Aujezskyho choroba

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Aujeszkého choroba

Poslaťod Lindchen » Str 19.01.2011 11:29

Variť podľa mňa do úplného uvarenia, t.j. ako pre seba.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Aujeszkého choroba

Poslaťod hruska » Str 19.01.2011 11:37

Vdaka, tak aspon bravcovinu asi zacnem prevarat.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Aujezského choroba

Poslaťod Banshee » Str 19.01.2011 11:41

Mackie píše:http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:eeDwUetu9zgJ:www.vetweb.cz/projekt/clanek.asp%3Fpid%3D2%26cid%3D3560+aujeszkyho+virus&cd=9&hl=sk&ct=clnk&gl=sk


Mackie tu poslala dobry link, kde su vsetky informacie o tomto ochoreni. Su tam aj teploty a doba pri ktorej virus preziva/zahynie. Ak maso napr. nechate mesiac v mraznicke, malo by byt v poriadku aj ak bolo nakazene.

Ano, zial je to tak, polovnemu psovi pri diviakovi nebezpecenstvo hrozi. Presne toto som myslela - nenechat psa zbytocne lizat krv, zbytocne neriskovat. Jedna znama spominala ze si naposledy na polovacku priniesla vlastne diviacie nozicky o ktorych vedela ze su bezpecne a nedovolila psovi kontakt zo zastrelenym diviakom - ostatni sice na nu pozerali ci sa zblaznila :lol: ale aspon si bola na istom ze psovi sa nic nestane...
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Aujeszkého choroba

Poslaťod Lindchen » Str 19.01.2011 11:42

U nás zasadla rodinná rada, že sa bude divina variť (mne sa nechcelo, neznášam variť mäso pre psa). :ach:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Aujeszkého choroba

Poslaťod Mackie » Str 19.01.2011 11:48

mne tiez zmiatla ta reportaz, ze maso nemusi byt oznacene udajom o krajine povodu, ale o krajine balenia, to pocujem prvy krat

dalsi clanocek (alebo tusim ten isty)
http://www.bull-terrier.sk/pdf/infekcne ... horoba.pdf
Aujeszkého choroba a pes
Príznaky choroby: Podobné ako u besnoty (nepokoj, slinotok). Súčasne nadmerné škrabanie,
najmä na hlave.
Možnosť nákazy: Ochorenie prostredníctvom nakazeného surového bravčového mäsa. Pes sa
môže nakaziť aj v oblastiach, kde sa pohybuje čierna zver, a to z jej výkalov.
Šance na uzdravenie: Žiadne. Choroba musí byť ukončená uspatím psa.
Prevencia: Očkovacia vakcína pre psov neexistuje.Tepelná úprava bravčového mäsa však
zabíja pôvodcu choroby.Preto podávajte nie surové, ale vždy len dôkladne prevarené bravčové
mäso.


ja mam otazku, ak mam doma 5 kil z jedneho kusa a po prvej davke sa pes nenakazi, znamena to, ze je to maso urcite ciste, alebo tam aj tak moze byt virus a pes mal len stastie?
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Aujeszkého choroba

Poslaťod Lindchen » Str 19.01.2011 11:49

Je to na isto z jedného kusu? Vírus je podľa mňa prítomný v celom organizme, mám ten názor, že sa nedá "mať šťastie".
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Aujeszkého choroba

Poslaťod Mackie » Str 19.01.2011 11:56

ano, priklad, kupila som 4 kilovu krkovicku a naporcovala :no: vcera z toho uz jedli, tak ked mi preziju do soboty (pardon, ze tak surovo pisem, priklad), ci mozem kludne skrmit aj zvysok za surova
je to z Tesca a oni maju skoro vsetko maso z Polska
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Aujeszkého choroba

Poslaťod Lindchen » Str 19.01.2011 11:58

Ak je to takto, sama by som u svojho psa skŕmila všetko surové.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Aujeszkého choroba

Poslaťod hruska » Str 19.01.2011 15:17

Mna teda nepotesilo, ze aj z diviacich vykalov to pes moze chytit. Diviakov je v okoli kopec, podla clanku, co dala Mackie aj na Slovensku su diviaky nakazene a moja zerie hovna rada. Asi zacnem byt paranoidna (otazka:ako vyzera diviacie :kak:? Nech mozem potom hystercit)
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Aujeszkého choroba

Poslaťod Bee House » Str 19.01.2011 16:50

Moja to dostava surove tiez, a bohvie z akeho chovu. Kupujeme v normal masiarstve, nie balene v markete. Paranoidna sice nie som, tak snad na to raz nedoplatim. :ua:
Bee House
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1968
Bydlisko: Tatry/Bratislava

Re: Aujeszkého choroba

Poslaťod katkariinka » Štv 20.01.2011 0:20

Mackie píše:ja mam otazku, ak mam doma 5 kil z jedneho kusa a po prvej davke sa pes nenakazi, znamena to, ze je to maso urcite ciste, alebo tam aj tak moze byt virus a pes mal len stastie?


Takto isto som aj ja nad tym uvazovala, uz som jej dala z jednej varky (sice mix mastne obrezky a pekne masko) 4 dni po sebe, tak asi aj ten zvysok bude ok. Ale v mrazaku to bolo vyse 4mesiace, takze premrazene je to poradne. Aspon pre moj dobry pocit.

Bravcovemu sa nechcem nejak zvlast vyhybat, budem nadalej hladat SR-CR vyrobcov a snad to bude OK.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Aujeszkého choroba

Poslaťod Lindchen » Štv 20.01.2011 11:29

Len postreh - deje sa hromadný úhyn voľne žijúcich psovitých a mačkovitých šeliem, ktoré sa živia lovom zveri? V prelinkovanom texte sa píše, že ochorením trpí okrem diviaka ai iná lovná zver, napr. srna, zajace a pod. Takže vlci, rys, divé mačky, líšky uvierajú masovo na AuCH? Takže s tým zamorením to také hrozné asi nebude. Či sú tieto šelmy voči vírusu imúnne?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Aujeszkého choroba

Poslaťod zara » Štv 20.01.2011 11:37

Pokial som spravne rozumel tomu co som cital, ina zver sice ochorenim moze trpiet ale neprenasa ho.
zara
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 699

Re: Aujeszkého choroba

Poslaťod Lindchen » Štv 20.01.2011 11:44

zara píše:Pokial som spravne rozumel tomu co som cital, ina zver sice ochorenim moze trpiet ale neprenasa ho.

To by znamenalo, že ak pes/vlk/líška zožerie mäso z infikovanej srny, nenakazí sa, ale z diviaka áno?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Aujeszkého choroba

Poslaťod zara » Štv 20.01.2011 11:55

Tak som pochopil tento text (aj ked konkretne srnku tam nespominaju):
http://www.ages.at/ages/gesundheit/tier/aujeszkysche-krankheit/ píše:Hunde, Katzen, andere Fleischfresser (Nerze, Frettchen) und Wiederkäuer (Rinder, Schafe, Ziegen) können erkranken. Sie sind Endwirte; dh eine Übertragung von infiziertem Endwirt zu gesunden Fleischfressern bzw. Wiederkäuern erfolgt nicht.
zara
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 699

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby