlasit u veterinara. Tak uvidime co povie. Tiez nam povedal to, co si napisala. Ze sa pokusime odhalit pricinu. Dufajme ze to vyjde. Zatial ju krmime tak, ze ju mam na rukach, uplne zmixovanou stravou, a potom ju este drzim cca 20 minut, aby vsetko stieklo do zaludka. Vacsinou sa podari, ze nezvracia, no niekedy ked je horsi den, tak iba lezi a chrci....to je najhorsie vidiet ako sa trapi :plac: Nasla som na nete, ze sa pri tejto chorobe vyuziva specialna stolicka - bailey chair...tak sa chystame si ju nechat vyrobit..aby bola poloha pri krmeni uplne vertikalna, a aby mala nasa laska pohodlie...uvidime ako nam to pojde....este raz dakujeme
zuzuliatko4
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Megaesophagus

Poslaťod miusiatko » Pia 20.05.2011 15:52

ja som o tom citala na zahranicnych weboch... vyrabaju sa uz aj misky pre takto chorych psov, aby sa im ulahcilo krmenie.
Ake vysetrenia jej spravili? Ak by to nebolo vrodeneho charakteru, mozno sa bude dat spravit nieco viac .
miusiatko
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 884
Bydlisko: Bratislava

Re: Megaesophagus

Poslaťod zuzuliatko4 » Pia 20.05.2011 16:07

Najprv sa nas dopodrobna vypytoval na jej stav, na vsetko mozne pocnuc priznakov, krmenia, cez spravanie, vyprazdnovanie, spanok...no vsetko mozne.....no a potom sa rozhodol ze spravi rontgen, najprv iba tak na lacno, a potom aj s kontrastnou latkou, ktoru jej dal. No a na tom druhom bolo definitivne vidiet, ze sa urcita cast kontresnetj latky dostala so zaludka, a cast zostala v pazeraku...vsenosti. Vsetko nam vysvetlil, s tym ze mame niekolko moznosti a to, ze sa to bud casom upravi samo, ked nie vyskusame kortikoidy, a ked ani to nie..ze budeme hladat pricinu vzniku a dufat ze to nie je ideopaticke. :nwm:
zuzuliatko4
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Megaesophagus

Poslaťod calwen » Pia 20.05.2011 16:12

No ja neviem, ale ja by som najprv hladala priciny a az potom do psa pchala tie hnusne kortikoidy :oo:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Megaesophagus

Poslaťod Jannka » Pia 20.05.2011 16:15

No ja neviem, ale ja by som najprv hladala priciny a az potom do psa pchala tie hnusne kortikoidy

asi tak. z akeho mesta ste? neskusite aj nazor ineho veterinara?
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Megaesophagus

Poslaťod zuzuliatko4 » Pia 20.05.2011 16:15

No, aj my sme takto uvazovali, ale tak hadam uz len vie, co je najlepsie...mal by mat vedomosti a hadam aj nejake skusenosti...tak dufajme ze to dopadne dobre...momentalne uz 4 den uzivame, a caka nas este 6 dni....tak uvidime....
zuzuliatko4
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Megaesophagus

Poslaťod calwen » Pia 20.05.2011 16:17

Ja ti nechcem kazit iluzie, ale nie je vela veterinarov na SR (aspon podla mna), ktori by sa "dobrovolne" podujali na hladanie priciny, ked mozu len strkat do psa kortikoidy.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Megaesophagus

Poslaťod zuzuliatko4 » Pia 20.05.2011 16:22

my sme z Vranova, a chodime do Trebisova, je tam klinika veretinarna....nevieme..este sme nezvazovali moznost navstivit ineho lekara. S tymto sme velmi spokojni, vsetko nam dopodrobna vysvetlil, moznosti liecenia a postuk akym sa budeme riadit....pozname tu diagnozu cca mesiac, tak verime zatial ze je postup voleny spravne
zuzuliatko4
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Megaesophagus

Poslaťod zuzuliatko4 » Pia 20.05.2011 16:25

calwen píše:Ja ti nechcem kazit iluzie, ale nie je vela veterinarov na SR (aspon podla mna), ktori by sa "dobrovolne" podujali na hladanie priciny, ked mozu len strkat do psa kortikoidy.

No, tak tymto mi kazis iluzie......a dost... :lol: no tak hadam, ked nam to tvrdil, tak to aj tak bude...aked nie, tak si budeme musiet zvyknut na krmenie vo vertikalnej polohe. ked to nezhorsi kvalitu jej zivota z inaj stranky ako je to krmenie..tak sa rada podujmem toho, aby som ju tak krmila......pokial sa nepridruzia aj ine problemy.....:)
zuzuliatko4
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Megaesophagus

Poslaťod Banshee » Pia 20.05.2011 16:37

Tak to mi je luto - o ake plemeno sa jedna (aspon ci je to psik maly alebo velky?)

Ja mam fenku ktorej to bolo diagnostikovane v 3 rokoch, dovtedy jej nic nebolo. Zistovali sme pricinu - uz si presne nepamatam vsetky vysetrenia (bolo to pred 6-7 rokmi), ale okrem beznych krvnych testov a RTG sme robili aj test na stitnu zlazu a test na myastheniu gravis (na to sa muselo poslat krvne serum do Nemecka). Bola som s tym na klinike v Trnave a aj na Jaggy v Brne - fenke ziadnu pricinu nenasli, vsetky testy dopadli negativne. Vsetci konstatovali len ze je divne ze sa jej to stalo v 3 rokoch. Jednalo sa ale o velmi pazravu fenku. Zvykla som psom davat suchy chlieb na cistenie zubov, pekne si to hryzli, ale tato fenka to zvykla zhltnut. Je mozne ze ten megaesophagus vznikol prave takto :( Takze pozor na pazrave psy, mozu si ublizit. Suchy chleba odvtedy uz nedavam ziadnemu psovi.

Veterinari jej nedavali ziadnu sancu na zlepsenie. No ja som na jej ockach videla ze ona chce zit a preto som sa s nou babrala dalej. Nie je to celkom tak ze pre kazdeho psa s tymto ochorenim je najvhodnejsia mixovana strava - mojej Queenie to robilo zle. Takze dostavala normalne namocene nabobtnane granule. Nemohla ich ale dostat vela, aby sa nedusila, takze som kupila nejake velmi vyzivne a krmila minimalne 2-3x denne. Fenka bola napriek tomu kostra potiahnuta kozou, no inak sa nedalo. Postupne sme si na rezim krmenia zvykli - krmila som ju tak, ze predne nohy mala polozene na stolicke, zadne na zemi a krmila som ju lyzickou, aby nehltala - no a po krmeni som ju chvilu vzdy nosila na rukach, aby bola v zvislej polohe a mohla odgrgnut.

Asi po 3 mesiacoch som si vsimla ze Queenie sa tvari ze jej je dobre, aj pribrala... tak sme isli na kontrolu a veterinar hovori ze sa stal zazrak - ono to je lepsie! Do roka jej ten problem zmizol uplne. Pre svoj klud duse ju stale krmim lyzickou a s prednymi nohami na stolicke 2x denne, ale bezne pri vycviku dostava piskoty a ine pamlsky a nevadi jej to, aj pije uplne normalne. Queenie bude mat tento rok 10 rokov a je v pohode. Takze som velmi rada ze som vtedy tomu jej pohladu hovoriacemu "ja chcem zit!" uverila a nevzdala to.

Ak by to malo geneticku pricinu tak to samozrejme dopadne inak :( Dolezite je zistit z coho to pes ma, no a potom dat na svoju intuiciu a to co mu pes hovori ocami... ci zit chce alebo sa velmi trapi a vzdal to.

Lieky Queenie nebrala ziadne, len na zaciatku mala zapal pluc a gastritidu, takze sme to vyliecili. Potom dostavala len Famosan na znizenie zaludocnych kyselin - ten som jej davala asi 2 roky a potom ho vysadila uplne.
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Megaesophagus

Poslaťod zuzuliatko4 » Pia 20.05.2011 16:49

Jej, tak z tohto som uplne nadsena, ze sa Vam to podarilo takto zvladnut. :smile: Urcite sa budeme pokusat zistit pricinu, a pokracovat v krmeni. Nasej najlepsie vyhovuje pomixovana strava, uz to mame odskusane. Ma cca 17 mesiacov, nevieme to presne, lebo som ju zachranila pred utopenim, a majitel nam nevedel povedat aka bola stara ked sme si ju brali. A je to miesanec kokorspaniela...cize velkost je podobna s kokorspanielom. Mne by bolo luto, keby sme ju museli dat utratit, lebo okrem tohto problemu, je uplne vporiadku. Trosku sa sice ukludnila, nie je taka hrava, a povacsinu spi..ale to si myslim je aj tymi liekmi teraz. dufam, ze budeme mat rovnake stastie ako ste mali vy, a da sa to doporiadku. Velmi by som si to priala..... :yes:


mozem sa opytat, ako ste to riesili s tekutinami.....ci si jej davala vtedy ked jedla..alebo ako.....s tymtoo este mame problemy..dakujem
zuzuliatko4
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Megaesophagus

Poslaťod Banshee » Pia 20.05.2011 17:06

Tekutiny - Queenie zvyklo pomoct ked som jej po krmeni a aspon ciastocnom odgrgnuti dala striekackou vodu (velkou 10ml). Este ked bola na rukach, vo zvislej polohe - takto sa zaroven splachlo jedlo dolu. Vodu dostavala teda v tom najhorsom obdobi len takto... treba ale dat pozor aby clovek psovi nedal naraz vela, aby to pes stihal hltat.
Postupne ako sa to zlepsilo, tak vodu zacala pit sama a obisli sme sa bez tohto procesu.
Bolo to v zime a Queenie tolko vody stacilo. Dalsia moznost je dat misku s vodou na vyvysene miesto, aby sa pes v pripade potreby pitia nezohybal dolu a naucit ho pit takto.
Queenie je trosku mensi pes, ma asi 6,5 kg, ale verim ze aj so psikom velkosti kokrika to cele pojde. Kazdopadne drzim palce aby sa fenka z toho tiez dostala!

Este doplnim, ze v tom najhorsom obdobi Queenie nerobilo dobre chodit von a pohyb ako taky, takze sme jej ho obmedzili na nevyhnutne minimum. Vtedy jej ale bolo dost zle, takze o nejaky pohyb ani ona sama zaujem nemala. Ked sa z toho dostala, tak normalne zas behala dostihy, agility, vsetko :)
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Megaesophagus

Poslaťod zuzuliatko4 » Pia 20.05.2011 17:30

Dakujem velmi pekne za rady........ :smile:
zuzuliatko4
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Ďalší

Späť na Choroby