Choroby pečene

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Choroby pečene

Poslaťod trish » Štv 13.06.2013 0:20

ahojte, toto je moj prvy prispevok, uz dlhy cas som citatelkou dogfora, ale potrebovala by som sa poradit a to bol dovod, preco som sa zaregistrovala. Neviem, ci som v uplne spravnej diskusii, ci som odhadla temu, ale hadam nebudem upne mimo.
Jedna sa o mojho psika, asi pred dvoma tyzdnami zacal mat nepekne kakanie, par dni som to sledovala a kedze sa to nezlepsovalo, navstivili sme veterinarnu kliniku. Veterinarka mu dala probiotika, ktore mu pomohli upravit formu kakania, i ked to stale nebolo uplne idealne. Okrem tej zmenenej formy kakania (nie je to hnacka, skor taka neforemna stolica), psik zacal chudnut, napriek tomu, ze ma nadstandardny apetit, inak ma dobru naladu, je pohyblivy, teplotu nema, dalsim priznakom je nadmerna plynatost. Zajtra ideme znovu k veterinarke, dozvieme sa vysledky vysetrenia jeho :kak: , vzorky som zbierala tri dni. Ale k veci, preco som si vybrala tuto diskusiu, pretoze pri prvej navsteve veterinarky som dala urobit psikovi hematologiu a biochemiu, hematologia bola v poriadku, podla mna primarne v poriadku, co som si nasla nejake referencne hodnoty, mal zvysene ezofyly a bazofyly, ale to veterinari vacsinou neriesia, biochemia vsak mala prekvapivy vysledok, ALT mal zvysene takmer sedemkrat, AST jeden a polkrat, Cholesterol mal znizeny. Vzhladom na tento sokujuci vysledok sme dostali Silivet na podporu pecene, nemam velku doveru k polskym vyrobkom, tak Silivet zostal neotvoreny a nahradila som ho olejom silybum marianum, co si myslim ze by mohlo mat lepsi efekt. Psik papa dlhodobo BARF, je pravda, ze par tyzdnov predtym, ako nastala tato situacia, sme zmenili dodavatela maska, len neviem, ci by to mohlo mat vplyv na to, co sa stalo, len tak si spisujem, co sa kedy zmenilo a co mohlo byt pricinou. Po zisteni danych skutocnosti som zacala psikovi varit masko, avsak ako sa zda, neprinasa to velku zmenu v kvalite kakania :ua: Zajtra planujeme znovu navstevu veterinarnej kliniky, aby sme zistili viac, urobime sonograficke vysetrenie a znova odoberieme krv tentokrat na TLI test.
Chcem sa teda spytat ma/mal niekto z vas skusenost s takto vyskocenymi pecenovymi enzymami pri krmeni BARF?
Inak tato tema ma sice malo stranok, o to je vsak smutnejsia, velmi smutne co vsetko moze postihnut nasich najvernejsich priatelov :ua:
Nech sú všetci psíci zdraví a šťastní! Krása je v ich srdiečku!
Nie je dôležité odkiaľ prichádzame, ale kam ideme!
trish
BANNED
 
Príspevky: 87

Re: Choroby pečene

Poslaťod zuzka:) » Sob 15.06.2013 14:33

ako dopadli dalšie vyšerenia? a parazity sa teda nenašli?
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Choroby pečene

Poslaťod trish » Ned 16.06.2013 10:42

Ahoj Zuzka,
tak uz mame diagnozu, zda sa, ze som priznaky ochorenia zachytila este v dost skorom stadiu a zvolena cesta (postup vysetreni) pre odhalenie spravnej diagnozy, resp. priciny preco sa to vsetko deje, preco je moj psik chory bola spravna. Od piatku citam velmi vela informacii a nasla som uzasny web, ktory je neskutocne napomocny pre vsetkych majitelov psikov postihnutych tymto neprijemnym ochorenim.
Vysledky laboratorneho testu kakania mojho psika dopadli fajn, ziadne parazity, gardie ani nic podobne. Povodne som planovala dat urobit aj test na pritomnost skrobu a tukov, ale napokon som od toho upustila, kedze som sa rozhodla pre TLI test krvi. V den ked sme isli znova na krv (TLI test) mi napadlo odobrat psikovi moc s nadejou, ze nas to posunie dalej. Vysledok - moc ma prilis zasadity (alkalicky?) s obsahom malych krystalikov (struvitov?). No takze dobre, ze som priniesla aj moc. V ten den sme absolvovali aj sonograficke vysetrenie, psikovi sa to velmi pacilo :yes: Vsetky skontrolovane organy vyzerali OK, az na creva, ktore z pochopitelnych dovodov boli podrazdene - opuchnute (edemicke?) a mal tam nesmierne mnozstvo plynovych bublin, chudacik :ua: No, vysledky TLI testu sme mali velmi rychlo a zial tento test potvrdil diagnozu z ktorej som mala obavu - exokrinna pankreaticka nedostatocnost (exocrine pancreatic insuffienci - EPI), pozitivnou spravou v ramci tohto testu bolo, ze hodnota pecenoveho enzymu ALT sa znizila z povodnych takmer 7, pod 2, za obdobie 10 dni, takze ja skutocne verim zazracnemu ucinku oleja Silibum Marianum.
Tolko teda moja sprava o mojom psikovi :ua: Teraz potrebujeme velmi vela sil a presvedcenia a aj trochu stastia, aby sa nam darilo v terapii, aby sa mojmu psikovi co najskor zlepsila kondicia, aby mohol byt znova stastny a fit, drzte nam palce prosim!!!
A taka mala rada odo mna, traviace problemy s priznakmi zmenenej kvality kakania, ubytku na vahe, ci nadmernej plynatosti nie je vzdy vhodne brat na lahku vahu, tiez nie je vhodne uspokojit sa len s nejakymi antibiotickymi tabletkami, treba hladat informacie, na to je tu internet, a treba konat, a tak najst co najrychlejsie spravnu cestu k spravnej diagnostike, aby sa dalo psikovi co najskor a s najvacsim moznym efektom pomoct :yes:
Nech sú všetci psíci zdraví a šťastní! Krása je v ich srdiečku!
Nie je dôležité odkiaľ prichádzame, ale kam ideme!
trish
BANNED
 
Príspevky: 87

Re: Choroby pečene

Poslaťod zuzka:) » Ned 16.06.2013 10:53

trish píše:V ten den sme absolvovali aj sonograficke vysetrenie, psikovi sa to velmi pacilo :yes:
zlatý :lol:
ďakujem za odpoved. a držíme palce, nech sa psíkovi rýchlo polepší :smile:
čo je ale TLI test? :hi: alebo aspoň celým názvom
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Choroby pečene

Poslaťod trish » Ned 16.06.2013 11:13

DAKUJEME Zuzka!
TLI test je test na pritomnost enzymov v pankrease, v jeho exokrinnej casti (porucha endokrinnej casti sposobuje cukrovku). TLI je anglicka skratka zo Serum Trypsin-Like Immunoreactivity, ak je vysledok pod 2 je to zle :ua: Test nam robili v nemeckom Labokline. Najcastejsou pricinou je Pancreatic Acinar Atrophy, najcastejsie postihnute plemeno je Nemecky ovciak a v tomto plemene prebehlo aj najviac vedeckych prac co sa tyka dedicnosti a podobne, zial ziadne plemeno ani krizenec nie je imunne voci tomuto ochoreniu :ua: S pankreasom je to podobne ako s pecenou, pokial funguje aspon na 20% vsetko navonok vyzera OK a potom ked to klesne pod 20 pride rapidna zmena. Neprijemne je, ze vzhladom na nedostatocnost tvorby enzymov nutnych na travenie, sa potrava netravi a vytvara idealne prostredie na premnozenie zlych bakterii v crevnom systeme a to je ten proces, ktory si majitel psika vsimne ako prve ... vznikne vlastne zapal v crevach a prerastanie zlych bakterii cez crevnu stenu :ua: Co sa logicky nasledne odraza aj na peceni, preto ten vysledok ALT, co znamena poskodenie pecene, odumretie pecenovych buniek a vyplavenie ALT do krvi...
Nech sú všetci psíci zdraví a šťastní! Krása je v ich srdiečku!
Nie je dôležité odkiaľ prichádzame, ale kam ideme!
trish
BANNED
 
Príspevky: 87

Re: Choroby pečene

Poslaťod zuzka:) » Ned 16.06.2013 11:48

vďaka, ja som o EPI počula, len mi neboja jasná tá skratka :smile:
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Choroby pečene

Poslaťod trish » Ned 16.06.2013 11:54

:smile: tak EPI vacsinou sa pouziva pri epilepsii, ono je zle, ze v nasich koncinach je toto ochorenie castokrat zle diagnostikovane a tak sa straca cas pre zahajenie spravnej terapie :ua: alebo co je horsie psik je lieceny nespravne len sa natvrdo potlacaju symptomy az nakoniec nastane to najhorsie :ua:
Neviem, skusala som hladat, este som tu nie tak zabehnuta, ale tema o chorobach pankreasu tu zatial nie je, dufam, ze psici maju a mali to stastie, ze take nieco ich nepostihlo, tak porozmyslam a pokusim sa zalozit taku temu (hadam sa mi to podari :yes: ) co myslis Zuzka, ma to zmysel?
Nech sú všetci psíci zdraví a šťastní! Krása je v ich srdiečku!
Nie je dôležité odkiaľ prichádzame, ale kam ideme!
trish
BANNED
 
Príspevky: 87

Re: Choroby pečene

Poslaťod zuzka:) » Ned 16.06.2013 12:01

ak tu taká téma nie je, tak prečo nie :smile: a hej, skratka EPI, ma vždy na chvíľu zmätie či je to epilepsia alebo toto :lol:
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Choroby pečene

Poslaťod johnypx » Ned 16.06.2013 14:52

Tara z BB píše:pestrec mariansky -panennsky olej uz na sklade :
http://www.felixcanis.sk/canarius/eshop ... lej-1000ml


moze sa brat aj dlhodobo?
johnypx
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Choroby pečene

Poslaťod Tara z BB » Pon 17.06.2013 18:08

Ano je mozne brat ho aj dlhodobo. FC
Tara z BB
Okoloidúci
 
Príspevky: 10

Re: Choroby pečene

Poslaťod Olívia » Sob 03.08.2013 22:53

Ahoj, nas 12 rocny pitbul mal cca pred tromi mesiacmi diagnostikovanu zvacsenu prostatu,veterinar mu predpisal ATB,ale bral asi 3 tyzdne keď začal hnackovat,tak sme mu ich doma vysadili ale vodnate hnacky stále pokracuju, psík už je len kosť a koza,apaticky a síce pije a sem tam papka ale inak už nevladze ani riadne chodiť.bol na infuziach a berie lieky a že mu nefunguje pecen,oči žlté nema,berie aj kvapky na obnovu mikroflory ale zatiaľ nič.viete mi poradit čo ešte skúsiť na obnovu pecene?surne prosim,hnacky sú vodnate,strieka to doslova z neho,dnes sa v nich objavila krv.
Olívia
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Choroby pečene

Poslaťod Dana D » Pon 05.08.2013 8:30

Keď ešte sem tam papá, tak skús pozrieť do tejto témy spätne čo sa odporúča ako vhodná diéta pri chorobách pečene.
Ak hodnoty ešte nie sú príliš vysoké, tak pomáha diétny režim, denné podávanie ostropestreca mariánskeho, v akútnych štádiách už len infúzie, ktoré psík dostáva počas celého dňa.

Ochorenie pečene v tomto veku ju dosť závažné, nechcem ťa strašiť, ale väčšinou prograduje rýchlo a psík nemá šance na vyliečenie. Aj pri najväčšej snahe sa chorá pečeň už nevylieči, môže sa len udržiavať v čo najstabilizovanejšom režime.

Keďže ty však uvádzaš, že:
Olívia píše:hnacky sú vodnate,strieka to doslova z neho,dnes sa v nich objavila krv.

tak si myslím, že psík by mal byť už na tých infúziách, ktoré budú podávané celodenne a popri tom by mu mal veterinár spraviť kompletné vyšetrenia pečene či vôbec má zmysel psíka trápiť a či má ešte šance na zlepšenie (sono, rozšírené krvné testy pečene - robia špecializované pracoviská kde sa krv posiela).
Držím päste.
Dana D
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Stupava

Re: Choroby pečene

Poslaťod Jajahh » Pon 21.10.2013 8:54

Dobry den vsetkym.
Chcela by som Vas poziadat o pomoc..
Moja 9 rocna fenka ma zle pecenove testy.. Robili jej aj rtg a nastastie ziadny nalez nenasli..
Preliecuje sa liekmi s obsahom pesterca marianskeho a specialnou granulovou dietou zn. royal canine..
Kedze je pre mna velmi dolezite vyberat granule, kt nestestuju na zveroch, tak mi krmenie rc sposobuje znacny problem :(
Prosim, nepoznate niekto veterinarny rad granul al mokrej stravy, kt by netestovali?
Pripadne, nepoznate prosim zoznam vhodnych potravin, kt moze pes s ochorenim pecene konzumovat a nahradili by granulovu dietu?

Vopred Vam dakujem za reakcie :)
Jana
Jajahh
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2

Re: Choroby pečene

Poslaťod MisheliQ » Pon 21.10.2013 9:41

Čiže sa nevie, prečo má také zlé pečeňové testy?? Najprv by som hľadala asi primárnu príčinu problému a ak nebol žiadny nález na pečeni, tak tá asi nebude pravdepodobne primárny problém, iba sekundárny problém, kompenzácia za ten primárny problém...
Na podporu pečene (hepatoprotektíva) sú napr. silymarin (to je to, čo už máš: ostropestrec mariánsky, milk thistle), SAM (S-adenosyl-L-metionin), NAC (N-acetyl-cystein).
Čo sa týka diéty, neviem ti poradiť, ale na google som niečo našla napr. http://dogcathomeprepareddiet.com/diet_ ... sease.html nakoľko je to ale vhodný spôsob kŕmenia psa s problémom pečene zhodnotiť, zatiaľ, neviem.
Veľa zdaru
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Choroby pečene

Poslaťod jokejana » Pon 21.10.2013 14:09

MisheliQ píše:Čiže sa nevie, prečo má také zlé pečeňové testy?? Najprv by som hľadala asi primárnu príčinu problému a ak nebol žiadny nález na pečeni, tak tá asi nebude pravdepodobne primárny problém, iba sekundárny problém, kompenzácia za ten primárny problém...
Na podporu pečene (hepatoprotektíva) sú napr. silymarin (to je to, čo už máš: ostropestrec mariánsky, milk thistle), SAM (S-adenosyl-L-metionin), NAC (N-acetyl-cystein).
Čo sa týka diéty, neviem ti poradiť, ale na google som niečo našla napr. http://dogcathomeprepareddiet.com/diet_ ... sease.html nakoľko je to ale vhodný spôsob kŕmenia psa s problémom pečene zhodnotiť, zatiaľ, neviem.
Veľa zdaru

Asi nie prilis potesujuce, ale my mame rovnaky problem. Krpcovi sme robili kadejake testy, chvilu sa myslelo, ze ma PSS, ktory sa nakoniec nepotvrdil a pecenove testy mame stale zle... Urcite sa nic neskazi, ked sa pridava spominany ostropestrec mariansky. Recepty, ktore dala MisheliQ sme mali aj my a su fajn :jop: V pripade zaujmu mam este dalsie v rozlicnych variantach. Jeden z vetosov nam doporucil Hills L/D, ale lepsie sa krpec citil po tej domacej varenej.
jokejana
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 801

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby