Switch to full style
Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.

Pravidlá fóra

Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.
Odoslať odpoveď

Cukrovka - diabetes

Štv 11.11.2010 17:26

Nenasla som túto tému, a preto zakladám novú. Zaujímali by ma Vaše skúsenosti s touto chorobou. Moja sučka 9r. - začala mať rôzne zdravotné problémy, ktoré začali zdureninou na mliečnych žlazách. Je po dvoch operáciach cca 3 mesiace a začala piť veľa vody, veľa jesť, čo inokedy nemusela. Rozpisujem to aj preto, aby tí, čo by mali podobný problém vedeli ho skôr rozpoznať. Dnes som zbehla k vetovi nech jej spraví test na cukrovku(35) a od zajtra pichám inzulín.
Zaujímali by ma Vaše skúsenosti s touto chorobou.

Re: Cukrovka - diabetes

Sob 12.03.2011 19:36

Ahoj, neviem, ci este zhanas info, ale tak mozme sa podelit o "zazitky".

My mame 13 rocnu biglicu a posledny rok ma zistenu cukrovku,tiez zacala viac pit a byt malatna, a teda sa potvrdila cukrovka.
Ako tak sa jej to stabilizovalo, avsak posledny mesiac ma cukor znova rozladeny.
Cim prosim krmis svoju? Nejakym extra krmivom? Mne sa tu na SK podarili zohnat len RC konzervy pre cukrovkarov a v cechach maju granule Eukanuba pre diabetikov, tak som ich objednala a uvidim.
Mas nejake extra skusenosti/typy?

Dakujem, budem rada, lebo nejak jej s inzulinom nie a nie ten cukor sa ustalit.

Re: Cukrovka - diabetes

Sob 12.03.2011 19:49

Mňa by zase zaujímalo, čím boli psy-diabetici kŕmení predtým, než im cukrovka prepukla, vrátane maškŕt a doplnkov stravy, môžete napísať?

Re: Cukrovka - diabetes

Ned 13.03.2011 13:25

Mne vet hovoril, ze u feniek je to casto hormonalne sposobene ta cukrovka. Alebo svoje zohra aj genetika, ale ono vela ludi krmi sladkymi vecami, teda davaju to vo velkom ako mlsky hlavne malym plemenam. Uz som videla tetu cpat maltezacika kremovymi zakuskami. Takze asi tak.

Re: Cukrovka - diabetes

Ned 13.03.2011 14:19

u nasej to v zasade prepuklo az po 11roku, takze asi aj starobou, dakymi hormonalnymi zmenami a mozno predispozicie, citala som, ze bigli su na cukrovku nachylný, aj NO napr. vraj..
Nasa nikdy nedostavala sladkosti ani nic podobne, dostavala rano vecer vzdy granule/konzervu/ maso s ryzou pre psov uvarene bez soli atd... v zasade jej ani nikdy nic extra nebolo, mozno prispelo k cukrovke to, ze nebola uplne chuda ale zas obtlstla nebola, mozno take kilo dve mala navyse...ale u nej to skor veku pripisujem asi..
kedze je teda samozrejme aj nahluchla, naslepla :smile:
nikdy nedostavala ani mlsky alebo extra doplnky vo velkom mnozstve,nebol dovod :smile:
Neviem, ak by jej to zistili skor mozno by som viac patrala po pricine, ale naozaj, u 11rocnej nas to az tak neprekvapilo, aj ked sme sa s tym doposial nestretli a je toho aj na forach o cukrovke dost malo...

teraz skor hladam, cim ju dostat do normalu, viem, ze je nutna pravidelna a rovnaka strava, rovnake mnozstvo..len zhanam nejake extra granule pre diabetikov..tak hadam sa podari

Re: Cukrovka - diabetes

Pon 14.03.2011 13:46

Skus si precitat:
http://www.bull-terrier.sk/zlazy-s-vnut ... -psov.html

Je tam aj kontakt na p. Martinu Čóriovú, ona by ti mozno vedela poradit cim krmit.

Tento clanok si citala:
http://www.vyzivapsuakocek.cz/clanky-o- ... s-melitus/

Re: Cukrovka - diabetes

Uto 17.05.2011 10:37

Dobry den, mojej fenke (10 rokov) minuly tyzden diagnostikovali diabetes, inzulin pichame 2 razy denne, zatial sa snazime nastavit vhodnu davku. Papka dia konzervy royal canin a granule weight control. Chcem sa spytat, ci mate skusenosti s nejakymi inymi dia granulkami (napr. Eukanuba, Purina), alebo cim krmite?

Re: Cukrovka - diabetes

Ned 05.06.2011 22:54

My sme už nastavili davkovanie a picham 2x denne inzulín a to 7 a 19 hod. Pri každej dávka dávam aj papať plus o 12 tiež niečo dostane zajesť.
Špeci diétu nedržím, kŕmim mäsom a prílohy. Samozrejme sladkosti nedávam.
Veterinárka mi hovorila, že v literatúre sa píše, že po vybraní maternice sa sučka stabilizuje a nemusi sa pichať inzulín. Ja sa toho trochu bojím, lebo moja slečna má aj menšiu srdcovú nedostatočnosť.
Raz za dva -tri mesiace si nehám premerať cukor, či netreba upraviť dávkovanie. Kým sme nastavili dávkovanie, mali sme aj pár záchvatov. Našťastie moja si ma vždy zobudila a hneď sme to riešili.

Re: Cukrovka - diabetes

Pia 05.08.2011 9:10

v poslednom case zacal moj maly dost viac pit..a samozrejme aj viac cikat :ua: nie su horucavy takze v tom to nebude..vdaka tomu ani celu noc nevydrzi a vyprazdni sa na podlozke..do teraz to nerobil takze to bude zdravotny problem :ua: staci ist na krv a tam povedia ci ma cukrovku :nwm:

Re: Cukrovka - diabetes

Pia 05.08.2011 9:43

Zdenka, nemusí ísť hneď o cukrovku, môže mať nejaký zápal.. každopádne treba dať krv na vyšetrenie

Re: Cukrovka - diabetes

Pia 05.08.2011 11:42

ZdenulkaM píše:v poslednom case zacal moj maly dost viac pit..a samozrejme aj viac cikat :ua: nie su horucavy takze v tom to nebude..vdaka tomu ani celu noc nevydrzi a vyprazdni sa na podlozke..do teraz to nerobil takze to bude zdravotny problem :ua: staci ist na krv a tam povedia ci ma cukrovku :nwm:




nasa fenecka Snoopy,kt. som mala pred Kami tiez zrazu zacala pit vela vody ...a zistili jej zapal maternice...
a potom mozem spomenut iny pripad s Kami : pije vela vody po granuliach First Mate ked ich nahodou dostane k jedlu namiesto maska a samozrejme aj cika vela ( podla mna ide o zataz na oblicky ked jej chyba tekutina-voda )

ale toto ma zaujima co je fakt pricinou, daj vediet!

Re: Cukrovka - diabetes

Pia 05.08.2011 12:37

vavrena píše:Mňa by zase zaujímalo, čím boli psy-diabetici kŕmení predtým, než im cukrovka prepukla, vrátane maškŕt a doplnkov stravy, môžete napísať?

Vavrena, v podstate nezávisí veľmi čím boli psi kŕmení predtým. Cukrovka nie je o tom, že keď ješ veľa sladkého :smile: Ale tak to ti je hádam jasné :smile:

S cukrovkou som sa u psov našťastie nestretla, no ja sama mám túto chorobu. Možno niekomu pomôžem, pretože ide v podstate o rovnaký princíp poruchy tvorby inzulínu u psov ako u ľudí. Všeobecne sa hovorí že ku vzniku cukrovky prispieva aj zvýšená hmotnosť, no nemusí to byť vždy tak. Samozrejme je rozdiel starecká cukrovka, resp, u starších psíkov, no čítala som aj o relatívne mladých psoch. Je pravda že ako u človeka tak aj pes je takmer neustále smädný ( verte mi, je to hrozný pocit, keď neviete prestať piť), samozrejme následné nadmerné močenie, nevládnosť, malátnosť spôsebená zvýšenou hladinou cukru v krvi a hlavne rapídny úbytok váhy ( ja osobne som schudla 6 kg)
Keď sa nasadí inzulínová liečba ono sa to následne všetko dá do poriadku. Neviem ako to funguje u psov, no myslím že aj u nich je vítaný pohyb, no vtedy pozor na hypoglykémie.
Čo sa týka stravy, ešte som ja osobne nikdy nevidela granule pre psov-diabetikov, tak držím palce majiteľom aby sa úspešne popasovali s touto chrobou :smile:

cukrovka

Štv 09.05.2013 19:58

moja fena ma cukrovku, davam jej granule specific mate s touto znackou skusenosti ? dakujem za odpoved

Re: Cukrovka - diabetes

Ned 14.09.2014 21:23

Diabetes mellitus je významné endokrinologické polyfaktoriálne ochorenie, ktoré je spôsobené
absolútnym alebo relatívnym nedostatkom inzulínu a ktorého dôsledkom je hyperglykémia.
U psov aj mačiek sa vyskytuje čoraz častejšie, k čomu napomáha obezita, nadmerné
používanie kortikosteroidov a preparátov na potlačenie estru. Častejšie postihuje feny
stredného a vysokého veku. Rozlišujeme dva typy diabetu mellitu podľa etiológie:
1. primárny DM - deficit inzulínu v dôsledku deštrukcie B-buniek pankreasu
2. sekundárny DM - periférna rezistencia na inzulín na úrovni receptorov (prevláda u zvierat)
Primárny diabetes mellitus je vzácnym ochorením, ktoré sa obyčajne prejavuje už u mladých
jedincov a predpokladá sa v tomto prípade geneticky podmienená vnímavosť (v organizme sú
detekované autoprotilátky). K prechodnej cukrovke môže dôjsť aj pri akútnej pankreatitíde,
pokiaľ sú zasiahnuté aj Langerhansove ostrovčeky.
Sekundárny diabetes mellitus sa vyznačuje zníženým periférnym príjmom glukózy. Etiopatogeneticky sa v našich zemepisných šírkach najviac uplatňuje pôsobenie gestagénov u nekastrovaných zvierat. Progesterón sa kumuluje mezdi 20. a 30. dňom od začiatku hárania a navodzuje zvýšenú produkciu somatotropného hormónu (inzulínový antagonista). Výsledkom
je znížený efekt inzulínu na glukózu, je teda potreba oveľa väčšieho množstva na utilizáciu
glukózy. B-bunky reagujú hyperfunkciou a po vyčerpaní fyziologickej kapacity dochádza k
ich degenerácií až atrofií. Rovnaký vplyv má podávanie gestagénov za účelom potlačiť estrus.
Ďalším diabetogénnym faktorom u psov je zvýšená hladina glukokortikoidov či už v dôsledku
ochorenia (Cushingov syndróm) alebo vyvolaná iatrogenne. Hyperadrenokorticizmus navyše
zvyšuje glukoneogenézu.
Klinické príznaky diabetu nie sú patognomické. U sučiek sa zvyčajne objavujú počas
metestru - polyúria a polydipsia. Napriek veľkému apetítu zvieratá strácajú na hmotnosti a sú
u nich pozorované príznaky hypersomatotropizmu (napr. unaviteľnosť a vyhľadávanie chladných
miest). U samcov hraje úlohu najmä hyperadrenokorticizmus. U neliečeného diabetu sa
rozvíjajú dermatologické (interdigitálna dermatitída) a oftalmologické komplikácie (katarakta).
Metabolická ketoacidóza a ketonúria vzniká v dôsledku nedostatku inzulínu a tým nedostatočnej
metabolizácie mastných kyselín v pečeni. V plazme detekujeme hyperglykémiu a
hyperlipidémiu, ktorá môže vyústiť do steatózy pečene. V moči nachádzame glukózu, prípadne
ketolátky. Napriek polyúrií má moč vyššiu mernú hmotnosť vďaka prítomnej glukóze.
Diferenciálne diagnosticky by sme mali zvážiť všetky ochorenia, ktoré sa prejavujú symptómami
polyúria a polydipsia, napr. Cushingov syndróm, diabetes insipidus, hypertyreóza, gastrinóm,
terapia kortikoidmi, L-tyroxínom, pyometra, chronické zlyhanie obličiek, Fanconiho
syndróm, neoplázie a iné. U glykosúrie je vysoká pravdepodobnosť, že sa bude jednať o DM,
no treba pamatať aj na renálne príčiny prítomnosti glukózy v moči (Fanconiho syndróm).
Diagnostika diabetu sa opiera o laboratórne metódy. Rutinne sa stanovuje krvný obraz a biochemické
vyšetrenie krvi. Hladina glukózy v plazme nad 7,0 mmol/l po 12 hodinovej
hladovke značí vysokú pravdepodobnosť ochorenia. Spoľahlivejšie je vyšetrenie hladiny fruktosamínu
v krvnom sére, ktorý odráža perzistentnú hyperglykémiu za posledné 2 týždne. V
moči sa zisťuje prítomnosť glukózy, ketolátok, baktérií a jej hustota. Stanovovanie inzulínu sa
uplatňuje v humánnej medicíne, no v praxi malých zvierat nemá klinický význam. Funkčnosť
B-buniek pankreasu sa stanoví prevedením glukózového tolerančného testu, od ktorého sa
ale postupne v praxi upúšťa.
Terapia ochorenia diabetes mellitus spočíva v prípade 1. typu v doživotnej substitúcií inzulínu.
Pri sekundárnom diabete je žiadúce vyriešiť príčinu vzniku. U nekastrovaných sučiek
je indikovaná ovariohysterektómia. Samozrejmým terapeutickým krokom je podávanie inzulínu
a dodržovanie určitých dietetických opatrení. Inzulín môže mať formu krátkodobú,
ktorá sa využíva pri akútnych prípadoch akým je napr. ketoacidóza. Dlhodobé inzulíny sú
vhodnejšou voľbou, pre psy je registrovaný prípravok na báze porcínneho inzulínu. Pre
bezpečný manažment terapie je nevyhnutné poznať presnú hmotnosť pacienta. Počiatočná
dávka pre psa je 1 IU/kg ž.hm. denne. Po iniciovaní liečby sa pacient a jeho glykémia monitorujú
(pomocou zostavovania glukózových kriviek) za účelom nastavenia optimálnej dávky.
Kŕmny režim spočíva v podávaní krmiva rovnakého zloženia a v pravidelných intervaloch.
Odporúča sa zvýšený podiel vlákniny a vyvarovanie sa jednoduchým cukrom.
Prevencia primárneho diabetu je prakticky nemožná. Pri sekundárnom type je vhodné
obmedziť použitie gestagénov za účelom potlačenia ruje a voliť ako riešenie ovariohysterektómiu.
Rovnako by sme mali zvažovať nutnosť každej aplikácie kortikosteroidov.
Neliečený diabetes mellitus je smrteľné ochorenie (v dôsledku ketoacidózy alebo
sekundárnych infekcií). Pri správne nastavenej liečbe má však veľmi dobrú prognózu a pri
včasne vykonanej ovariohysterektómií je možnosť trvalého vyliečenia bez nutnosti substitúcie
inzulínu.

Offtopic: Text je môj, tak poprosím nekopírovať kade tade, dík.

Re: Cukrovka - diabetes

Sob 31.01.2015 8:46

Ahojte chcem sa podelit o nase skusenosti s touto chorobou a nasim psikom.2dni viac pil a cikal mysleli sme si ze je iba nachladnuty isli k veterinarovi a oznamili nam cukrovku.Trvalo nam dlhsie a psikovi kym sme nasli sposob ako aplikovat inzulin aby ho to nestresovalo bohuzial uz po mesiaci sa mu zacal robit sedy zakal teraz po 4mesiacoch uz je skoro slepý,ma 8,5roka male plemeno lhaso apso stale ma chut dozivota hrat sa behat papat zacina to byt dost tazke vydiet ho naburat do steny snad sa s tym vyrovná ,držim vsetkym psikom a majitelom palce nech to zvladneme.
Odoslať odpoveď