Narkóza

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Narkóza

Poslaťod hriva » Štv 25.10.2012 7:21

hruska píše:V pondelok pojde podla vsetkeho moja pod noz, inhalacna narkoza. Chcem sa spytat tych, co s tym uz maju skusenosti, ako dlho byvaju psici "mimo"? Ako dlho ste po malo invazivnom zakroku ostavali so psami doma? Staci den, dva?
Opici idu cistit zuby, plus vyberat nejaku hrcu, mozno aj RTG, bojim sa, ze to cele bude trvat dlho :ua:

Ja som doma so psom nikdy neostavala. Na druhý den večer som išla normálne so roboty. Tuším operácia Giny ked jej vyoperovali nádory mi vyšla tak že som mala voľno, key mi nevyšlo tak si aj vyberem, posledné dni som mala aj dovolenku. Ale to bolo ine, ťažko chory pes, a k tomu jej vek. Ale take bežne veci ako sitie rany a tak, to som nejak neriesila, pes dostal golier a bolo, na druhý den sa išlo robit.
Gina sa prebrala rýchlo, do hodiny bola v pohode ale Bria bola strašne dlho mimo, aj tri hodiny a potom stale len spala. Ale ona mala tu klasickú narkozu a to bola teda fakt pecka, ked nemusím nedam ju pod narkozu uz nikdy.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Narkóza

Poslaťod hriva » Štv 25.10.2012 7:23

Bad píše:Petro, co se týká probouzecí injekce - mi říkal veterinář, že ji dává nerad, protože zvíře se sice probudí, ale tělo není schopno normálně reagovat a že to je pro ně horší - je to tak nějak?

Tak, ja som pokazde povedala že tu injekciu nech nedáva. To som mala za život psa v narkoze pomaly každý rok :ua:
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Narkóza

Poslaťod hruska » Štv 25.10.2012 7:31

Hrivusik, vdaka. Ide pod noz v pondelok okolo obeda, v utorok s nou ostanem, ale v stredu uz budem moct ostat iba v najnutnejsom pripade. Vo stvrtok je potom volno, piatok som par hodin v praci. Uvidime.

Zasa co som pocula, ani brat si neprebrateho psa nie je az tak dobre, ze mozu vzniknut rozne komplikacie. A sice nebyvam daleko od kliniky, ale auto k dispozicii nemam, keby nieco :ua:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Narkóza

Poslaťod Bad » Štv 25.10.2012 7:38

hruska píše:ani brat si neprebrateho psa nie je az tak dobre

není, veterinář který Badyho vyšetřoval a operoval (2 narkózy) by nám ho ani nedal, strávili jsme hezkých pár hodin v čekárně se psem na kapáku. A já bych si ho ani nevzala po smutné zkušenosti s kocourem :ua:

Hruška, pokud pes nepodstupuje vážnou operaci, tak s ní ani doma zůstávat nemusíš, večer už by měla být dobrá a další den úplně v normálu.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Narkóza

Poslaťod hruska » Štv 25.10.2012 7:42

Kocurik ma mrzi.
Sama som zvedava co na to veti, co si citam, vacsina picha preberacku, idem postudovat na nete, ake su na to nazory. Najhorsie je, ze kazdy vet povie inak, jak sa ma potom laik rozhodnut? Mojim vetom nemam dovod neverit. Zatial..

Bad, den po chcem doma ostat urcite, kto vie, ci aj nejaku kontrolu nebude treba. Ale ona je trdlo malinke, z goliera ju asi drbne :heh: tak ju chcem mat na ociach, nech si do chvosta nesprta.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Narkóza

Poslaťod hriva » Štv 25.10.2012 7:55

Ja som s Briou čakala v čakárni kým nebude ako tak prebrata, spala tam na takom vankusi. Potom ju nasilu budili a stavali na nohy, vyzerala že uz je ok, išli sme domov a tam zase bola uplne ko, vobec nereagovala. Ešte tri hodiny trvalo než sa dala dokopy. Ginu mi vždy odovzdali uz schopnú chodit.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Narkóza

Poslaťod lucik » Štv 25.10.2012 8:37

ja som teda preberačku po narkóze nikdy nedostala v ponuke :oo: zo sedácie áno, ale z narkózy nie.. a po preberačke zo sedácie bola psica síce pri vedomí, ale fakt to vyzeralo tak, že organizmus ešte spí, lebo chodila pomaličky, trochu sa motkala (a ja debil som ju ťahala po vianočných trhoch). Potom už bola len v narkózach - prvýkrát v injekčnej, plne funkčná od obeda bola až na druhý deň ráno a dvakrát potom v inhalačnej narkóze, prebratú tak, že vnímala, mi ju už odovzdávali a potom po ceste domov sa prebrala tak na 80% (cca 100km cesta domov) a po vystúpení z auta sa pomaly vymotkala aj vycikať, ale preberanie z inhalačky bolo plačlivé - celú cestu autom mi spievala (zavýjala) a potom doma ešte pokňučkávala (ale mala operovaný kĺb, tak asi ju to aj bolelo).. večer sa aj napila aj najedla trošku..

Inak, keď sa dáva pes do inhalačnej narkózy, tak sa najskôr uspí sedáciou - zavedú mu kanylu pre prípadné potrebné dopichávanie sedácie, potom mu otvoria papuľku a dajú tam takú rozpernú tyčku, čo mu ju drží otvorenú a zavedú inhalačnú hadičku.. vyzerá to omnoho nechutnejšie ako injekčná narkóza, ale vraj je to aj šetrnejšie k organizmu a v prípade problémov aj lepšie regulovateľné :yes:

Hruška, držíme palce, hlavne ty buď v kľude, máte to ľahké zákroky, tak Foxica bude určite čoskoro fit :no:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Narkóza

Poslaťod petra b » Štv 25.10.2012 8:44

Bad píše:Petro, co se týká probouzecí injekce - mi říkal veterinář, že ji dává nerad, protože zvíře se sice probudí, ale tělo není schopno normálně reagovat a že to je pro ně horší - je to tak nějak?

ano, "tak nějak", proto píši, že zvíře musí být zdravé (a také lépe mladé), pakliže se jedná ale o " banální " zákrok či místo narkozy jen sedaci, zvíře je touhle metodou do 10ti minut probuzené (né ale vždy a né každé), odchází po svých a za pár hodin je zcela v pohodě, pije, žere,
ono to, že je to pro zvíře "horší" osobně vnímám tak, že po zákroku je lepší, když jedinec déle spí, odpočívá, protože má více méně - i před napíchané léky - bolesti - a spíše je vnímá
každopádně je opravdu nutno vědět, že vždy jde o individuelní záležitost, každé zvíře narkozu vnímá jinak a někdy i imůže být vše jinak u konkrétního zvířete u jednotlivých narkoz, dále je nutno vzít v potaz i psych. a fyz. schopnost majitele - něco jiného je odnést si psa domů a čekat a jednat při probouzení a něco jiného si odvádět psa již v podstatě chodícího

osobně pro mně při narkozách u velkých psů byl největší stres doma nutkání na vyprazdňování a dvě patra bez výtahu
petra b
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 523

Re: Narkóza

Poslaťod lucik » Štv 25.10.2012 8:49

petra, :yes: tiež tak bývame a aj v predošlom sme tak bývali.. labradorku som vláčila ešte 3 týždne v postroji po operácii lakťov.. žiadna sranda..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Narkóza

Poslaťod pigie » Štv 25.10.2012 8:50

Podobne ako lucik. Dostali sme preberacku len zo sedacie - aj to slabej. Pes odkracal normalne po svojich, akoby sa nic nedialo. Po narkoze preberacka nikdy. A to ani neviem, co by s nim spravilo :oo: Po narkozach bol vzdy mimo do druheho dna. Psa nam davali ci z hlbokej sedacie, ci z narkozy, vzdy pri vedomi, ale ledva schopneho pohybu. Pes bol este doma - hoci 2-4 hodiny cesty domov - tak mimo, ze sa doma pocural (prvy krat som netusila, co je vo veci, dalsie razy uz som mala pripravenu plienku, napriek tomu som videla s tym, ako bojuje, ci sa vycurat, ci nie...) a mal problemy vstat bez pomoci. Kazda jedna bola horsia ako ta predchadzajuca :ua: S vekom to degradovalo uplne, tam bol problem aj sedacia hlbsia - ktora bola pomaly horsia ako narkoza pred par rokmi.
Hruska, ak bude mat stichy, tak sa golieru nevyhnes, tie bude mat isto dlhsie ako do zajtra. Takze ju nan radsej uc pod dozorom, ked budes doma. Ja som kvoli 2 stichom zostala so psom celych 10 dni doma, aby nemal golier - nepresiel by bec dvere :haha: Je to velky mumak :hi: Sice za celych 10 dni si len asi 2x ich cuchal, ale sameho psa so stichmi by som sa naozaj bala nechat bez dozoru, ak k nim ma volny pristup - cize je bez goliera. A videla som aj psov, co to zvladli rozobrat aj s golierom :oo:
Jo a este ked som nechodila do prace, tak som tak mala doma tiez fenku kamaratky po operacii, aby nemusela mat golier a bola pod dozorom a nevytahala si stichy.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Narkóza

Poslaťod hruska » Štv 25.10.2012 8:53

A po akej dobe ti ju odovzdali (polo)prebratu? Ja som mozno to s preberackou nepochopila, ked povedal, ze ju dostanem prebratu, vysvetlila som si to po svojom :pac:
Na inhalacku som sa pytala hned, a ano, daju jej tuto.
Lucik, dakujem. Zatial nehystercim, hlavne nech zvladne tu narkozu, neleze si moc do ran a tak. A nepisti po prebrati. Najhorsie bude potom cakat na vysledky histoly :ua: Vraj sa nemam bat, ze hrcka sa zda byt ohranicena (?, co neviem co ma znamenat), ale mna vselijake hrcky proste desia. No a este tie nohy. Na maslu uplne :ach:

Pigie, golier urcite mat bude, a budem ju one, nech si do chvosta neleze :yes:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Narkóza

Poslaťod petra b » Štv 25.10.2012 8:56

hruska píše:Velka vdaka. Pytam sa, lebo ide do narkozy prvykrat a celkom mam strach.
Vet vravel, ze po zakrokoch ju preberu a mala by byt schopna dojst domov po vlastnych, ale snad zozeniem auto. Problem je, ze nemam vela volna, takze nezostava nic len dufat, ze bude rychlo v pohode.
A ano, je to bulka, verim, ze nic zhubne :ua:

Este otazocka. Predpokladam, ze dostane lieky proti bolesti, mna ale skor zaujima, ci davate cosi na podporu organizmu po narkoze. Mam olej pestrec mariansky, to je skvela vec na pecen, este nejake detox bylinky urcene prave po operaciach a brani ATB, ale co este pridat? Dakujem.


co se týče auta, rozhodně doporučuji auto, protože i po tomto "rychlém" probuzení není pes zase zcela fit, aby v pohodě zvládl cestu domů procházkou, přeci jen nějakou dobu trvá,než je zase "v normálu". Nebo je pak nutno se dohodnout na vet., že tam pes zůstane do úplného probuzení - resp. do normálu
Co se týče volna, je nutno zmínit, že když jde vše hladce, cca 5. den začnou svědět hojící se stehy a pes bude chtít ránu lízat. Je tedy vždy lepší do vyndání stehů cca 10. den či ještě do zhojení jizvy, tedy 2 týdny, zůstat po zákroku se psem doma a hlídat ho či požádat příbuzné, aby tak činili v Tvý nepřítomnosti. Ovšem nutno to přizpůsobit situaci a stavu psa. Něco jiného je stav po čištění zubů, stav po šití rány, po kastraci či po ortopedické operaci či torzi žaludku atd. atd.
Co se týče podpory organizmu, rozhodně již nějakou dobu PŘED narkozou a pak PO ní (cca týden před, během rekonvalescence, takže tak 3 neděle po) je 100%tně vhodné podávat něco na podporu imunity, protože i sedace je obrovskej záhul. Já používám zásadně Betaglukan! Pči podávání ATB rovněž dávám vždy Essentiale forte na posílení jater (obojí se prodává v lékárně BEZ receptu). Též je možné těsně po operaci podávat pár dní Aescin polfa - to však dle veterináře - což je lék na snížení otoku rány!

http://www.prozdravi.cz/beta-glukan-13- ... apsli.html

http://www.lekynainternetu.cz/p/essenti ... -n-50-tbl/

http://www.lekarna-melnik.cz/shop.php?a ... _id=176882
Naposledy upravil petra b dňa Štv 25.10.2012 9:09, celkovo upravené 1
petra b
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 523

Re: Narkóza

Poslaťod petra b » Štv 25.10.2012 9:01

lucik píše:petra, :yes: tiež tak bývame a aj v predošlom sme tak bývali.. labradorku som vláčila ešte 3 týždne v postroji po operácii lakťov.. žiadna sranda..

my naštěstí řešili lokty artroskopem, takže největší problém byl psa udržet v klidu, co se týče opakovaných operací kolene, podobně i výběr celý dovolený byl málo!
petra b
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 523

Re: Narkóza

Poslaťod Bad » Štv 25.10.2012 9:02

na to ochranu jater - co takhle Silymarin duo?
http://www.davinciacademia.cz/produkty/silymarin-duo/
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Narkóza

Poslaťod lucik » Štv 25.10.2012 9:05

inak, pred rokom v útulku sme mali také špeci goliere, ktoré neboli také tie satelitové, ale len také hrubšie "obojky" a ešte tak trochu tvarované - pes to nemal až po oči, ale bránilo mu to otáčať hlavu tak, aby si dosiahol na rany na tele.. vcelku fajn to vyzeralo byť.. nepoužiteľné to bolo len pre psov, ktorí potrebovali golier aby si predné packy nelízali (mali sme tam NO, ktorá si rozlízala ranu na packe do nechutného hnisania a mala to tak tuším aj rok, lebo stále našla spôsob ako na to)
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby