Prvá pomoc pri otrave

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Prvá pomoc pri otrave

Poslaťod tana » Pia 08.08.2008 16:12

No, prvá pomoc pri podozrení na otravu by mala spočívat v okamžitom vyhladaní veterinára ! Kedže väčšina volne dostupných jedov je kumarínoveho povodu (otrava pre hlodavce), ktoré učinkuju na princípe zníženej zrážanlivosti krvi- zjednodušene povedané, zviera vykrváca do vnutra a následne zomrie.. Ale až po viacnásobnom požití!
Takže ak načapáte vášho psa, ako žere otravu na myši, netreba hned robit paniku. Väčšinou stačí ponuknut mlieko, kt. neutralizuje jedy (aj 1 liter, v závislosti od velkosti psa. Lepšie srajda ako niečo horšie :lol: ) A potom by som zašla preventívne k vetovi pichnut vit. K (podporuje zrážanie krvi) a tiež nikdy neviete, či tu otravu psík nežral aj dni predtým! Príznaky sa možu dostavit ovela neskor od prvého požitia. Iné typy jedov sa vyskytuju naozaj zriedka, ale v každom prípade treba hned utekat k vetovi, kt. už zvolí sám další postup liečby :smile:

PS: na ten peroxid sa radšej vykašlite, akurát možete psovi ešte viac uškodit :ach: :pac:
tana
Junior
 
Príspevky: 204

Re: OTRAVA

Poslaťod Bibiana » Pia 08.08.2008 17:35

Offtopic: Ja som raz bola s Falikom u oca v robote, ten pred našim príchodom odstránil všetky otravy na myšy a potkany z dosahu, no zabudol odstrániť jednu, zo záchoda. Nejako sa tam maco dostal a pojedol to. Hneď sme leteli k vetovi, pichol mu nejakú injekciu, na to sa asi tri krát vyvrátil a následne po pol hoďke ho aj prehnalo. Dostali sme nejaké tabletky na "unormálnenie" stavu.. Uf, boli to ale veľmi krušné chvíle a otrasné myšlienky :ua:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: OTRAVA

Poslaťod Rauke » Pia 08.08.2008 17:38

presne ako napisala tana, podat psovi mlieko alebo vajecny bielok, alebo obidve zmiesat a podat naraz. tak tiez zivocisne uhlie Carbotox-vyviaze toxicke latky a prezenie psika. no aak vieme s istotou ze to bola otrava antikoagulacnymi rodenticidmi tak sa podava vit. K v pripravku Kanavit, ktory pomoze synteze protrombinu.aby sa obnovilo zrazanie krvi
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: OTRAVA

Poslaťod wildrane » Pia 08.08.2008 19:50

tana píše:No, prvá pomoc pri podozrení na otravu by mala spočívat v okamžitom vyhladaní veterinára ! Kedže väčšina volne dostupných jedov je kumarínoveho povodu (otrava pre hlodavce), ktoré učinkuju na princípe zníženej zrážanlivosti krvi- zjednodušene povedané, zviera vykrváca do vnutra a následne zomrie.. Ale až po viacnásobnom požití!
Takže ak načapáte vášho psa, ako žere otravu na myši, netreba hned robit paniku. Väčšinou stačí ponuknut mlieko, kt. neutralizuje jedy (aj 1 liter, v závislosti od velkosti psa. Lepšie srajda ako niečo horšie :lol: ) A potom by som zašla preventívne k vetovi pichnut vit. K (podporuje zrážanie krvi) a tiež nikdy neviete, či tu otravu psík nežral aj dni predtým! Príznaky sa možu dostavit ovela neskor od prvého požitia. Iné typy jedov sa vyskytuju naozaj zriedka, ale v každom prípade treba hned utekat k vetovi, kt. už zvolí sám další postup liečby :smile:

PS: na ten peroxid sa radšej vykašlite, akurát možete psovi ešte viac uškodit :ach: :pac:

Nie na všetky jedy je mlieko vhodné, pri niektorých má opačný účinok. Lepšie ako Kanvit sú hemostiptiká /napr. Dicynone, Exacyl, Pamba/
"Nie je na svete lepšieho psychiatra, než je šteňa olizujúce vám tvár."

http://www.wildrane.szm.sk

Obrázok
wildrane
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485
Bydlisko: Likavka

Re: OTRAVA

Poslaťod Rauke » Pia 08.08.2008 22:30

aky opacny ucinok moze mat mlieko??? jeho ucinok spociva v tom, ze chrani sliznicu zaludka a criev pri poziti akejkolvek toxickej latky. a pri otrave rodenticidmi sa podava prave vit K! a nie Kanvit ale Kanavit, asi si mala na mysli nieco ine...
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: OTRAVA

Poslaťod zeane » Sob 09.08.2008 6:27

Teším sa, pekne sme sa rozdiskutovali. :jupi: wildrane, je pekné, že nám radíš konkrétne názvy, :nwm: len by ma zaujímalo, ktorý z nich je voľne, prípadne preventívne u veterinára abo v lekárni zakúpiteľný a čo tak zhruba stojí. A teda samozrejme zaraditeľný ako prvá pomoc do psej lekárničky.
Zatiaľ som vyčítala Carbotox - "preháňavé" čierne uhlie, takže zaradím do lekárničky, carbosorp tam už mám :no:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: OTRAVA

Poslaťod wildrane » Sob 09.08.2008 7:50

Renique píše:aky opacny ucinok moze mat mlieko??? jeho ucinok spociva v tom, ze chrani sliznicu zaludka a criev pri poziti akejkolvek toxickej latky. a pri otrave rodenticidmi sa podava prave vit K! a nie Kanvit ale Kanavit, asi si mala na mysli nieco ine...

Mala som na mysli práve to čo som písala, Kanavit je vit. K.
Vitamín K (protikrvácavý faktor, metylnaftochinon)
- upravuje zrážanlivosť krvi, umožňje tvorbu protrombínu v pečeni, čím zabraňuje vykrvácaniu, len ten proces trvá trochu dlhšie a ty pri krvacaní potrebuješ rýchly nástup účinku lieku, preto je vhodné podávať hemostipiká, antihemoragiká a hemostatiká. Ten opačný účinok ti kuk doma v knižke /je to len pri niektorých jedoch/, aby som ti nenapísala somarinu. :ahoj:

zeane píše:Teším sa, pekne sme sa rozdiskutovali. :jupi: wildrane, je pekné, že nám radíš konkrétne názvy, :nwm: len by ma zaujímalo, ktorý z nich je voľne, prípadne preventívne u veterinára abo v lekárni zakúpiteľný a čo tak zhruba stojí. A teda samozrejme zaraditeľný ako prvá pomoc do psej lekárničky.
Zatiaľ som vyčítala Carbotox - "preháňavé" čierne uhlie, takže zaradím do lekárničky, carbosorp tam už mám :no:

Všetky vymenované lieky sa podávajú i.v./do žili/, prípadne i.m. /do svalu/, najlepsíe je ich aplikovať pravidelne i.v. /nemusia byť vo forme infuzie, ale bolusovo, pripadne riedene v pomere 1:1/. Ked chodím k vetosom, mávajú ich, neviem ako u Vás... Velké krvácanie a poruchy zrážanlivosti krvy sú choroby, ktoré sa neliecia doma, na to tu máme študovaných :lol:

Pri otravách je celkovo najlepšie dostať ich z tela čo najrýchlejsie, preto je vhodnejsie ako mlieko vyvolať zvracanie a mlieko, by som mozno podávala až po tom, ak by som vedela čím sa haf otrávil. Ale asi by som skorej využila ten Carbosorp/znižuje vtrebávanie jedu/,alebo Carbotox /má preháńavý učinok a pôsobí detoxikačne na niektoré jedy/
"Nie je na svete lepšieho psychiatra, než je šteňa olizujúce vám tvár."

http://www.wildrane.szm.sk

Obrázok
wildrane
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485
Bydlisko: Likavka

Re: OTRAVA

Poslaťod zeane » Sob 09.08.2008 10:59

:yes: ďakujeeem :yes: ono ani tak nejde o to, čo podať psovi u veta - ten by to hádam mohol vedieť - určo lepšie ako ja :no: Ale o to ako a čím zakročiť na mieste, ihneď a nemať blbý pocit že pes vďaka tomu čo (nenažratec pitomý) zblajzol cestu k vetovi neprežije. Niekedy ten veterinár nie je zas tak blízko, mnohí ti tu napíšu, že najbližší je 10 - 15 aj viac kilometrov od nich. Ja bývam v Ba a tu je kliník a vetov s 24 hodinovou pohotovosťou našťastie dosť.

Priznám, že netuším prečo podali vtedy mlieko - možno že sa ľahšie "kĺže" hore krkom pri vyvolaní :blee: . Celkom určite to nebolo nato aby sa psy nabumbali - kompletne to všetko išlo von - určite to bolo len na preplnenie žalúdka.
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: OTRAVA

Poslaťod wildrane » Sob 09.08.2008 11:12

vela záleži od druhu otravy, množstva požitia látky a od času od požitia k zistenie, že nam psíka nikto otravil, o aké velke plemeno ide a v akom stave bol psik pred otravou
ozi je dobré zobrat k vetovi aj aotravu ktoru psík požral /ak vieme/, pripadne obsah žalúdka ktorý vyzvracal. Myslím, že teraz by nebol problém zisťiť zo zvratkov cim bol otrávený a podla toho ho aj lieciť
"Nie je na svete lepšieho psychiatra, než je šteňa olizujúce vám tvár."

http://www.wildrane.szm.sk

Obrázok
wildrane
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485
Bydlisko: Likavka

Re: OTRAVA

Poslaťod wildrane » Str 13.08.2008 13:35

Otrava HCH a DDT /hlavná súčasť insekticid. zásypov a postrekov používaných v domácnostiach a poľnohodpodárstve/. Príznaky: asi 10 hodín použití neklud, slinotok, podráždenosť, tras svalstva, kolokovité bolesti GIT-u, krč svalstva, rozšírenie zreničiek, dušnosť, pri hluku prepuknutie krčov, úhyn za 24-36 hodín. PP: odstrániť zbitky odhmyzovacieho prostriedku zo srsti a prostredi opakovaním omytím, pri kŕčoch ukludnovacie prostriedky, podávať vlažnú vodu so živočíšnym uhlím až do zvracania, NESMIE SA PODÁVAŤ MLIEKO A MASTNÁ POTRAVA /napr. maslo a pod/, pretože prípravky sú rozpustné v tukoch, podávať lieky podporujúce srdce /píšu tu napr. kávu :nwm: /, vyhladať veter. lekára pre nebezpečie zlíhania srd. činnosti
"Nie je na svete lepšieho psychiatra, než je šteňa olizujúce vám tvár."

http://www.wildrane.szm.sk

Obrázok
wildrane
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485
Bydlisko: Likavka

Re: OTRAVA

Poslaťod ess » Str 13.08.2008 13:48

Offtopic: nie je uz DDT nahodou zakazane pouzivat?
Nudný, smutný či beznádejný deň - toto všetko sa zrazu zmení, keď sa na teba vrhne chlpaté klbko, ktoré ti vyšteká , ako sa teší, že si konečne doma. (Pam Brown)
***************************************************************
Obrázok
ess
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 481
Bydlisko: Košice

Re: OTRAVA

Poslaťod Rauke » Str 13.08.2008 13:54

Offtopic: aj ja mam ten pocit...
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: OTRAVA

Poslaťod wildrane » Str 13.08.2008 14:07

Offtopic: Mylím, že áno, ale verte tomu, že a najde ete v nejednej domácnoti :hmm:
"Nie je na svete lepšieho psychiatra, než je šteňa olizujúce vám tvár."

http://www.wildrane.szm.sk

Obrázok
wildrane
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485
Bydlisko: Likavka

Re: OTRAVA

Poslaťod Rauke » Str 13.08.2008 14:15

pri tychto insekticidoch dochadza skor k inhalacnym otravam ako k peroralnym, nie?? pochybujem ze by by pes zlizal alebo vypil...
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: OTRAVA

Poslaťod wildrane » Str 13.08.2008 14:35

Offtopic: Dufajme že nebude dochádzať ku žiadnym, ja som to písla len pre to, že sa mi v hlave marilo,že pri nejakej otrave sa nesmie dávať mlieko, vyhladala som pri ktorej tak ako som slubila som aj napísala :smile:
"Nie je na svete lepšieho psychiatra, než je šteňa olizujúce vám tvár."

http://www.wildrane.szm.sk

Obrázok
wildrane
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485
Bydlisko: Likavka

Ďalší

Späť na Choroby