Zúžená trachea

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Zúžená trachea

Poslaťod elinkaaa » Pon 09.05.2011 20:48

Chcela by som sa vas opytat ....mate nniekto skusenosti s tymto ochorením ?......my sme bolidneska na endoskopii a zistili nam zuzenu tracheu ......vraj by nam tabletky mali pomoct ...a vraj sa s tym da normalne zit .....ale aj tak by som mala rada nejake info od niekoho kto s ma s touto chorobou akesi skusenosti .....vopred Ďakujeme
elinkaaa
Nováčik
 
Príspevky: 27


Re: Zúžená trachea

Poslaťod jana232 » Uto 10.05.2011 6:36

ahoj,osobnú skúsenosť s tým nemám,ale môj psík mal v ňufáku steblo trávy a "diagnostikovali"mu bez vyšetrenia zúženie trachei.Takže mi bolo niečo okolo toho vtedy povedané-psík s tým vraj normálne "funguje",len pri rozrušení,keď sa raduje,po pití,nastane zúženie trubice a psík sa nemôže poriadne nadýchnuť.Rieši sa to liekmi -kortikoidmi.Tak,aspoň toľko,a našla som toto-http://www.bull-terrier.sk/dychacia-sustava/kolaps-priedusnice-trachealny-kolaps.html.
držím palec :ahoj:
jana232
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 555
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Zúžená trachea

Poslaťod com.kristina » Uto 10.05.2011 8:18

ahoj
Ja mám takúto skúsenosť. Náš Blacky v jeden večer sa začal dusiť čo trvalo možno aj 30 sekúnd. Strašne som sa zľakla tak hneď na druhý deň sme utekali k vetovi. Doktor ho vyšetril, popočúval a zistil že dýchanie je nečisté a dal mu dve injekcie s tým že o dva dni na kontrolu + mu urobia rtg lebo má podozrenie na zúženie trachei. Na kontrole doktor povedal že dýchanie sa veľmi zlepšilo a na snímku rtg nám ukázal tracheu. Vyzerala dobre, nebol tam náznak nejakého zúženia, takže nám dal antibiotiká na 10 dní na zápal. Obojok sme vymenili za postroj, lebo sa zvykne ťahať a to mu spôsobovalo aj dusenie. Ešte nám chýbajú 2 dni na dobratie a musím si zaklopať (klop klop), dusenie prestalo, je mu oveľa lepšie.
Aký stupeň mu zistili? Lebo sú 4 stupne.
com.kristina
Nováčik
 
Príspevky: 29

Re: Zúžená trachea

Poslaťod vavrena » Uto 10.05.2011 9:43

My máme tiež pravdepodobne zúženú tracheu, pes sa dusí odmalička, väčšinou ho to chytí počas oddychovania. Stav sa mu nezhoršuje ani nezlepšuje. Odporúčam si prečítať tému o reverznom kýchaní :yes: . Postroj som nedávala, nosí obojok, pes nemá čo ťahať tak či tak, nebudem mu uľahčovať ťahanie postrojom. Ale ak náhodou ťahá napríklad za háravkou dhšie ako minútu,že pri nej musíme trebárs stáť a on sa ťahá ako pako k nej, fakt sa začne potom dusiť a chrčať, po 10-20s prestane a funguje ďalej normálne. Na vyšetrení sme neboli, odmietam mu nasadiť akékoľvek lieky, pokiaľ ho jeho handicap neobmedzuje v bežnom živote ani počas vysokého výkonu, a ak by mu stav zhoršil, tak dáme samozrejme vyšetriť aj zoperovať.
Tu na fóre sú viacerí so psami, ktoré majú podobný problém, a užívajú si život naplno a v ničom nie sú obmedzení. :no:
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Zúžená trachea

Poslaťod elinkaaa » Uto 10.05.2011 19:14

my uz mame postroj zo dva roky , lebo vzdy taha ako blazon ......ja som tiez proti liekom ......ale hrozi mu aj riziko udusenia .....a to by som asi neprezila ze kvoli mojim nazorom na lieky by som o neho prisla pretoze doobeda je sam a vtedy by mu nemal kto pomoct ......z som cosi nasla k tomu a vraj ak sa lieky beru poctivo a pravidelne tak sa to aj za 3 mesiace uvolni a potom hafo uz nemusi brat lieky stale ......moj to nema ani pri zvysenej namahe ......alen tak znicoho sa to objavi ....niekedy ked sme vonku .,...inokedy ked spi .....
elinkaaa
Nováčik
 
Príspevky: 27

Re: Zúžená trachea

Poslaťod com.kristina » Uto 10.05.2011 19:26

ak sa to nelieči tak sa to bude zhoršovať až to príde do takého štádia že sa psík raz udusí...to nemám z vlastnej hlavy...radšej mu to preliečim teraz ako keď mu budú musieť raz robiť operáciu.....radšej lieky ako operácia...ani ja som neni z toho nadšená že musí brať lieky ale nenechám ho predsa trpieť a ani ja sa už na to nemôžem pozerať..treba to podchytiť včas a liečiť, potom by sa to zhoršovať nemalo
com.kristina
Nováčik
 
Príspevky: 29

Re: Zúžená trachea

Poslaťod elinkaaa » Uto 10.05.2011 19:33

jasne ze mu budem davat radsej lieky ....len som reagovala na vervaninu spravu ze ona lieky hafanovi odmieta davat .....a operacia sa na slovensku ani nerobi .....len v cz ....a stoji okolo 50000 ceskych korun .....takze si myslim ze lieky su financne lepsia alternativa .....a ked mu maju zachranit zivot tak mu ich budem davat aj 5x denne .....este je mlady a keby mi odisiel este by som sa s tym nezmierila ......
a ake lieky ste uzivali ????......
elinkaaa
Nováčik
 
Príspevky: 27

Re: Zúžená trachea

Poslaťod Minnie » Uto 10.05.2011 19:37

no co ja viem, moj pes ma tiez obcas zachvaty dusenia. chrci ked sa snazi nadychnut a hrudnik sa mu hlboko zviha a hned na to klesa. proste ho naduva. nikdy som to neriesila. ked to na neho pride bud ho necham a ono mu to o chvilu povoli, alebo mu masirujem krk. psik ma uz 9 rokov a nemyslim, ze potrebuje dake lieky. obmedzovat ho to neobmedzuje, zvycajne to rychlo prejde, tak naco do neho pchat lieky.
Na svete nie je toľko tmy, aby dokázala zhasiť jednu maličkú sviečku.
Minnie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 333
Bydlisko: Jelenec

Re: Zúžená trachea

Poslaťod elinkaaa » Uto 10.05.2011 19:41

lenze bez odborneho vysetrenia si len ty mozes mysliet ze to je v poho a ze to prejde .....mna veterinar upozornil ze sa moze aj zadusit ......a niekedy tie lieky staci brat 3 mesiace a viac nie .....to mas to iste ako keby si svojmu dietatu odmietla dat lieky lebo ten kasel je podla teba v pohode ,...a pritom moze mat nieco vazne ......
elinkaaa
Nováčik
 
Príspevky: 27

Re: Zúžená trachea

Poslaťod com.kristina » Uto 10.05.2011 21:14

elinkaaa
kto ti povedal že tá operácia je taká drahá? ja síce neviem koľko stojí ale zdá sa mi to prehnané...máš pravdu, aj mne veto hovoril že to treba preliečiť inak sa to bude zhoršovať...tabletky sa volaju Noroclav
nevieš náhodou koľko stojí to vyšetrenie endoskopiou?
com.kristina
Nováčik
 
Príspevky: 29

Re: Zúžená trachea

Poslaťod elinkaaa » Str 11.05.2011 5:57

com.kristina
Samotna edoskopia stoji okolo 20 eur .....ale narkoza a to vsetko okolo toho ..tak ma to vyslo cele na 50 eur .....o tej operacii ma informoval moj veterinar, ze oni spolupracuju s tou klinikou v cechach....a to je cena len samotnej operacie ....
lebo mi mame nejake lieky Theoplus ale velmi po nich hnackuje .....teda nevieme ci je to dosledok este tej narkozy alebo z toho ze sa tak bal alebo ci je to liekami ......
elinkaaa
Nováčik
 
Príspevky: 27

Re: Zúžená trachea

Poslaťod vavrena » Str 11.05.2011 6:11

Ale Kristína, tvoj pes mal bacila a sama vravíš, že RTG neukázal zúženie trachey, tak nerozumiem, čo to má s touto témou potom?

Elinka, a RTG ti robili?
elinkaaa píše:my uz mame postroj zo dva roky , lebo vzdy taha ako blazon ..

com.kristina píše:Obojok sme vymenili za postroj, lebo sa zvykne ťahať a to mu spôsobovalo aj dusenie.

Z týchto príspevkov to vyzerá, akoby ste len nenaučili psy chodiť na vodítku. :nwm:

Máte prosím vás, nejaké zdroje, kde sa píše, ako lieky rozširujú tracheu? Alebo môže k tomu napísať niečo niekto kompetentný? Noroclav je na stafylokoka a streptokoka a dermatitiídu, ale o rozširovaní trachey sa nepíše nič, ja by som rada vedela, ako to funguje, lebo doteraz som poznatky o tom, že zúženie trachey je pomerne častý jav u psov, ale neohrozuje ich, dožívajú sa normálne, chrčia z času na čas, chytá ich to počas oddychu alebo silnom stláčaní krku, a že sa s tým nič nedá robiť, vo vážnych prípadoch sa operuje, a že postihuje širokú paletu psov. tu na fóre viem o bíglovi, ratlíkovi, pudlovi, braďochovi a Minnie tiež vraví, že jej pes chrčí. Nejaké konkrétne poznatky, lieky, články (okrem toho, na ktorý tu už bol link?) Téma, kde sa spomína reverse sneezing http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f= ... 8&start=45 a video http://www.youtube.com/watch?v=1UyBrb0Hhpk Google vám vyhodí XY ďalších vecí...

Toto majú vaše psy?
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Zúžená trachea

Poslaťod com.kristina » Str 11.05.2011 8:48

Vavrena
Nikde som nenapísala, že môj psík má zúženú tracheu. Napísala som moju skúsenosť s dusením a to video čo si sem hodila tak presne to má môj psík. Mne doktor vysvetlil že to má 4 stupne. Rtg snímkom sa prvé dva zistiť nedajú iba 3. a 4 stupeň, preto nám dal lieky s tým že keď to neprejde urobia mu vyšetrenie tou endoskopiou aby mohli zistiť či je to 1. alebo 2. stupeň..už rozumieš? Možno to môjmu psíkovi iba začína. To že sme vymenili obojok za postroj nám kázal samotný doktor a lieky sú na to aby sa psovi uľavilo a nedusil sa, liekmi sa to dá tlmiť...ale ty máš asi iné poznatky, skús zájsť k vetovi na rtg a možno budeš nemilo prekvapená v akom stave to má tvoj psík...a tvoja poznámka k tomu že sme našich psov nenaučili chodiť na vodítku je trápna....každý pes sa ťahá a nehovor že nie...keď si môj psík na mňa poriadne navykne a nebudem sa ho báť pustiť tak mu vodítko ani nedám...tiež nechápem prečo sa nás snažíš presvedčiť že je to úplne normálne a pes lieky nepotrebuje...keď si taká múdra utekaj to povedať môjmu vetovi, lebo on má na to iný názor
com.kristina
Nováčik
 
Príspevky: 29

Re: Zúžená trachea

Poslaťod elinkaaa » Str 11.05.2011 9:04

newiem v ktorom stave to ma moj hafan to mi nepovedali .....a moj nazor je ze pes ma posluchat ale zase nie je cvicena opica a ani doplnok do kabelky ,....teba tiez ked nove saty zaujmu vo vyklade tak k nemu pribehnes ...to iste urobi aj pes ...je to normalny tvor a teda normalny prejav ...... nam to zistili len v pondelok a v skole tazke skusky takze k odbornej literature sa dostanem az niekedy cez vikend ak nieco najdem jasne ze to sem hodim .....preto som zalozelia tuto temu ..lebo ziatial s tym nemam skusenosti a zaujimalo ma ake lieky ktori hafovia brali a ci im to pomohlo .... :smile:
elinkaaa
Nováčik
 
Príspevky: 27

Ďalší

Späť na Choroby