Canisterapia

Sem píšte všetko ostatné ohľadne aktivít.

Re: Canisterapia

Poslaťod Boris » Štv 02.08.2012 17:00

Pozorne som si precitala naozaj od zaciatku vsetky prispevky . S niektorymi viac ci menej suhlasim s niektorymi nie, je to len moj osobny nazor. Tiez by ma ale zaujimalo, na zaklade akeho pravneho postupu je , alebo mal by byt Ct pes zaradeny pod asistencneho ? ... Pokial je mi znamo , tak momentalne canisterapia na Slovensku nema ziadnu legislativu, zakotvenu v zakone ... alebo mi nieco uslo ?
Boris
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Canisterapia

Poslaťod Millie » Štv 02.08.2012 20:47

Problem je tne :lol: o ktorom som uz pisala. Ludia miesate hrusky z jablkami. Ano pes s CT vycvikom moze byt reg. ako kompenzacna pomocka podla z.447/2008 hl.3 § 25 cl.3 a vtedy sa s neho stava ast./ct pes. A plni funkciu kompenzacie zdr. postihnutie klienta, ktoremu je pripraveny na mieru. (vid Helppes) Problem je ale ten, ze ja som sa na Bells obracala ako na cvicitela, nie ako na CT tím, v tom je rozdiel. A pretoze mi nebolo jasne k akemu ucelu a za akych podmienok psa potrebuje, chce cvicit a kam je miereny jej dotaz. Rovnako je tu moznost vyuzitia CT psa v ramci AACR, ktore riadia zachranne brigady, za spoluprace inych medzinar. organizacii a na ktorych sa vztahuju rovnake zakony ako na zachranarske psi. Legislativy na SR je omnoho viac ako v inych krajinach :D akurat sa netreba na canis pozerat tak obmedzene a to v ramci navstevnych tymov. Tu nejde o boj organizacii ale o to k akemu ucelu je pes pouzivany, kam legislativne spada a ake prava/povinnosti/ ulavy a ustanovenia su k vykonu jeho sluzby potrebne.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Canisterapia

Poslaťod rea » Štv 02.08.2012 22:25

Millie píše: vtedy sa s neho stava ast./ct pes.


Millie nehnevaj sa, ale toto je vlastný výklad zákona, rada by som videla aspoň nejaké oficiálne nariadenie, kde je spomenuté slovo canisterapeut.... Ak tvrdíš to, čo tvrdíš, pravdepodobne nevidíš rozdiel medzi canisterapeutickým a asistenčným psom. Nechápem, ako môžeš od CT oddeľovať CT tým. Ty cvičíš CT psov a predávaš ich ľuďom bez znalosti canisterapie? Ak je to citlivá otázka, odpovedz len sebe, ale neobviňuj prosím druhých z toho, že miešame hrušky s jablkami. Skôr si to jednotlivci vysvetľujú podľa toho, ako sa im hodí. Pokiaľ k zákonu, ktorý uvádzaš, nie je nič viac, kde je v tomto smere canisterapia spomenutá, tvoja odpoveď mi zapadá práve do predošlej vety. A o tom je môj predošlý príspevok. Pokiaľ uvedieš aspoň niečo zákonné, kde je spomenutá canisterapia v zmysle, ktorý uvádzaš, beriem späť.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Canisterapia

Poslaťod vrabcak » Pia 03.08.2012 8:07

ak sú splnené podmienky zákona 447/2008 § 25 ods. 1, 3 a 5 jedná sa o asistenčného psa. pes-terapeut, canisterapeut, ko-terapeut či canisterapeutický pes - ako chcete - na slovensku nemá zákonný status. canisterapia je o práci v ct tíme, či sa jedná o aaa, aae, aat či aacr, v minimálnom zložení inštruktor canisterapie - pes-terapeut - klient/ti (aaa). terminológiu si každý môžete nahradiť tou svojou zaužívanou, lebo ani tá u nás nie je oficiálna. pokiaľ nebude samotná canisterapia u nás legislatívne ošetrená, myslím že zbytočne špekulujete nad vlastným výkladom jasne formulovaného zákona. millie, myslím že väčšinu ľudí ktorí sa tu pýtajú základné veci aby získali obraz zaujíma canisterapia práve z tohto pohľadu.
vrabcak
Okoloidúci
 
Príspevky: 10

Re: Canisterapia

Poslaťod Millie » Pia 03.08.2012 10:29

http://www.helppes.cz/psi-nasich-klientu.php#2012

Stačí si pozrieť prehľad odovzdaných psov :) a porátať koľko bolo odovzdaných psov pod označením "Asistenční canisterapaeutický pes" v roku 2012. Týmto gestom nechcem povedať nič, len to, že vo výcvikových školách sa psi v týchto programoch bežne cvičia a fungujú. V čom ja osobne nevidím problém, rovnako ako ho nevidia príslušné úrady, pokiaľ sú splnené podmienky pre udelenie osvedčenia o výkone. Zákon bližšie nedefinuje jednotlivé označenia typu ast. psov, ale súhrnne uvádza najzákladnejšie funkcie ku ktorým sú psi cvičené, aby sa tak vyhol. "dieram" v zákone.

No a čo sa výkladu zákona týka, myslím, že je špecifikovaný jasne:
Zabezpečuje fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má telesné postihnutie, alebo iné ťažké zdravotné postihnutie: pomoc pri každodenných činnostiach, najmä prinesenie určených predmetov,prezliekaní oblečenia, polohovaní, otváraní a zatváraní dverí a pri privolávaní nevyhnutnej pomoci v prípade nebezpečenstva.

- To je všetko, kto by sa chcel o niečom dohadovať môže si to skontrolovať. Už len v tomto odseku dokážem vyselektovať psov z 3 rôznych výcvikových programov. Ale tie si môže každý nazať ako chce. Nemusí ich nazývať canisterapiou. Ani programy bližšie špecifikovať. V úradných tlačivách je tak či onak uvedené len asistenčný pes. Delenie do programov však bolo zadefinované, kôli lepšiemu prehľadu a informovanosti klientov. Ja len poukazujem na to, že tento termín "canisterapeutického asistenčného psa" sa ako názov výcvikového programu bežne používa. Ľudia ho poznajú a preto si nemyslím, že je potrebné sa o ňom bližšie dohadovať. Spravidla nie, pokiaľ slúži na ozrejmenie pojmov v komunikácií. Tam svoj účel plní :) No pokiaľ sa niekto domnieva, že pod označením CT pes si nezainteresovaná osoba okamžite vybaví návštevný tím, obávam sa, že zaspal svoju dobu.Dokonca sama ADEu prijala do slovníčka pojmov označenia ako "social dogs" a "visiting teams". S času na čas si treba ťuknúť aj na ich stránku.

Čo sa týka informovanosti "bežných" ľudí. Myslím si, že je správne snažiť sa podať čo najobjektívnejšie a najrelevantnejšie informácie. Spravidla tu na DF, kde sa premieľa nespočet ľudí, ktorí hoci nenosia rank, cvičia pre rôzne medzinárodné organizácie v Európe a o dianí v tejto sfére majú celkom slušný prehľad.

A ohľadne útoku alebo lepšie povedané výčitky na stranu mojej osoby. Nemám problém ozrejmiť, že výcvikom psov sa neživím, napriek tomu, že sa mu nespočet rokov aktívne venujem a sama psa k osobnej asistencií využívam. Rovnako ako sa zaujímam o nové trendy v tejto oblasti, preto som otvorená akejkoľvek diskusií.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Canisterapia

Poslaťod vrabcak » Pia 03.08.2012 10:59

myslím že je úplne jedno či v prípade splnenia vyššie uvedených podmienok čo sa zákonu týka budeme hovoriť o asistenčnom canisterapeutickom, asistenčnom signálnom pre epileptika či asistenčnom psovi pre vozíčkára. podstatu svojej otázky zopakujem: ak svojho vlastného psa používam pre účely canisterapie – ako ho môžem legislatívne „strčiť“ do spomínaného zákona, keďže iný u nás týchto psov nerieši? tzn. aká bude objektívna informácia pre xy ľudí ktorí nespĺňajú podmienky podľa zákona ale canisterapiu vykonávajú?
vrabcak
Okoloidúci
 
Príspevky: 10

Re: Canisterapia

Poslaťod vrabcak » Pia 03.08.2012 11:17

Millie píše: No a čo sa výkladu zákona týka, myslím, že je špecifikovaný jasne:
Zabezpečuje fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má telesné postihnutie, alebo iné ťažké zdravotné postihnutie: pomoc pri každodenných činnostiach, najmä prinesenie určených predmetov,prezliekaní oblečenia, polohovaní, otváraní a zatváraní dverí a pri privolávaní nevyhnutnej pomoci v prípade nebezpečenstva.

bez odseku 1 a 5 zákona je to len čiastočná informácia (myslené v kontexte asistenčný pes podľa zákona kontra pes-terapeut, nešpecifikovaný zákonom používaný pre účely skvalitnenia života klienta/ov). dovolím si zdôrazniť jeden fakt - tento zákon hovorí o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia - nerieši status psov-terapeutov.

Millie píše:- To je všetko, kto by sa chcel o niečom dohadovať môže si to skontrolovať. Už len v tomto odseku dokážem vyselektovať psov z 3 rôznych výcvikových programov. Ale tie si môže každý nazať ako chce. Nemusí ich nazývať canisterapiou. Ani programy bližšie špecifikovať. V úradných tlačivách je tak či onak uvedené len asistenčný pes.

a ak je v úradných tlačivách tak či onak uvedený len asistenčný pes, tak sme sa dostali tam kde som sa chcela dostať - že podľa môjho názoru hovoríš o asistenčných psoch (nech ich už nazývaš akokoľvek).
Naposledy upravil vrabcak dňa Sob 04.08.2012 18:33, celkovo upravené 4
vrabcak
Okoloidúci
 
Príspevky: 10

Re: Canisterapia

Poslaťod rea » Pia 03.08.2012 12:31

Millie iste, na uvedených stránkach sú canisterapeutickí psi pichnutí pod asistenčných psov. Práve preto, že nemajú zákonný status a je to viac menej kompromis. Ja som sa ale pýtala na uvedenie v zákone, vyhláške, nariadení. Mimochodom aj tzv. asistenčný canisterapeut je stále len asistenčný pes pripravený pre konkrétneho klienta. Verím tomu, že sa aj v ČR, alebo SR pripravujú takíto psi, a ako asistenční legislatívne prechádzajú ako kompenzačné pomôcky preplácané na základe doloženia potreby konktétneho klienta, stále tu ale nebol uvedený dôkaz iných uvedení v zákonoch. Týmto sa potláča práve tá, ako to vyzerá pre cvičiteľov podradná možnosť návštevnej formy a tým pádom rôznorodosti canisterapie. Týmto postojom vlastne tých, ktorí kontakt so psom vítajú, ale nechcú, poprípade nemôžu mať doma, alebo v zariadení svojho vlastného psa a preto vítajú a vyhľadávajú návštevnú formu, oberáš o možnosť návštevnej formy, kedy ani preplatenie základných nákladov nie je možné, pretože pes nie je kompenzačnou pomôckou viazanou na jedného konkrétneho klienta. Pripisuješ nám neinformovanosť, alebo slabý rozhľad a podobne, ale pozrela si sa na situáciu aj z tohto pohľadu? Či vidíš len ten svoj. Si až tak informovaná, ako tvrdíš? Ty si CT psa môžeš dovoliť pichnúť len tak mimochodom do asistenčného, máš istotu, že budeš mať preplatené minimálne náklady. No a práve tomuto ja hovorím úzky pohľad na vec... Ono to slovo canisterapeutický znie dobre, je to moderné, ľudí priťahuje, tak prečo ho tam nepichnúť. To, o čom píšeš, je ale stále len asistenčný pes... Skrátka nepresvedčila si ma. Ak, tak skôr o opaku tvojho tvrdenia o širokom rozhľade na vec. Obchod vládne svetu a preto si kľudne dopĺňajme zákony po svojom.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Canisterapia

Poslaťod vrabcak » Pia 03.08.2012 15:04

no a keďže som zaspala dobu zaujímal by ma rozdiel medzi asistenčným a asistenčným canisterapeutickým psom.
a ak už cituješ časť zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (asistenční psi), rozdiel oproti linku na helppes (asistenční canisterapeutickí a iní asistenční psi, odovzdaní klientom) ktorý si uviedla a zákonom platným na území slovenskej republiky je evidentný - mám na mysli preplácanie. do tejto témy si skôr mala linknúť http://www.helppes.cz/canisterapie.php
vrabcak
Okoloidúci
 
Príspevky: 10

Re: Canisterapia

Poslaťod Bellss » Sob 04.08.2012 20:23

Millie Dennú formu. A o tom s ktorým psom by som to chcela robiť nie som rozhodnutá, keďže som vlastne canisterapiu nevidela na vlastné oči. Nevidela som ako sa chová pes, keď navštevuje deti v školách, starších ľudí v domovoch ak sa to dá alebo ako sa správa pri deťoch s postihnutím. :smile:

Ako aj písala Rea, tak mne sa tiež nepáči pohľad, že canisterapeutický pes sa strčí pod asistenčného psa. Rea to napísala dobre hlavne táto časť
rea píše:Týmto sa potláča práve tá, ako to vyzerá pre cvičiteľov podradná možnosť návštevnej formy a tým pádom rôznorodosti canisterapie. Týmto postojom vlastne tých, ktorí kontakt so psom vítajú, ale nechcú, poprípade nemôžu mať doma, alebo v zariadení svojho vlastného psa a preto vítajú a vyhľadávajú návštevnú formu, oberáš o možnosť návštevnej formy, kedy ani preplatenie základných nákladov nie je možné, pretože pes nie je kompenzačnou pomôckou viazanou na jedného konkrétneho klienta.


A tejto časti canisterapie by som sa chcela venovať raz. Byť v priamom kontakte s ľuďmi, ktorí to potrebujú a byť zohraná dvojica s mojím psom. Nechcem psa, ktorého vychovám a potom ho niekomu dám. Pre mňa ako laika je takýto pes asistenčný. Nie canisterapeut. Možno mám na to ešte svoj neznalý pohľad, ale tiež sa mi nepáči ako majú ľudia rôzne skreslené názory o canisterapii a psovi, ktorý to robí.
DOG HAS ONLY ONE GOAL IN HIS LIFE: To give his heart.
Bellss
Big Dog
 
Príspevky: 1446
Bydlisko: Kladzany

Re: Canisterapia

Poslaťod kives » Uto 13.11.2012 10:49

ahojte, trošku vám vpadnem do debaty.
Kamoška má hafana, s ktorým by chcela získať certifikát CT psa. Vedeli by ste mi poradiť, kde sa certifikát získava (hádam, že bude nejaká skúška) alebo na koho by sa mohla obrátiť (v okolí SNV alebo Poprad)? Dík.

edit:
no tak, lidičky, pls. Ja tomu síce veľmi nerozumiem (holt som zamerná trošku iným smerom), ale kamoška to berie vážne.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Canisterapia

Poslaťod Lucy » Pon 26.11.2012 14:51

ja viem na vychode o Eurocanis/e,ale to je tusim Humenne, neviem ci je nieco blizsie, v Ziline robila/robi CT p.Juhasova
Lucy
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 830
Bydlisko: BA/BB

Re: Canisterapia

Poslaťod lucik » Pon 26.11.2012 15:08

v Poprade je tiež niečo/niekto.. Canislog alebo také čosi?
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Canisterapia

Poslaťod kives » Uto 27.11.2012 9:55

Ďakujem, skúsim ju odkázať na Canislog :smile: .
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Canisterapia

Poslaťod Florida » Štv 03.01.2013 21:28

Ahojte, prosim Vas nepoznate alebo nestudujete niekto canisterapiu v KE externe ? dakujem
Florida
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15
Bydlisko: Chorvátsky Grob

PredchádzajúciĎalší

Späť na Iné Športy