Málo červených a bielych krviniek

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Málo červených a bielych krviniek

Poslaťod Alexandra123 » Uto 16.11.2010 15:44

Dobrý deň, prosím Vás o radu,včera ako sme boli na zaočkovaní mojmu psíkovi Ridgeback ( 8 r. ) váži 34kg, podľa odberu krvi zistil vet, že má málo červených a bielych krviniek, hneď na to mu robili sono , lebo mal podozrenie na nador :( v zapati vylučil ze nie je, ale dali mu tabletky antibiotika ktore ma brat večer 3,5 ( tabletiek ), lebo ze ma oslabenú imunitu, tak mu dali aj sirup, ktorý mu mám strekovat do papulky ( 10 ml )na imunitu, potom dalsie vitamíny na srst na pazuriky, moja otázna znie čo to znamená že má málo bielych a červených krviniek?? vet nevedel definovat na základe čoho a prečo ? zo stravy? len z oslabenej imunity? ako tomu predchadzat? ...kupila som mu hned u vet royal canin, nakoľko mu dávam skor take obyčajne granule, pred tým som mu dávala canin,z čoho to môže byt? a čo mu mám dávať na to? nechcem mu dávať veľa liekov ( atb ) vitaminov aby mu to neuškodilo ale neviem si rady co je lepsie:( a ake granule su dobre pre psíka?
este by som sa chcela spytat moj psik si hryzie pazuriky zadne dve neviem co to znamena a či je to normalne? dal mu vet na to nejaky sampon lebo ho svrbi aj vnutri v packach ...
a natieram mu to aj roztokom..ale tak si to hryzka ..
ešte by ma zaujímalo, moj psik ma zubny kamen vet mi povedal ze tam vidi aj zápal, ako tomu predchadzat? cistenim zubov? aby som ho nemusela davat uspavat? predsa len je vystraseny ked ideme vet:( a musim ho dat uspat aby mu to vycistili neexistuje ina metoda? (teraz mu robia vysetrenie kvoli tym krvinkam takze ho nemohli uspat na zubny kamen)
DAKUJEM VEľMI PEKNE ZA RADU. som z toho veľmi smutná dufam, ze nič vážne mu nie je
Alexandra123
Nováčik
 
Príspevky: 36

Re: malo červených a bielych krviniek u Ridgebacka

Poslaťod Tatranská Afrika » Str 17.11.2010 0:40

Ahoj Alexandra,
prečo mu vlastne tú krv odobrali - preto, že je chudší? Mal nejaké klinické problémy? Schudol až teraz, alebo bol taký chudší vždy? Naša sučka mala 32 kg (pri výške 65 cm) stále, kým sme radikálne nezmenili kŕmenie...
Málo červených krviniek je anémia - chudokrvnosť, môže mať viacero dôvodov - skryté krvácanie, znížená produkcia červ. krviniek, ktorá môže byť spôsobená nedostatkom železa, kyseliny listovej, vitamínu B12, pri nádore alebo nejakom zápale sú biele krvinky skôr zvýšené, nedostatok má za následok zníženie imunity.
Jasné, že Ti vet odporučil RC, predáva ich..... ja kŕmim mojich RR BARFom (prirodzenou stravou), takže Ti veľmi značku granúl neporadím, ale ak si prečítaš témy o granuliach, určite si o nich obrázok urobíš....

Máme tu aj tému o čistení zubov, takže skús kuknúť aj tam, existuje pasta či sprej, ktorý od kameňa pomáha, aj keď ak už má zápal, už je na prevenciu dosť neskoro, ale môže mu to pomôcť aspoň do času, kým ho bude možné uspať, určite to stojí za to skúsiť!
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: malo červených a bielych krviniek u Ridgebacka

Poslaťod Alexandra123 » Štv 18.11.2010 13:17

Ahoj,
najprv by mu tu krv ani neboli brali pokial by som im nepovedala, ze nech mu spravia komplet vysetrenie ci je zdravy,
( posobi zdravo, je aktivny rad beha po lesoch okrem paciek zubneho kamenu analnych vackov kt mu davam u vet vytlacat) nemal vazne ochorenie nastastie! ale kedze nechodim k vet casto nie je dovod ( a psik je vystraseny ked tam ideme) tak som chcela byt kludna ze je zdravy moze mat nieco skryte co nevidim napr...vet ze dobre zoberieme mu krv a uvidime dla vysledkov ci je ok, ( lebo mu mali cistit zubny kamen jpod narkozou aj ) no lenze v krvi mu nasiel malo cervenych a bielych krviniek:(( naco som sa velmi zlaka ze co je to na zaklade coho je to sposobene vet to nevedel presne definovat ani:( ze oslabena imunita tak mu nasadil atb, sirup ( kt mi ani necchce pit uz aj ja som ho na sebe vyskusala je naozaj sladky a dobry :)....chudsi pytal sa ma vet kolko vazi ze sa mu zda chudsi aj mne sa zda, ale on bol od malicka taky geneticky ( ako steniatko nebol mohutny a velmi zivy) neviem ci mu mam davat granule nejake specialne na podporu na pribratie ci mu nieco nechyba alebo je to normalne 34 kg? na psa...( vet ho odvazil a ze vahu ma dobru )
granule som mu davala ked bol mladsi acanu neskor canin, potom obyc granule, neskor cibau, a teraz ked ma s tymi krvinkami tak som mu kupila od vet canin, ale citam tu rozne recenzie nazory na canin ze je to umely odpad tak neviem:( na cibau som si precitala rozne niektori hania ini chvalia dla zlozenia )...davam mu aj varenu stravu cestoviny a masko uvarim, kosticky - obcas,vajicko na granule nech ich nema suche,...vychvaluju hills ale su naozaj take kvalitne?
co sa tyka zubov ked bol steniatko skusala som cistit, alel odvtedy uz nie:( takze teraz budem poctivo cistit ty tvojim RR cistis zubky? a nemaju taketo problemy s kamenom?
BARF ? pozeram to na nete, ale to nie su granule ale vyziva pre psov bez umelych farbiv? a kde sa daju zakupit?
Alexandra123
Nováčik
 
Príspevky: 36

Re: malo červených a bielych krviniek u Ridgebacka

Poslaťod Bad » Štv 18.11.2010 13:29

Alexandra123 píše:BARF ? pozeram to na nete, ale to nie su granule ale vyziva pre psov bez umelych farbiv? a kde sa daju zakupit?

BARF je krmení syrovou stravou, najdi si sekci "Syrová strava" , tam máš o BARFU vše
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: malo červených a bielych krviniek u Ridgebacka

Poslaťod Alexandra123 » Štv 18.11.2010 16:30

Ahoj,
Dakujem za radu, pozrela som si v sekcii surova strava, je tam toho dost nieco aj z netu som som si vytlacila, ale pisu tam ze treba opatrne a neva ze mozem prejst ked dostaval 8 r. granule + varenu stravu nemoze mu to ublizit? ako dlho ty krmis psika surovou stravou? citam ze je vhodna aj na zubny kamen ( co moj psik ma :(, na imunitny system co ma tiez oslabeny , aj zapach z papulky no zatial pozitiva, len tie surove kosti neodporucuju veterinari tak neviem:(
a kde kupujes bezne v obchodoch? a ktore jedlo je dobre na podporu imunity ked ma psik oslabenu nevies? mojmu psikovi vobec nechutia napr jablka ( kto odporucaju vet na traviaci trakt ) ani ovocie ani zelenina, ibaze by som mu to primiesala do niecoho pyre ( mozu zemiaky vo forme pyre psi vobec ? ) rozmixovala, ale salamiky sunky, spekaciky to lubi ...niektori tvrdia ze paprika paradajka treba opatrne, ale v clanku sa pise, ze su vhodne podporuje travenie, tiez ze vnutornosti pecen, ladviny srdce su vhodne.. dakujem za rady
Alexandra123
Nováčik
 
Príspevky: 36

Re: malo červených a bielych krviniek u Ridgebacka

Poslaťod Sunny » Štv 18.11.2010 16:37

Salámiky, šunky a špekáčiky pre psa :nie: Sú slané, korenené, to mu dobre určite nespraví. BARF sa nedá naštudovať za deň, chce to veľa veľa hodín čítania, študovania, sumarizovania... Takže najprv všetko prečítať a potom sa prípadne rozhodnúť a začať. Zatiaľ by som kŕmila vhodnými granulami (RC by to asi zrovna neboli, skús si pozrieť Pro Plan, Acanu, First Mate, Trainer Fitness... to len také prvé, čo ma napadli, že ľudia chvália).
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: malo červených a bielych krviniek u Ridgebacka

Poslaťod Alexandra123 » Pia 19.11.2010 12:11

Ahoj Sunny,
dakujem za radu, tie salamiky sunky spekaciky ( zriedka ) ale mozem obmedzit uplne, s tymi granulami si neviem rady, davala som mu chvilu obycajne, potom acanu, canin, cibau teraz som sa vratila k cibau a vobec neviem ktore by boli najzdravsie a ziadny odpad:( ked to tu tak citam tak canin ze vobec nie, tak tie som uz vysadila ( aj ked mi ich vet odporucil ), ale po precitani BARF zvazujem nad touto stravou ale neviem ci mu to nemoze ublizit ked nie je zvyknuty zase a mas pravdu musim si precitat co najviac zatial zbieram info aby som sa mohla rozhodnut, jak mu vet zistil ze ma malo bielych a cervenych krviniek oslabenu imunitu ma to velmi trapi z coho to moze byt, ci nema podiel aj strava,( ale vysledky mal v poriadku doteraz) i ked casto k vet nechodim ( nastastie nie je dovod), na ten zubny kamen som si citala ze barf je dobra aj na imunitu, len mam obavy ci mu dokazem tak zosavit jedalnicek aby mu nic nechybalo...ale ked si zobieriem granule v umelej forme ( ziadna vyhra ), tak maso v prirodnej forme je asi zdravsie pre vyvoj psa, i ked nezije v divokej prirode ako vlk napr,nemal vazne zdravotne problemy len teraz ma to trapi co mu zistil vet:((
vcera som mu dala prvy krat surovu kuraciu pecienku, ( malo na skusku ) s cestovinami, nastruhala mrkvu zeler, tvrdy syr zjedol to a zalizoval sa, len este zvazujem co je najzdravsie ty cim krmis svojho psika?
Alexandra123
Nováčik
 
Príspevky: 36

Re: malo červených a bielych krviniek u Ridgebacka

Poslaťod Sunny » Pia 19.11.2010 12:30

My tiež fungujeme na BARFe, už nejaké 2-3 roky :smile:
Pečianka je vnútornosť, tých by sa nemalo dávať nejako moc veľa, aby sa z nich psík nepo :kak: :no: Čítaj čítaj čítaj, k tomu pero a papier a robiť si poznámky a ak aj po prečítaní všetkého nebude niečo jasné, tak sa klidne pýtaj. :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: malo červených a bielych krviniek u Ridgebacka

Poslaťod Alexandra123 » Pia 19.11.2010 16:09

diky sunny:)
citam citam uz od rana a pri tom sa aj snazim makat:) ale mam plnu hlavu mojho psika co je pre neho najzdravsie, zapisujem est tu knihu planujem kupit, no vcera som v beznom obchode kupila kuracie pecienky, a hydinove maso tak rozmyslam ze mu dnes mozem dat to hydinove maso?
ale aj ked je v stadiu liecby? ze berie antibiotika vecer? a sirup plerasan? nemoze mu to uskodit ked nie je zvyknuty na surove? samozrejme ze nie vela po kuskoch som mu vcera dala prvu porciu narezala mensie kusky, ale ci je vhodne ho tym krmit teraz ked bere atb? a vet mu dal aj nejake vitaminy na srst packy tie mu davam tiez...
a kde je najlepsie kupovat surove maso? citala som ze aj cez bordy.sk objednavat nemas s tym skusenosti?
a potom skladovat ho ved to aby som kupila speci mrazak pre neho:)
dakujem za radu tatranska afrika vcera som kupila kefku a pastu a uspesne vycistila zuby aj ked si ich najprv vobec nechcel dat, musela som mu davat pamlsky ako syr slaninu ( dufam ze neskodia? ) a zo zaciatku len prstom lebo ked videl kefku tak utekal...tak snad si zvykne casom...ozaj cistite zuby psikom? ci stravou barf netreba?
Alexandra123
Nováčik
 
Príspevky: 36

Re: malo červených a bielych krviniek u Ridgebacka

Poslaťod Sunny » Pia 19.11.2010 16:32

1) Nezačala by som s kŕmením BARFom, kým by som nemala všetko naštudované.
2) Ak je pes chorý, detto takto, že sa vlastne nevie, čo mu je a prečo mu je, nerobila by som žiadne takéto výrazné zmeny, pretože o to ťažšie sa potom bude pátrať po príčinách a dôvodoch zlepšenia/zhoršenia.
3) Keď 8 rokov papal granule, nejaký mesiac hore dole už naozaj nič nezmení, takže postupne študuj, nedávaj mu hore dole čokolvek, aby sa nenarobilo viac škody než úžitku.
4) Od Bordy tu nakupuje kopa ľudí, všetko sa to dá dočítať na fóre. A special mrazák pre psy je u kopy z nás normálna vec, ja mám rovno 2 :joint:
5) O čistení zubov je tu taky téma. Pri BARFe sa o ich priebežné čistenie starajú kosti, ale ak už je vytvorený zubný kameň, nečakaj zázraky, treba ho niečím odstrániť. (Opäť, viac v príslušnej téme, sú tam aj konkrétne prípravky, ktorými sa to dá.)
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: malo červených a bielych krviniek u Ridgebacka

Poslaťod Tatranská Afrika » Pon 22.11.2010 14:08

áno, treba si to naštudovať, nemôžeš to robiť tak, že dnes dám napríklad pečeň, dnes napríklad kuracie, zo začiatku treba vážiť koľko dávaš mäsa, koľko prílohy, koľko mäsových kostí.... vnútornosti tak raz do týždňa... neskôr už to odhadneš.... my sme s našou RR začali v necelých 3 rokoch, surové nechcela vôbec, takže sme asi 2-3 týždne prechádzali z varenej, ale potom už vôbec nebol problém.
V akej forme nechce jablká? Ak ich rozmixuješ a zamiešaš s mletým mäsom, už jablká nepovyberá a zelenina a ovocie lepšie strávi, ak budú rozmixované... zemiaky psovi neuškodia, ale sú nanič - pes ich nestrávi, používajú sa skôr u psov, ktorí potrebujú schudnúť...
Z Bordy kupujeme už 3 a pol roka a sme spokojní, pre psov máme veľký mrazák a ešte príručný...
staršej sučke po kŕmení granuliami zubný kameň zostal, občasné čistenie pomáha, mladšia, ktorá je kŕmená od malička BARFom zatiaľ žiadny povlak nemá.
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: malo červených a bielych krviniek u Ridgebacka

Poslaťod Tatranská Afrika » Pon 22.11.2010 14:09

A ešte: koľko psík meria?
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: malo červených a bielych krviniek u Ridgebacka

Poslaťod Alexandra123 » Pon 22.11.2010 16:35

Ahoj tatranska afrika,
no veru mam v tom este chaos, zatial zbieram info pisem aby som sa v tom zorientovala ked prejdem na barf momentalne je na atb , este asi cca tyzden tak potom by som presla postupne teda neviem ci mozem aj hned ( len granule sa mu minaju a nemam chut mu kupovat ine ked tu citam o barf najradsej by som presla hned:)
vies mi prosim ta napisat tvoj tyzdenny jedalnik tvojich RR? aby som mala vacsi prehlad? zeleninu ani ovocie mi nezje ked mu dam len tak do misky ci z ruky, ale skusila som mu nastruhat do jedla ked som mu davala surovu kur. pecen, a to zmlsol, vcera som mu nastruhala mrkvu s jablckom do granul moc necchcel ked tam nemal maso:( v podstate moj lubi najviac maso toho by zozral na kila, len neviem akym zacat maskom? na zaciatok? vo vseobecnosti cim zacat na zaciatok pri barf?
a kosti ktore sa mu maju davat na zaciatok? len surove?
zacala som mu cistit zubky tak dufam ze to prejde kym pojdeme na kontrolu k vet, aby som mu nemusela dat narkozu:(( bojim sa viac ako on:((
psik vazi 34 kg, zda sa mi pochudsi aj rebra su mu vidiet tak neviem ci to nie je z tych granul:((
a nakoniec ma 8 r, nemoze mu to ublizit?? mozno zbytocne otazky ale kedze som len zaciatocnik tak chvilku strpenia prosim dakujem za pomoc:)
Alexandra123
Nováčik
 
Príspevky: 36

Re: malo červených a bielych krviniek u Ridgebacka

Poslaťod Alexandra123 » Pon 22.11.2010 16:49

Ahoj Sunny,
ved prave nechcem mu narobit viac skody ako uzitku aj tak sama mam v tom este chaos, ale granule sa minuju a ja nechcem mu kupovat dalsie ked citam barf uz by som presla hned:), citala som ze bielko je skodlive na metabolizmus? lebo vajicka dostaval cele takze uz len zltko, teraz som mu pridala aj skrupinu na vapnik , ty mu davas cele vajicko?
a tiez s tymi kostami ci len surove? alebo mozem uvarit napr spikovu kost? celkovo neviem aky vhodnym masom je dobre zacat na zaciatok?
doberie atb to bude tak tyzden zatial chcem nazbierat co najviac info aby som mohla prejst pomaly, velmi by mi pomohlo keby si mi zostavila tyzdenny jedalnicek tvojho psika napr? uz som to tu pisala ale aspon sa v tom budem lepsie zorientovavat..
mozem mu dat napr na zaciatok kuracie krky + ryza + zelenina + ovocie a oliv olej? slnecnicovy olej?
alebo drzky ryza zelenina? kosti s masom? co nahradzat miesto ryze citala som niekde aj jpyre ze je dobre alebo vyvar?
ako si ty prechadzala na barf cim si zacala?
mozem kombinovat surove maso s varenym masom?
sorry za tie otazky ale nechcem nic pokazit ani mu ublizit
dakujem
Alexandra123
Nováčik
 
Príspevky: 36

Re: malo červených a bielych krviniek u Ridgebacka

Poslaťod Alexandra123 » Pon 22.11.2010 16:58

este som zabudla podotknut, ze psik (asi po tej surovej kur. pecienke) sa mi nemohol vykakat, cely den nekakal, az na druhy den ale velmi tazko i ked trus bol ok ale padalo to z neho po bobkoch...je to normalne? viaceri tu pisu ze mal skor hnacku pri surovej strave a mojho skor zapieklo:( je to v poriadku? dufam ze sa bude moct ked prejdem na barf..
Alexandra123
Nováčik
 
Príspevky: 36

Ďalší

Späť na Choroby