Záťaž šteniatok

Sem píšte všetko ostatné ohľadne aktivít.

Re: zaťaž šteniatok Labradora

Poslaťod Wickyy & Classy » Sob 02.01.2010 17:36

reontgen je dobrý, ale len na uchovnenie, inak v tom nevidím zmysel. Aj pes z dysplázkou musí mať záťaž, aby nestratil svalovú hmotu. Ak pes nemá viditeľné fyzické problémy, nevidím dôvod klásť špecifické požiadavky na jeho záťaž. :no:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: zaťaž šteniatok Labradora

Poslaťod Van » Sob 02.01.2010 22:09

Wickyy & Classy...rtg je dobre aj mimo uchovnenia, pretoze ak sa dozvies, ze ma pes problem s klbami, tak mozes volit vhodnejsie pohybove cinnosti, aby sa mu klby nezatazovali a na druhu stranu aby sa mu svalova hmota zpevnovala, bo to mu potom bude drzat klby po kope a zmiernovat problem s pohybom. Cize pes s rtg ak je postihnuty ma podla mna (teda aj je majitel uvedomely) sancu na hodnotnejsi a mozno aj dlhsi zivot ako pes bez rtg, kde sa jeho majitel spolieha len na to, ze sak ak ma problem, tak to uvidim na chodzi atd.

Inak Martinam, v podstate ti tu napisali dobre, obmedzit doskoky a schody, turistiku smerom z kopca atd...proste cinnosti, kde je zataz na klby. Ale prirodzene behanie obmedzovat nemusis, ak ovsem psik nebude robit krkolomne behy, skakat ako splaseny a pozor na smyky napriklad na mokrej trave a pod. Jednoducho davat na klby pozor, ale zas nerobit z neho prehnaneho gaucaka. No a dobra strava a uz len dufat, ze sa ta priroda nevyburila a po 18mesiacoch ked su klby uz hotove ti rtg ukaze ze je ok.
Male stena by malo mat poistky a ked uz je unavene, lahne si alebo sadne a nechce sa hybat nad mieru. Moze sa ale stat, ze ta poistka chyba, ja som mala take stena. Vyriesila som to tak, ze som pohyb davkovala podla vlastneho uvazenia, ked uz som mala pocit, ze sice si nesada ani neliha lebo podnety su zaujimavejsie a premozu aj unavu, proste som mu pohyb zatrhla...cize musis si dobre vsimat steniatko a podla toho sa zachovat.
Ked bude teplejsie, vyborne je plavanie, setri to klby a spevnuje svaly, ktore okrem ineho su pre klby oporou :)
A inak plati co u ludi, radsej pohyb po prirodnom povrchu ako po betone v meste...

Drzim palce, nech ti drobcek prinasa co najviac radosti :)
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: zaťaž šteniatok Labradora

Poslaťod Millie » Ned 03.01.2010 1:06

:ua: RTG na DBK a DLK urcite. Problem ale moze nastat v tom, ci je lekar ktory ho vyhotovil aj schopny adekvatne snimok posuditto 1. a za 2 ci je na tom snimku skutocne nieco vidno. DBK a DLK moze sposobovat viacero veci. A tie su nie vzdy na snimku u takto mladeho psika vidno. Ako prevencia je to vsak kazdopadne dobry napad. A u psika z hobbychovu do istej miery aj povinnost majitela. Ono senata bez PP po psoch s PP. Nejaky zadrhel tam asi byt musel, ked ich dotycny nedal uchovnit. Nemyslis? Je predsa rozdiel, ci sten apredam po 100, alebo po 500€, zvlast pokial su naklady na odchov rovnake (dobre aj papierovacky nieco stoja, ale aj tak ...)A je rozdiel, ci niekto odchova do roka 1 vrh, alebo 2 ci 3 (nedivte sa, stretla som sa uz aj s takou bezcharakternostou, ze niekto dokazal vyuzit u feny chybu hormonalnej regulacie ) Ale to uz som zas zasla niekde inde. Sry za offtopic. DBK, je proste dolezita preto, ze kvalita ide mnohokrat na ukor kvantity. A pre kazdeho je dobre, ked vie, do coho lezie.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: zaťaž šteniatok Labradora

Poslaťod Federika » Ned 03.01.2010 13:12

Ja by som pouvazovala nad klbovymi doplnkami a naozaj pozor na vahu. Poznam labradorku, nema ani rok a je z nej poriadny medved. Ma papiere a na pohybe nevidno nic, ale predsa. Ma vahu ako dospely pes a myslim, ze toto si treba dost strazit. A 10 tyzdnove steniatko si myslim, ze vie, kedy ma dost, lebo vacsinou sa taketo male psiky aj rychlo unavia. Ale kazde inak.
Federika
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 508
Bydlisko: Košice

Re: zaťaž šteniatok Labradora

Poslaťod Wickyy & Classy » Ned 03.01.2010 19:51

Van píše:Wickyy & Classy...rtg je dobre aj mimo uchovnenia, pretoze ak sa dozvies, ze ma pes problem s klbami, tak mozes volit vhodnejsie pohybove cinnosti, aby sa mu klby nezatazovali a na druhu stranu aby sa mu svalova hmota zpevnovala, bo to mu potom bude drzat klby po kope a zmiernovat problem s pohybom. Cize pes s rtg ak je postihnuty ma podla mna (teda aj je majitel uvedomely) sancu na hodnotnejsi a mozno aj dlhsi zivot ako pes bez rtg, kde sa jeho majitel spolieha len na to, ze sak ak ma problem, tak to uvidim na chodzi atd.


ja volím vhodné pohybové činnosti vždy, aj keď mám zdravého psa :no: nezničím si ho predsa len kvôli tomu, že má 0/0 :no: . Ja som nemala na mysli, že ak pes má dysplázku, tak ho budem aj tak ničiť, veď to uvidím, kedy mu odídu komplet kĺby :pac: . Proste len to, že ho nechám robiť to čo doteraz ak ho to baví a nerobí problém samozrejme.
Ak si si všimol, píšeme o tom istom, až na to že rtg nepovažujem k životu dôležité :no: . Môj pes má rtg, ale na tom sa aj tak nič nemení :nwm: . Len som o tom uvedomelá viem aké môžu byť poprípadne následky, preto si musím zvážiť, čo budem po psovi chcieť, ale to by som zvažovala aj keby rtg nemal :nwm: . Keby mal môj pes vyššiu rtg ako 2 aj tak by som neprestala behať agi, ale to je iná vec osobitného názoru, ktorí má každý iný.
Samozrejme u plemien, kde je to závažné a časté, je to prevencia hlavne do chovu a ak to chovateľ žiada aj od šteniat.
Ale podpora svalstva je nevyhnutná aj keď je pes zdravý, to je základ.

To je môj názor na rtg, ale nikoho nepresviedčam, lebo to tak asi vyznelo :no: .
Millie: rtg sa robí až po vývoji kĺbov (cca v po jednom roku). Ako prevencia je to možno dobrý nápad, ale v roku sa len dozvieš kto spôsobil dysplázku, či ty alebo chov. Buď sa zhorší alebo nie, ak áno budeš to vyčítať sama sebe. Nemôžeš šteňaťu zobrať mládí, tym že kvôli dysplázke ho nenecháš poriadne ani behať. Šteňa musíš nechať vyvinúť aj psichycky aj fyzicky bez ohladu na to, či dysplázku má alebo nie.
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: zaťaž šteniatok Labradora

Poslaťod Van » Ned 03.01.2010 21:58

Wickyy & Classy....tvoj nazor na rtg ti neberiem, ale v uvodnom prispevku je otazka na spravne davkovanie pohybu pre stena labradora. Podla obrazku a toho co pises, usudzujem, ze s takto velkym a tazkym plemenom nezijes a tak problem dysplazie sa ta az tak nedotyka. Samozrejme, rtg nic nevyriesi, len ti da info v akom stave su klby psika a uz ako sa clovek dalej zachova je na nom. Ale mnohi majitelia velkych plemien okrem konecneho rtg do chovu po ukonceni vyvynu klbov (u velkych plemien to nie je jeden rok ale 18 mesiacov, co je rok a pol) robia aj tzv. predrontgen, kde im veterinar odbornik vie povedat, ci klby na vek stenata maju dobry vyvin a tak v pripade, ze to ide zlym smerom ale je to zvratne poradi v otazke stravy a pohybu. Do chovu sa sice uznavaju rtg uz od 12 mesiacov u niektorych plemien, ale to je administrativny problem a nie doba, kedy uz klby nemozu prist k zmene. Tolko len na dovysvetlenie.
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: zaťaž šteniatok Labradora

Poslaťod Wickyy & Classy » Ned 03.01.2010 23:33

áno to nie je žiadna novinka, ale dik, že si to pripomenul :no: . Ja si nepresadzujem svoj názor len som ho napísala, beriem, že ho neberieš. Napriek tomu, že na mojom obrázku sa nenachádza pes, ťažšieho rámca alebo konštrukcie, neznamená, že neviem o čom hovorím. Mala som dosť dočinenia s labrošmi a k tomu žijem ešte s ovčandou, ktorá ma ku podivu lepšie rtg ako bocka :no: . Neviem, či ma to stále obchádza. Ešte k tomu predrtg, je to podľa mňa vyhodenie peňazí do luftu, keď dotyčný majiteľ nie to chovateľ daného plemena potrebuje radu veterinára na to, ako ma ovplyvniť pohyb svojho psa. Ako som písala, nič tým podľa mňa nezískaš akurát neskôr zistíš, čím bola dysplázka zapríčenená ak by sa objavila.
Ale to je vec všetkých a každý sa na to pozerá inak. Je isté, ale, že pre laika to môže pomôcť, ak s tým nemal dočinenia pred tým. To nepopieram. Len sa mi zdá čudné, že skúsený chovateľ by mal sám vedieť koľko pohybu si môže dovoliť dopriať šteňaťu, tak aby neobmedzil vývin a nie robiť pred rtg ako si písal :nwm: . Iba zistí, opakujem sa, že ak sa objaví dysplázka, či to bolo zapríčenené génmi alebo ním. Čo predpokladám, ak chce niekto uchovniť psa s dobrým menom, mal by vedieť niečo o pohybe plemena a snažiť sa o správny vývin.
Ale v chovateľstve sa nevyznám, takže u nich uznávam pred rtg, aj keď v tom nevidím zmysel, možo tak dobré predpoklady, ale to nič nedokazuje.
Narážam na bežných majiteľou psov.
To sme, ale trošku OT, a pre Martinam to nijako nič nepomôže :no:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: zaťaž šteniatok Labradora

Poslaťod Wickyy & Classy » Ned 03.01.2010 23:40

Van, ja si tu fakt nemám za potrebu niečo dokazovať. Len som napísala môj názor na rtg, ak niekto nechce chovať na svojom psovi, ale žiť s ním plnohodnotný život.
Zatiaľ som sa o dysplázke hádam asi s každým dostala do konfliktu a ja fakt neviem, čím som každého tak pobúrila, Keď nikoho nepresviedčam.
niečo málo o záťaži kĺbov a potrebnému rtg pre bežný život- len článok, žiadne presviedčanie, OK?
http://www.kossek.info/index.php?option ... &Itemid=63
tých článkou je na stránke preložených viac, mne to pomohlo. Názori sú rôzne, áleží ako sa na to kto pozerá
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: zaťaž šteniatok Labradora

Poslaťod Van » Ned 03.01.2010 23:43

Offtopic: ja len ze nie som on ale ona, staci pozriet trochu do profilu a napriklad na link co mam v podpise, pripadne pozornejsie citat, ci pisem ako on alebo ona ;-) a dvak, ze som nepisala o chovateloch alebo majiteloch, rovnako ako predpokladam, ze majitelom a nie skusenym chovatelom je aj autorka prveho prispevku a este na zaver, mna nepresviedcaj, ved som pisala, ze ti tvoj nazor neberiem, moj je vytvoreny niekolkorocnym zivotom v retrivriej komunite, takze ake su problemy s dyspalzkou u tychto plemien kam aj labrador patri viec pomerne dost dobre :ahoj:
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: zaťaž šteniatok Labradora

Poslaťod Wickyy & Classy » Ned 03.01.2010 23:48

Offtopic: ja nikoho nepresviedčam :nwm: . Verím ti tvoje skúsenosti.
Prepáč to stým pohlavím, ja iba odpisujem na príspevky, do žiadneho profilu som sa zatial nepozerala nemám na to dôvod, prepáč ak sa ťa to dotklo. Ale je pochopiteľné ak si dá niekto také "meno" :nwm: .
Viem, že autor prvého príspevku, nie je chovateľ, inak by sem predsa nepísal a nezakladal takúto tému :no:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: zaťaž šteniatok Labradora

Poslaťod Van » Pon 04.01.2010 0:10

Offtopic: Nedotklo sa ma to, len vysvetlujem. Meno mi pride uplne normalne,kedze ma tak vola vacsina znamych a kamaratov, je to skratka od Vanda presne ako Sim od Simona, Luc od Lucia, Val od Valika a co ja viem co este sa pouziva :no: :ahoj:
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: zaťaž šteniatok Labradora

Poslaťod DKo » Pon 04.01.2010 7:38

Vhodný pohyb ako súčasť vhodnej životosprávy je prevenciou voči rozvoju porúch na kĺboch. Nielen v rannom, ale i v neskoršom veku. Pohybu sa netreba báť a v tomto smere treba dať viac na zdravý rozum, než na rtg. Na Slovensku sa i z rtg. stal pre niektorých príma kšeft a pre iných kladivo na čarodejnice.
DKo
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Turiec

Re: zaťaž šteniatok Labradora

Poslaťod Wickyy & Classy » Pon 04.01.2010 21:55

Van píše:Offtopic: Nedotklo sa ma to, len vysvetlujem. Meno mi pride uplne normalne,kedze ma tak vola vacsina znamych a kamaratov, je to skratka od Vanda presne ako Sim od Simona, Luc od Lucia, Val od Valika a co ja viem co este sa pouziva :no: :ahoj:

Offtopic: tak so s tým menom mi fakt nedoplo, tak prepáč :ha:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Behanie so psom

Poslaťod lavyrle » Uto 05.01.2010 18:48

My zvykneme behávať - zatiaľ aj bez psa :ha: muž ráno a ja podvečer, nie nejaké kilometre :pac: Muž čo ja viem polhodku, ja asi tiež. Beháme po tráve...
odkedy by teda mohlo behať s nami šteniatko? Je to plemeno náchylné na problémy s kĺbami (VSSP), ale zas pohyb potrebuje...takže tých 20min-30minút úplne miernym tempom by také 4-5mesačné mohlo?
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Behanie so psom

Poslaťod Sunny » Uto 05.01.2010 20:40

Lavyrle: Pre 4 mesačné štendo sa mi 20-30 minút vkuse zdá dosť veľa :nwm:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Iné Športy