Kondička vašich psíkov

Sem píšte všetko ostatné ohľadne aktivít.

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Erája » Str 16.12.2009 17:32

Řiď se psem, pokud má chuť, běhej. Když se začne opožďovat, zpomalovat, dej mu pauzu :no:
Erája
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 423

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod sisinka » Štv 17.12.2009 11:21

ano velmi rada beha ale nevie ist prosto pomaly,vkuse musi byt v predu :dunco3:
Pes je Tvojim obrazom, len menším, chlpatejším, a s veľkým vlhkým jazykom. (J. Rose Barber)
Psi nepotrebujú Vaše peniaze, slávu a moc, chcú iba Vašu lásku. (Jacqueline Francis)
sisinka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 427

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod stWhippet » Ned 10.01.2010 16:57

My s Lady mame osvedceny tento jednoduchy system spolubicyklovania :jop: (so stranky: http://www.bettyba.nolimit.cz/trening/unnamed-77.html )
Je aplikovatelny hlavne na vipety ale niektore prakticke rady sa daju pouzit aj pre ostatne plemena :yes:

Ak sa rozhodneme pre tréning na bicykli, v prvom rade musíme mať so psom zvládnutú chôdzu pri nohe. Pri bicykli vodíme psa na pravej strane (od áut) . Základ je psa naučiť pri bicykli behať aby sa ho nebál a treba si uvedomiť, že sa pes ovláda horšie ako zo zeme. Ak má pes zažitú chôdzu na vodítku tak s bicyklom spravidla nemá problém, ale aj tak je lepšie učiť ho pomaly, najprv zoberieme psa na vodítko a bicykel tlačíme vedľa seba. Pes by mal ísť napravo a bicykel naľavo. Pohodlné to nieje, ale pomôže to. Potom vyskúšame ísť na bicykli a psa máme trošku na dlhšie. Nie moc, aby sa nám nezamotalo vodítko do pedálu, alebo kolesa. Pes nesmie ťahať, ja vodím psov na popruhu. Mal by klusať uvoľnený, s hlavou prirodzene natiahnutou dopredu. Keď toto zvládneme môžeme začať s tréningom. Tréning: Začíname od 900 metrov v tempe 9-10 km/h(na určenie tempa a prejdených metrov budeme potrebovať, cyklocomputer s funkciami merania prejdených metrov, momentálnej rýchlosti a to nám aj stačí). Behávam každý druhý deň. Vždy pridám po 200m, tempo pritom nemením, vždy je to 9-10km/h, v tomto tempe by mal ísť pes klusom. Prvý tréningový cyklus je od 900m do 4500m, potom klesáme na 2700m, čo je 60% výkonu. 4500m beriem ako 100% výkonu pri danom tempe. Tréningový cyklus má do 100% vzostupnú a potom zostupnú krivku. V praxi to vyzerá takto: začiatok 900m, do 4500m to máme 3600m, čo je 18 tréningových dávok to znamená 36dní pri obdennom tréningu. Sme na 100% a klesáme na 60%. To znamená zo 4500m na 2700m, čo máme 1800m-to predstavuje 9 tréningových dávok -18dní. Samozrejme ak chodím na dráhu dám dva dni pred tréningom na dráhe kľud a dva-tri dni po tréningu, či dostihu. Druhý cyklus začínam na 40% výkonu čo je 1700m (je to 1800, ale aby vychádzalo plus 200m tak 1700) a opäť ideme na 4500 a dole na 2700 a to je už klasický model, takto to ide po celú sezónu. Takže 40%-100%-60%, 40%-100%-60%..... Ak budete dodržiavať tento systém, tempo a dĺžku dráhy, netreba sa báť úbytku svalovej hmoty čo býva častý argument proti behaniu na bicykli.
Obrázok
stWhippet
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 184
Bydlisko: Hruboňovo - 18km od Nitry (pekne tichúčko tu je)

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Monca » Sob 16.01.2010 9:34

Ako behávame canicross, Essie mi pekne pochudla kúsok :heh: asi idem stravu upraviť :lol:
Naposledy upravil Monca dňa Sob 30.10.2010 21:16, celkovo upravené 1
Obrázok
Monca
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: Zvolen

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod KatuSh_3 » Str 27.10.2010 15:01

Tak ja mám dve čivavy , obidvaja chlapci ten prvý je môj dlhodobo vysnívaný psík a kedže je bez PP narástol trošku vačší miluje šantenie a vydrží dosť dlho a vytrvalo behať . Minulý týžden som si obula korčule dala som mu postroj a išlo sa . Ludia síce na mna divne zazerali ale behanie ho bavilo užíval si to bol a úplne šťastný . Prekorčulovali sme nakoniec malého lesíka (je tam betonová cesta) tam sme si dali 5 min pauzu (z nášho domu je to asi 1km) a išli sme domov. Bola som prekvapená myslela som že bude unavený ale jemu sa ani domov nechcelo ísť :hi: Tak ale na začiatok stačilo . Myslím že takéto behanie mu uškodiť nemože , cíti sa pri tom šťastný . Na jar by som chcela sním pravidelne korčulovať a budovať čo raz vačšiu kondičku :smile:

Inak snimi chodievam aj na dlhšie prechádzky vybehať sa na lúku alebo na hlinené kopce čo sú urobené pre bicykle . Milujú ked sa tam môžu nahánať :heh:
Obrázok
KatuSh_3
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 502
Bydlisko: Piešťany

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Jolana » Pia 05.11.2010 3:24

Sisinka, behať začni pomaličky a po kúskoch. Po sto- dvesto metroch si urob pauzu a 50 m choď krokom. Postupne so stúpajúcou kondičkou beh predlžuj. Pri krátkonosích plemenách musíš nosiť so sebou vodu a dávať tak raz za 15 min napiť. Len psíka sleduj, aby sa neprehriaľ. My sme na jar takto začínali a teraz sme boli behať canicros v Mošovciach -6200m. Trvalo nám to dlhšie, ale na tom nezáleží. Aj my aj psíci máme kondičku a robíme niečo pre zdravie. Bola aj sranda, lebo také niečo ako je náš Japan chin Gina, nevideli predtým asi ani tí behajúci haskáči. :oo: Teraz trénujeme na ďaľší canicros v Revišti. Takže smelo do toho! Samozrejme, že rýchlosť a dĺžku trasy treba prispôsobiť psíkovi, ale tí väčšinou aj keď sú malí, tak vydržia viac ako my ľudia.
Jolana
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 747
Bydlisko: Bratislava

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod ZdenulkaM » Pia 05.11.2010 13:23

jolana aj my by sme chceli zacat troska behat :hi:
Damian alias Chilli maly biely anjelik od chovatelskej stanice bile tlapky :)
Baletka Safirka von Schnappi Schnapp alias Elis velky pehaty certik :)
ZdenulkaM
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4040
Bydlisko: bratislava,petržalka

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Jolana » Pia 05.11.2010 17:25

Problém s behaním môžu mať krátkonosí psi, ktorí majú dýchacie problémy. Preto záleží na konkrétnom psíkovi. Ale to si majiteľ dokáže sledovať. Nikdy by som nebehala so psom, ktorý nevládze a nemôže dýchať. Ale mojou rýchlosťou sa asi nestrhá ani ten najlenivejší.
Takže postupne pomaly a po krátkych úsekoch to určite zvládnete. Len do toho!!!!! :aplause:
Jolana
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 747
Bydlisko: Bratislava

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod ZdenulkaM » Pia 05.11.2010 19:26

no male je tak lenivucky ale skusim :jop:
Damian alias Chilli maly biely anjelik od chovatelskej stanice bile tlapky :)
Baletka Safirka von Schnappi Schnapp alias Elis velky pehaty certik :)
ZdenulkaM
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4040
Bydlisko: bratislava,petržalka

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod natty » Ned 07.11.2010 18:23

moj behaaa,behaaa :jop:
Pes je najlepší priatel človeka
natty
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 137

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Bellss » Sob 02.04.2011 14:21

Ahojte.. Naša 1,5 ročná sučka Bieleho švajčiaraka má energie na rozdávanie. Na každej prechádzke hoci je aj 2 hodinová má v papuli veľké drevo a to stále vláči.. A ešte ani po cvičení a aportovaní nie je unavená. A náš druhý psík Roko kríženec Kaukazsáka x No má 13 mesiacov. Je vykastrovaný tak preto je trochu zaguľatený a ľahko priberá. Má menši problém s pohybom.. Vidno, že nemá kondičku.. Chcem sa spýtať ako s taký psíkom postupovať? Keď bol šteňa tak mal epilepsiu čo mi hovorili v útulku odkiaľ ho máme. Všimla som si, že keď trochu priberie tak napr po hodinovej prechádzke už tažšie dýcha a aj ide trochu dosť nešikovne..
DOG HAS ONLY ONE GOAL IN HIS LIFE: To give his heart.
Bellss
Big Dog
 
Príspevky: 1446
Bydlisko: Kladzany

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Cathie » Ned 03.04.2011 8:36

Bellss cim psika krmite? Ja by som to skusila cez upravu krmnej davky o nieco (tak aby nehladoval, radsej objemnejsie, ale menej energicke krmivo) a zaradila radsej dve prechadzky take, aby nebol este uplne odpisany, nez jednu dlhu. Hybat sa musi, aby nepriberal. Co robite na prechadzkach, ako tam travi cas?
A so suckou by som skusila viac psychickej cinnosti. Fyzicky je zjavne tazko znicitelna :lol: Tak by som skusila ucit triky, vyhladavanie, cokolvek, co jej zamestna mozog. Skusali ste uz kliker trening? To by ju mohlo dostatocne zamestnat a unavit, ked sa cvici spravne.. :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Bellss » Ned 03.04.2011 15:23

Cathie píše:Bellss cim psika krmite? Ja by som to skusila cez upravu krmnej davky o nieco (tak aby nehladoval, radsej objemnejsie, ale menej energicke krmivo) a zaradila radsej dve prechadzky take, aby nebol este uplne odpisany, nez jednu dlhu. Hybat sa musi, aby nepriberal. Co robite na prechadzkach, ako tam travi cas?
A so suckou by som skusila viac psychickej cinnosti. Fyzicky je zjavne tazko znicitelna :lol: Tak by som skusila ucit triky, vyhladavanie, cokolvek, co jej zamestna mozog. Skusali ste uz kliker trening? To by ju mohlo dostatocne zamestnat a unavit, ked sa cvici spravne.. :smile:


Granulami.. nie tými najdrahšími..ale plánujeme im dávať Eminet pre mladé psi. Tak cez deň sú na dvore a dosť sa obehajú a cez víkendy, keď sme doma tak na dvore aportujeme a hráme sa, a poobede ešte je prechádzka. Prechádzky máme v pokojnom tempe. So Steffanie aportujeme a Roky ide pri nohe alebo tiež aportuje ale menej ako so Steff, aby sa veľmi neunavil alebo aby sme ho nezničili. A ešte teraz na dvore máme taký veľký drevený klad tak ho preskakujeme :heh: aby sa trošku viac hýbali.. Ako si všímam na nich tak ich to baví a aj dá im to trošku zabrať. Steff našťastie nie je deštruktívna, keď má veľa energie, len mám pocit, že ju málo vybehávam. Kliker sme neskúšali.. Ale Aport stále chce a je to asi celá prechádzka hádzania aportu :D
DOG HAS ONLY ONE GOAL IN HIS LIFE: To give his heart.
Bellss
Big Dog
 
Príspevky: 1446
Bydlisko: Kladzany

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Cathie » Ned 03.04.2011 18:09

Bellss akurat ze aport je akurat take to fyzicke unavenie a zaroven "vymyvac mozgu". Psovi staci bezat, priniest, bezat, priniest.. psychicky sa tam nezamestna a neunavi. Na to je ovela lepsie ucenie trikov kde je menej pohybu - aby pes miesto toho hybal mozgom.
A granule vyslovene pre mlade psy neviem ci by som davala psovi, ktory ma problem s vahou :nwm: Pravdepodobne budu energetickejsie a tym padom by z nich pes mal mat viac energie - aj viac priberat tym padom. Urcite by som neznicitelnu aktivnu fenu a kastrovaneho pokojnejsieho psa nekrmila tym istym.. ved maju diametralne odlisne poziadavky na stravu :no:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 04.04.2011 13:50

Bells, myslím, že porovnávaš neporovnateľné, čo sa týka tvojich dvoch hafanov. Pracovného psa s potrebou zamestnať a tak isto pracovného psa, ale usadlého s iným typom zamestnania, pravdepodobne chlpatého psa. Mám doma presne ten istý rozdiel. Takže sa ti to tak môže zdať, že jeden je príliš hyper, a druhý prílišná lemra. Keby si mala len jedného, alebo len druhého, tak to tak nevnímaš.

Len k tomu mladému. Ako sa ti javí? Cítiť mu rebrá, resp. dajú sa aspoň trochu nahmatať? Čo tuk pod pazuchami, na krížoch, alebo na hrudi? (rebrá niesu jediné miesto, kam pes ukladá). Ak sa ti už v 13 mesiacoch zdá taký ako píšeš, je čas začať s tým niečo robiť. Aj môj kastrát je presne taký, že sa na jedlo len kukne a už je tučný (taký bol aj predtým akurát, že sa s tým metabolizmus vedel lepšie vysporiadať). Granule: začni ako prvé s diétou, kúp si light granule,a lebo senior granule. Oni skutočne na váhu pomáhajú. Keď dá dole nejaké to kilo (možno aj 5), potom začnite športovať a uvidíš aké hodnoty v granuliach (tuk/proteín/vláknina) mu bude vyhovovať vzhľadom na výkon a udržiavanie váhy. Nieje to jednoduché, poznám to na vlastnej koži (hoci my máme lepšie výsledky s varenou stravou). Ale budete musieť doživotne dávať pozor na stravu a na váhu. Je to pre neho dôležité, nielen pre radosť s pohybu, ale aj pre kĺby a srdce. Ešte je vo vývoji a u tak veľkých psov je každé kilo k dobru. Aj to viem na vlastnej koži, čo dokáže urobiť neprimeraná váha, ktorú rastúci organizmus nevie uniesť.
Je to beh na dlhé trate a netreba sa ponáhľať. Dôležitá je systematickosť a vytrvalosť.
Má len 13 mesiacov. Najprv schudnite so stravou trochu a potom, keď sa dovyvíja, tak niekde v 20-25 mesiacov, môžete začať športovať.

To už je mimo vás, len mi to nedá:
Bohužiaľ neprimerane obrovské, tučné a ťažké šteňatá sú častý produkt kŕmenia šteňacími granulami vo veku, keď už dávno mala byť iná strava, to jest po zastavení sa prudkého rastu niekde v 6 - 10 mesiacoch (často aj skôr). Aj v tej fáze prudkého rastu je to IMHO občas diskutabilné tie hodnoty šteňacích granúl.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

PredchádzajúciĎalší

Späť na Iné Športy