Pasenie

Sem píšte všetko ostatné ohľadne aktivít.

Re: Pasenie

Poslaťod Laura » Pia 30.01.2009 16:18

Ten trialovy pes z videa je uzasny, udrzat tak male rozbehnute stado pokope a bez plasenia je uzasne!

Tie kelpie su skvele :heh: Uz mnohoklrat som videla ako behaju po chrbtoch oviec a vzdy ma to pobavi :aaa:
A ty australaci neminu ani jednu prilezitost aby si nekusli :heh:

Aj napriek tomu videu si neviem dost dobre predstavit ako taky 40-50kg pes obhana stado oviec :nwm:
"Border collie, pravému a neúnavnému pastierovi by v srdci vždy malo ostať miesto na stádo oviec kľudne sa pasúcich na rozľahlých lúkach a pasienkoch."
Laura
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 701

Re: Pasenie

Poslaťod luckyA » Pia 30.01.2009 16:29

jasne, neni to borderka, ale neboj, energie ma dost :lol:
luckyA
BANNED
 
Príspevky: 203

Re: Pasenie

Poslaťod Laura » Pia 30.01.2009 16:34

Tu nejde o energiu, ale ani taky slovensky čuvač, alebo madarsky kuvazs ti nebude obiehat stado i ked moze mat energie aj za 10 :no: Skratka tyto psy boli slachteny na strazenie, nie na obhananie a zahananie, mali by mat k zvieratam priam rodinkovsky pristup(ved steniatka sa k ovciam davaju uz odmala, aby sa citili ako sucast stada, a neskor ich mohli ochranovat) a naopak psy na prihananie by sa nemali nikdy socializovat s takymito zvieratami, maly by ich brat vzdy ako korist.
Nechcem ta tu odhovarat od pasenia so svojim psom, ak mas chut a budes mat prilezitost urcite si to skus :no:
"Border collie, pravému a neúnavnému pastierovi by v srdci vždy malo ostať miesto na stádo oviec kľudne sa pasúcich na rozľahlých lúkach a pasienkoch."
Laura
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 701

Re: Pasenie

Poslaťod calwen » Pia 30.01.2009 16:39

Ja neviem najst pasuceho holandana na videu :ua:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Pasenie

Poslaťod Sezen » Pia 30.01.2009 18:15

Presne na videách je vidieť ako rozdielne pracujú ovčiarske psy. Je nádhera pozerať na každého z nich.

Presne ako napísala Laura, pastierske psy berú matke ešte ako maličké, spávajú s ovcami, pijú ovčie mlieko a preto je pre ne stádo ovcí ako svorka, ktorú treba chrániť nie ich obháňať.

Calwen, niečo pre teba :lol: :
http://www.youtube.com/watch?v=8KlufdCf ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=iJxBr4TIlpI
http://www.youtube.com/watch?v=4RwEKevf ... re=related
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

Re: Pasenie

Poslaťod Basha » Pia 30.01.2009 19:17

Jej ja som tiez este nevidela pasuceho holandana :lol: ako s dobytkom, (poznam nazivo ako vie Mardi past mojho:) ale dakedy sa pokusim sem smarit fotku ked sa navzajom pasu este s Donninym Andym.....hra 3 pasucich blaznov...kazdy ineho druhu :lol: taka nasa zmeska pekna
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Pasenie

Poslaťod calwen » Pia 30.01.2009 23:21

:oo: super Sezen...dakujem :aaa:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Pasenie

Poslaťod luckyA » Sob 31.01.2009 9:38

som tvrdohlava-cous :lol:
ale myslim, ze to treba skusit a ak by ho to bavilo, taq by sme aj pokracovali :smile:
ved ked skace agility a to mi vsetci vraveli ze ci mi .....a celkom dobre to zvlada, aj ked na to nebol slachteny :smile:
luckyA
BANNED
 
Príspevky: 203

Re: Pasenie

Poslaťod Sezen » Sob 31.01.2009 11:35

Calwen nemáš za čo :smile: .

luckyA však ja ťa neodhováram, je to predsa tvoja vec čo budeš robiť so psom, len som poukázala na to, že je rozdiel práce pastierskeho a ovčiarskeho psa. Neviem teda aké máš možnosti pokračovať v pasení a ako si to konkrétne predstavuješ, ale rovno ti poviem, že u nás, ťa majitelia stád nenechajú len tak so psom obháňať ovce alebo kravy. Hlavne preto, že sú to väčšinou mliečne zvieratá, ešte tak na odrastené teľatá alebo jarky by sa dalo. My sme mali vybavené aj ovce aj kravy aj pri kozách sme boli ale problém je v tom, že tam nie sú podmienky na výcvik a tiež si nemôžem dovoliť pustiť medzi stádo neskúseného psa a narobiť škodu. Mňa pasenie zaujíma len preto, aby som zistila či má malý vlohy a aký je dobrý, nič viac. Pasenie ako také nemá pre mňa význam, pretože ho nikde so psom neuplatním (nemám dobytok, ani iné zvieratá na pasenie), a nebudem kvôli výcviku neustále chodiť do Čiech.
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

Re: Pasenie

Poslaťod luckyA » Sob 31.01.2009 13:06

nasa vzdialena rodina vraj chova 5 oviec a ze si to tam mozem vyskusat, taq s tym by problem nebol , vyuzit to mam kde ,lebo moj foter chce kupit ovce aby sme ich mali na chate ako atrakciu a tak.
us sme kedisi ovce chovali, ale dost davno a nemali sme na to psa, zabehli nam do lesa a nieco ich potrhalo.
tak teraz chceme aspon vyskusat ze ci by to max zvladol ale neocakavam samozrejme zazraky, ale myslim, ze tych 5 oviec by mohol ako tak ustrazit.
luckyA
BANNED
 
Príspevky: 203

Re: Pasenie

Poslaťod Donna » Ned 01.02.2009 19:53

mne sa mozno splni sen ... amjitelia setry mojho psa (ona uz ako 8 mesacna sama zahana obrovske stado(?) oviec) ziju niekde pri Ziline a maju veeeela oveciek a stado koni.... pojdeme paaaaast.. nepoznate to tam? ze vraj sa u nich robia aj skusky
Obrázok
Donna
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1022
Bydlisko: Bratislava

Re: Pasenie

Poslaťod Laura » Pon 02.02.2009 12:21

No klub poriada pasenia bud v Udiči, čo je niekde pri TN alebo v Dudinciach co je na juhu, takze neviem pri žiline čo by tam mohlo byt :)
"Border collie, pravému a neúnavnému pastierovi by v srdci vždy malo ostať miesto na stádo oviec kľudne sa pasúcich na rozľahlých lúkach a pasienkoch."
Laura
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 701

Re: Pasenie

Poslaťod luckyA » Uto 03.02.2009 16:52

pre nas najvyhodnejsia je ta udiča
nemas link? :smile:
luckyA
BANNED
 
Príspevky: 203

Re: Pasenie

Poslaťod Laura » Uto 03.02.2009 19:06

Link nemam, to organizuje klub, takze skus sa nakontaktovat nan :no:
"Border collie, pravému a neúnavnému pastierovi by v srdci vždy malo ostať miesto na stádo oviec kľudne sa pasúcich na rozľahlých lúkach a pasienkoch."
Laura
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 701

Re: Pasenie

Poslaťod luckyA » Uto 03.02.2009 21:32

dakujem, vyskusam, to je od tn cca takych 20 min autom, to by sa dalo :lol:
ty tam chodis?
nemas nahodov fotky arealu?
luckyA
BANNED
 
Príspevky: 203

PredchádzajúciĎalší

Späť na Iné Športy